DPP

Policisté obvinili další čtyři podnikatele v kauze Dozimetr pražského dopravního podniku

Policie rozšířila obvinění čtyřem podnikatelům v kauze Dozimetr, která se týká ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku. Maroše Jančoviče, Michala Redla, Pavla Kosa a Pavla Dovhomilju nově stíhá kvůli úplatku 2,5 milionu korun. S odkazem na dva důvěryhodné zdroje to ve středu uvedl Radiožurnál.

V kauze Dozimetr je obviněná více než desítka lidí. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Podle Radiožurnálu přibylo Jankovičovi obvinění z pokračujícího zločinu podplácení, zbylé trojici z pokračujícího zločinu přijetí úplatku. Jankovič údajně předal úplatek skupině kolem Redla loni v červnu, aby si jeho firma Uniprog Solutions udržela lukrativní zakázku u dopravního podniku, ze které mohla získat až 300 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Stát se omluvil Babákové za stíhání v "jízdenkové kauze" pražského dopravního podniku

Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo advokátce Karolíně Babákové za nezákonné stíhání a jeho důsledky v jejím profesním a osobním životě v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku. Omluvu ministerstvo zveřejnilo na svém webu, upozornily servery Ekonomický deník a Česká justice. Už dříve se ministerstvo omluvilo i některým dalším z 12 obžalovaných, jejichž osvobození loni v září potvrdil pražský vrchní soud. Někteří dostanou odškodné.

Obžaloba v případu tvrdila, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro pražský dopravní podnik končilo přes zahraniční firmy u bývalého šéfa podniku Martina Dvořáka a lobbisty Ivo Rittiga. Z pražského dopravního podniku bylo podle obžaloby celkem na třech zakázkách vyvedeno přes 450 milionů korun, to se ale podle soudu nepodařilo prokázat.

Babákové se ministerstvo spravedlnosti omluvilo za nezákonné trestní stíhání, za nemajetkovou újmu a "za těžko odčinitelné následky, ke kterým v důsledku nezákonného trestního stíhání došlo v jejím osobním, profesním a společenském životě."

Zdroj: ČTK

Soud zrušil omezení svéprávnosti lobbisty Redla, který je stíhaný v kauze Dozimetr

Krajský soud v Plzni zrušil v odvolacím řízení omezení svéprávnosti podnikateli a lobbistovi Michalu Redlovi, který je stíhaný kvůli korupci v pražském dopravním podniku, napsal server Novinky.cz. Odůvodnění rozsudku zatím není známé. O omezení Redlovi svéprávnosti rozhoduje plzeňský okresní soud opakovaně od roku 2008, naposledy ho prodloužil letos v květnu. Lobbista se již dříve kvůli duševní chorobě vyhnul stíhání v jiné kauze.

Zdroj: ČTK

Pražský dopravní podnik vypsal konkurz na členy představenstva včetně generálního ředitele

Pražský dopravní podnik ve středu vypsal výběrová řízení na všechny pozice ředitelů, což se týká i celého představenstva včetně generálního ředitele Petra Witowského. Učinil tak na pokyn vedení Prahy, která podnik stoprocentně vlastní, sdělil mluvčí města Vít Hofman. Policisté kvůli podezření na korupci v dopravním podniku v červnu obvinili několik lidí včetně tehdejšího primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), který byl zároveň členem dozorčí rady podniku, a dnes již bývalého člena představenstva Mateje Augustína.

Ředitelů jednotlivých úseků je v Pražském dopravním podniku více než členů představenstva, každý z členů je nicméně zároveň i ředitelem. Augustín měl kromě členství v představenstvu na starosti finance podniku. Konkurz na jeho funkci podnik podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) vypsal bezprostředně poté, co byl obviněn. "Vypsáním výběrového řízení na další členy vedení podniku dáváme jasný signál, že podnik začíná znovu, lépe a s čistým štítem," uvedl náměstek. Dodal, že výběr nového vedení podniku už bude na nové politické reprezentaci, která vzejde z nadcházejících voleb.

Zdroj: ČTK

Ve VZP skončil náměstek pro informatiku Knížek spojovaný s kauzou Dozimetr

Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) skončil náměstek pro informatiku Tomáš Knížek, dnes byl odvolán z funkce. Informaci Zdravotnického deníku  potvrdil ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň, podrobnosti nesdělil. Média náměstka Knížka spojovala s kauzou Dozimetr kolem exnáměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli hospodaření v Dopravním podniku Hlavního města Prahy obvinili koncem června více než desítku lidí. Mezi obviněnými je vedle Hlubučka podnikatel Michal Redl a někteří členové vedení DPP. Ve stejný den jako v dopravním podniku zasahovala policie také v kancelářích VZP.

Zdroj: ČTK

Soud zamítl Hlubučkovi a dalším stížnosti proti vazbě v kauze pražského dopravního podniku

Soud zamítl stížnosti proti vazbě u čtyř obviněných v kauze údajné korupce kolem pražského dopravního podniku (DPP). Uvedla to v pondělí Česká televize, informaci potvrdil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Z předchozích informací vyplývá, že ve vazbě zůstávají bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček, podnikatelé Michal Redl a Pavel Kos a bývalý člen představenstva DPP Matej Augustín.

V případu je obviněna víc než desítka lidí. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Obvodní soud pro Prahu 9 v červnu poslal do vazby pět z obviněných, Hlubučka, Redla, Augustina, Kosa a Zakaríu Nemraha. Všichni podali proti rozhodnutí stížnost, Nemrah ji ale později vzal zpět. O stížnostech rozhodl pražský městský soud již na konci července, rozhodnutí ale tehdy nekomentoval, protože ještě nebylo doručeno všem účastníkům řízení.

Zdroj: ČTK

Obviněný Dovhomilja se přiznal k účasti na kauze kolem Hlubučka

Obviněný podnikatel Pavel Dovhomilja se podle serveru Seznam Zprávy přiznal k účasti na zločinech v kauze Dozimetr kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN). Dovhomilja řekl serveru, že byl členem zločinecké organizace, a popsal dělení peněz získaných od podnikatelů mezi členy skupiny. Podle serveru Dovhomilja své svědectví následně zopakoval vyšetřovatelům a spoléhá na to, že by přiznání mohlo vést k nižšímu trestu.

Dovhomilja byl v Chorvatsku během policejní razie na pražském magistrátu a v dopravním podniku. Předtím, než se po návratu do Česka přihlásil na policii, poskytl rozhovor Seznam Zprávám. "Ano, byl jsem členem zločinecké organizace, jak to píší v tom sdělení obvinění," řekl Dovhomilja serveru.

"Každý tam měl nějakou oblast a v ní se snažil vytvořit byznys," uvedl stíhaný podnikatel k činnosti skupiny v kauze. "Mě přivedl Petr Hlubuček. Jako politik zastupoval nějakou část v dopravním podniku a ve městě. A tak byla jeho role prosadit, co bylo třeba," doplnil.

Zdroj: ČTK

Reakce na kauzu Dozimetr: Dopravní podnik bude při prodeji nemovitostí nad 50 milionů potřebovat souhlas

Radní hlavního města v pondělí z pozice valné hromady změnili stanovy pražského dopravního podniku (DPP) tak, že jeho vedení nově nebude moci bez souhlasu vedení metropole rozhodovat o majetkových transakcích nad 50 milionů korun. Dosud byl limit zhruba šest miliard korun. Opatření radní schválili na pokyn městského zastupitelstva, které jim to uložilo předminulý týden spolu se zadáním hloubkového auditu v DPP a dalších městských firmách, které měl v gesci obviněný bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli hospodaření v DPP obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Změnu stanov na jednání zastupitelů prosazovala radní Hana Marvanová (STAN), která také připravila dnes schválený návrh. Dodala, že o změnu usilovala delší dobu. "Za mě je to koncepční změna, o kterou jsem usilovala dlouho, aby byla větší kontrola nad hospodařením," řekla. Změna začne platit v blízké době po zapsání nové verze stanov do obchodního rejstříku.

Zdroj: ČTK

Mezi Ládvím a Florencí nejezdilo metro, policisté tam hledali sprejery

Víc než hodinu ráno nejezdilo pražské metro na lince C mezi stanicemi Ládví a Florenc. Policisté tam pátrali po lidech, kteří se údajně pohybovali v tubusu stanice Nádraží Holešovice, zřejmě to byli sprejeři. Při prohlídce nikoho nenašli, ale objevili poškozenou soupravu metra, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Po osobách, které pronikly do nepřístupných prostor metra a vagon poškodily, policisté podle ní dál pátrají.

Provoz metra v jednom z úseků linky C zastavil dopravní podnik okolo 06:00. Z Ládví do centra města mohli cestující podle webu využít náhradní autobusy XC nebo jet tramvají. Mezi stanicemi Letňany-Ládví a Florenc-Háje byl provoz zachován, sdělila ČTK mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Zdroj: ČTK

Pražské tramvaje za minulý rok srazily nejméně chodců za posledních 16 let

Pražský dopravní podnik za loňský rok eviduje 40 případů srážek tramvají s chodci, což je o sedm méně než rok předtím a nejméně za posledních 16 let. Druhý rok po sobě žádná srážka nevedla k úmrtí, těžkých zranění bylo pět. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí podniku Aneta Řehková.

Z celkových 40 nehod loni 11 skončilo bez zranění, 24 s lehkými a pět s těžkým zraněním. Chodci zapojení do nehod byli ve 21 případech muži, v 16 případech ženy a ve třech děti. Nejvíce nehod se stalo na přechodech, celkem 19, v 17 případech pak mimo přechod a ve čtyřech na zastávce. Čtvrtinu účastníků nehod tvořili cizinci.

Srážky s chodci loni podle podniku tvořily asi čtyři procenta z celkového počtu nehod tramvají v metropoli. Počet srážek s automobily loni naopak meziročně vzrostl asi o čtyři procenta na 985. Ve srovnáním s rokem 2019 to nicméně znamenalo pokles o 23 procent. Pražský dopravní podnik chce letos pokračovat v testování různých typů antikolizních systémů, v červnu například ve spolupráci s firmou Bosch.

Zdroj: ČTK
Pokračovat