Šest z 10 lidí proti blokádě. Odbory: Ve čtvrtek bude

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
12. 6. 2011 20:57
Odboráři se podřídili rozhodnutí soudu, který termín stávky napadnul
Leták, jímž odboráři vysvětlují, proč mají ostatní občané pochopit, že se nedostanou do práce
Leták, jímž odboráři vysvětlují, proč mají ostatní občané pochopit, že se nedostanou do práce | Foto: Aktuálně.cz

* Aktualizováno o výzkum, jak lidé hodnotí hrozbu stávky * Doplněno vyjádření soudu k tvrzení odborů, že zákaz stávky byl politický akt

Praha - Dopravní odbory přesunuly termín protivládní stávky z pondělí na čtvrtek 16. června.

Redakci Aktuálně.cz to potvrdil předseda odborářské organizace Elektrické dráhy Petr Slanina.

Odbory se podřídily rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle něhož nebyla stávka vyhlášená s dostatečným, třídenním předstihem. Odbory se chtějí proti předběžnému nařízení soudu odvolat, byť už to fakticky nemá žádný smysl.

"Považujeme předběžné opatření, které soud vydal, za precedentní rozsudek. Plánovanou pondělní stávku rušíme," potvrdil Slanina.

Odboráři zároveň se zrušením pondělní stávky oznámili, že čtvrteční protest proti vládním reformám potrvá celých 24 hodin. Původně měl trvat od tří ráno do zhruba čtyř odpoledne.

Radikální odborářští bossové se rovněž nechali slyšet, že nic se nemění ani na záměru zablokovat Prahu a další dopravní tepny.

Tři z pěti Čechů odmítají blokády

Česká televize v neděli zveřejnila bleskový průzkum SC&C, který si nechala k hrozbě stávky zpracovat.

Odbory chtějí blokovat hlavní silniční tahy.
Odbory chtějí blokovat hlavní silniční tahy. | Foto: Jan Langer

Vyplynulo z něj, že i když skoro tři pětiny lidí chápou důvody stávky, zhruba stejný počet lidí je ale proti zablokování silnic a dopravních tahů.

Čtvrtina z bezmála sedmi set dotázaných by údajně aktivně šla i do generální stávky.

Oproti tomu jiné čtvrtině dotázaných se reformní záměry kabinetu sice také nelíbí, ale se stávkou nesouhlasí. Každý 12. člověk je naprosto proti stávce.

Zhruba každý šestý v anketě prohlásil, že mu stávka způsobí "závažné problémy".

Pondělí termín se začal drolit už dříve

Ačkoli odboráři pondělní stávku oficiálně odvolali až v neděli v poledne, podle informací Aktuálně.cz se odborářský plán začal drolit už v sobotu. Ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák už měl informace o tom, že některé centrály ustupují.

"První odborové organizace nám už řekly, že od stávky odstupují. Uvidíme, jak se zachovají ostatní. Jsem si téměř jistý, že drtivá většina, respektive všechny odborové organizace Dopravního podniku, budou v pondělí normálně fungovat a podrobí se předběžnému opatření," řekl Aktuálně.cz ředitel Dvořák.

Dvořák, stejně jako před tím premiér Petr Nečas oznámili, že budou požadovat náhradu škody, pokud odbory vyhlásí stávku i přes zákaz soudu.


Vláda prý zneužila justici

Podle šéfa Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka byla stávka vyhlášena podle práva. Obvinil vládní kabinet, že zneužil justici.

"Budeme si stěžovat u Mezinárodní organizace práce," řekl v České televizi Pomajbík.

Předseda pražského městského soudu Jan Sváček nařčení odborů, že soud rozhodoval na politickou objednávku, rezolutně odmítl. "Mrzí mě, že se někteří politici i odboráři k takovým úvahám uchylují," řekl iHned.cz s tím, že soudci se s politiky v této věci ani nesešli, natož aby se domlouvali.

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) je odklad stávky dobrá zpráva.

Město tak bude mít víc času dohodnout vše tak, aby fungoval integrovaný záchranný systém.

Pojede ve čtvrtek metro? To dneska nikdo neví.
Pojede ve čtvrtek metro? To dneska nikdo neví. | Foto: Ondřej Besperát

Svoboda se ale obává, že stávka bude živelná. Pražané by podle něj měli zvážit, jestli vůbec pošlou své děti do školy.

Náměstek pražského primátora Karel Březina Aktuálně.cz řekl, že se budou na stávku připravovat stejně jako na tu, která měla být v pondělí.

Posílen bude provoz zdravotní záchranné služby. Připravena bude i policie. Situaci by se vzduchu měly kontrolovat policejní vrtulníky.

Zda ve čtvrtek pojede metro, nedokázal ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák říct. "Za to se určitě zaručit nemohu," řekl Aktuálně.cz Dvořák.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy