Šest z 10 lidí proti blokádě. Odbory: Ve čtvrtek bude

Odboráři se podřídili rozhodnutí soudu, který termín stávky napadnul
Leták, jímž odboráři vysvětlují, proč mají ostatní občané pochopit, že se nedostanou do práce
Leták, jímž odboráři vysvětlují, proč mají ostatní občané pochopit, že se nedostanou do práce | Foto: Aktuálně.cz

* Aktualizováno o výzkum, jak lidé hodnotí hrozbu stávky * Doplněno vyjádření soudu k tvrzení odborů, že zákaz stávky byl politický akt

Praha - Dopravní odbory přesunuly termín protivládní stávky z pondělí na čtvrtek 16. června.

Redakci Aktuálně.cz to potvrdil předseda odborářské organizace Elektrické dráhy Petr Slanina.

Odbory se podřídily rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle něhož nebyla stávka vyhlášená s dostatečným, třídenním předstihem. Odbory se chtějí proti předběžnému nařízení soudu odvolat, byť už to fakticky nemá žádný smysl.

"Považujeme předběžné opatření, které soud vydal, za precedentní rozsudek. Plánovanou pondělní stávku rušíme," potvrdil Slanina.

Odboráři zároveň se zrušením pondělní stávky oznámili, že čtvrteční protest proti vládním reformám potrvá celých 24 hodin. Původně měl trvat od tří ráno do zhruba čtyř odpoledne.

Radikální odborářští bossové se rovněž nechali slyšet, že nic se nemění ani na záměru zablokovat Prahu a další dopravní tepny.

Tři z pěti Čechů odmítají blokády

Česká televize v neděli zveřejnila bleskový průzkum SC&C, který si nechala k hrozbě stávky zpracovat.

Odbory chtějí blokovat hlavní silniční tahy.
Odbory chtějí blokovat hlavní silniční tahy. | Foto: Jan Langer

Vyplynulo z něj, že i když skoro tři pětiny lidí chápou důvody stávky, zhruba stejný počet lidí je ale proti zablokování silnic a dopravních tahů.

Čtvrtina z bezmála sedmi set dotázaných by údajně aktivně šla i do generální stávky.

Oproti tomu jiné čtvrtině dotázaných se reformní záměry kabinetu sice také nelíbí, ale se stávkou nesouhlasí. Každý 12. člověk je naprosto proti stávce.

Zhruba každý šestý v anketě prohlásil, že mu stávka způsobí "závažné problémy".

Pondělí termín se začal drolit už dříve

Ačkoli odboráři pondělní stávku oficiálně odvolali až v neděli v poledne, podle informací Aktuálně.cz se odborářský plán začal drolit už v sobotu. Ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák už měl informace o tom, že některé centrály ustupují.

"První odborové organizace nám už řekly, že od stávky odstupují. Uvidíme, jak se zachovají ostatní. Jsem si téměř jistý, že drtivá většina, respektive všechny odborové organizace Dopravního podniku, budou v pondělí normálně fungovat a podrobí se předběžnému opatření," řekl Aktuálně.cz ředitel Dvořák.

Dvořák, stejně jako před tím premiér Petr Nečas oznámili, že budou požadovat náhradu škody, pokud odbory vyhlásí stávku i přes zákaz soudu.


Vláda prý zneužila justici

Podle šéfa Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka byla stávka vyhlášena podle práva. Obvinil vládní kabinet, že zneužil justici.

"Budeme si stěžovat u Mezinárodní organizace práce," řekl v České televizi Pomajbík.

Předseda pražského městského soudu Jan Sváček nařčení odborů, že soud rozhodoval na politickou objednávku, rezolutně odmítl. "Mrzí mě, že se někteří politici i odboráři k takovým úvahám uchylují," řekl iHned.cz s tím, že soudci se s politiky v této věci ani nesešli, natož aby se domlouvali.

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) je odklad stávky dobrá zpráva.

Město tak bude mít víc času dohodnout vše tak, aby fungoval integrovaný záchranný systém.

Pojede ve čtvrtek metro? To dneska nikdo neví.
Pojede ve čtvrtek metro? To dneska nikdo neví. | Foto: Ondřej Besperát

Svoboda se ale obává, že stávka bude živelná. Pražané by podle něj měli zvážit, jestli vůbec pošlou své děti do školy.

Náměstek pražského primátora Karel Březina Aktuálně.cz řekl, že se budou na stávku připravovat stejně jako na tu, která měla být v pondělí.

Posílen bude provoz zdravotní záchranné služby. Připravena bude i policie. Situaci by se vzduchu měly kontrolovat policejní vrtulníky.

Zda ve čtvrtek pojede metro, nedokázal ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák říct. "Za to se určitě zaručit nemohu," řekl Aktuálně.cz Dvořák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy