Hranice s Rakouskem od soboty pohlídá 720 policistů, další stovky vojáků jsou v pohotovosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2015 18:15
Česká policie se rozhodla pro dočasné rozšíření namátkových kontrol na rakouských hranicích. Počet nasazených příslušníků zvýší z 200 na 720 a kontrolovat bude více přechodů než dosud. Zaměří se na malé přechody, chce získat přehled o případné nelegální migraci. V pohotovosti má navíc armáda 650 vojáků, kteří jsou do 120 minut schopni policii na hranicích posílit.
Nácvik ochrany státní hranice (ilustrační foto).
Nácvik ochrany státní hranice (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie od soboty přechodně rozšíří namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem, počet policistů zvýší více než trojnásobně - z 200 na 720.

Nasazeni budou policisté z devíti krajů, dosud cizinecké policii pomáhali kolegové ze čtyř krajů. Namátkové kontroly budou místo 14 na 20 přechodech.

"Rozhodně se nejedná o znovuzavedení hraničních kontrol ani o cvičení. Přechodným rozšířením stávajícího opatření chceme především získat přehled o případné nelegální migraci, v rámci které mohou být využívány i méně významné hraniční přechody," uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Armáda má navíc kvůli migrační krizi v permanentní pohotovosti 650 vojáků, kteří budou od pátečního večera ve třech vojenských objektech poblíž vybraných hraničních přechodů s Rakouskem. Jsou do dvou hodin připraveni pomáhat policii, například mohou monitorovat situaci nebo hlídkovat, informovalo ministerstvo obrany.

U hranic jsou připraveni hlavně příslušníci 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády. "Bude-li třeba, nasadíme i vojáky z dalších jednotek," uvedl náčelník generálního štábu české armády Josef Bečvář, který s ministrem obrany Martinem Stropnickým akci nařídil.

Většinou cestují rodiny

Podle Rendlové běženci v současné době využívají malé přechody. Cestují v malých skupinách, většinou rodiny. Nejvíce cestují v autech, v autobusech a pěšky, vlakem už málo, dodala.

V Jihomoravském kraji budou policisté na hraničních přechodech železnice Břeclav, Poštorná, Valtice, Mikulov, Hevlín, Hatě, železnice Znojmo, Hnánice a Vratěnín. V jižních Čechách pak na hranicích Zadní Zvonková, Přední Výtoň, Studánky, Horní Dvořiště - železnice, Dolní Dvořiště, Nové Hrady, České Velenice, České Velenice - železnice, Halámky, Nová Bystřice, Slavonice.

V místech budou mít policisté mobilní zázemí. Buňky, toalety a přístřešky zajišťují podle Rendlové jednotlivá krajská ředitelství.

Nejde o znovuzavedení kontrol

S namátkovými kontrolami na hranicích s Rakouskem začala Česká republika v polovině září. Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila už v polovině června. Od té doby odhalila 3083 běženců.

Chystaná rozšířená opatření nesouvisí podle Rendlové ani se čtvrtečními informacemi o případném nedělním uzavření státních hranic.

Některá média nepřesně interpretovala slova ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a uvedla, že pokud Rakousko zavře hranice, tak Česko také, a to asi už v neděli.

Ministerstvo později uvedlo, že v žádném případě nejde o znovuzavedení hraničních kontrol. "Jde nám o zajištění bezpečí pro občany ČR, vše ale realizujeme v souladu s Schengenským hraničním kodexem," uvedl Chovanec.

Rakousko by mohlo hranice uzavřít po dostavbě hraničního plotu v Maďarsku. Běženci by se pak mohli vydat na cestu do cílového Německa přes Českou republiku.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy