Česko v sobotu kvůli uprchlíkům rozšíří kontroly na hranicích s Rakouskem

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2015 20:07
Česká republika kvůli migrační krizi v sobotu 10. října rozšíří kontroly na hranicích s Rakouskem. Pokud by se Rakousko rozhodlo uzavřít své hranice kromě těch s ČR, Česko je připraveno ochranu hranic dál rozšířit, například i zrušit některé mezinárodní vlakové spoje. Rakousko ve čtvrtek varovalo, že by bylo nuceno zesílit kontroly na svých hranicích v případě, že Bavorsko přibrzdí proud uprchlíků z jejich země.
Uprchlíci, ilustrační foto.
Uprchlíci, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha/Lucemburk - Česká republika kvůli migrační krizi v sobotu 10. října rozšíří kontroly na hranicích s Rakouskem, se kterými začala v polovině září. Namátkové kontroly budou místo 14 na 20 přechodech. Nasazeni budou policisté z devíti krajů, dosud cizinecké policii pomáhali kolegové ze čtyř krajů.

Pokud by se Rakousko rozhodlo uzavřít své hranice kromě těch s ČR, Česko je připraveno ochranu hranic dál rozšířit, například i zrušit některé mezinárodní vlakové spoje. Informovala mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková.

Policie tak podle ministerstva získá větší přehled o případné nelegální migraci, pro kterou by převáděči mohli využívat i méně významné hraniční přechody. V žádném případě nejde o znovuzavedení hraničních kontrol, upozornilo ministerstvo.

"Jde nám o zajištění bezpečí pro občany ČR, vše ale realizujeme v souladu s Schengenským hraničním kodexem," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Na kontrolních opatřeních se podle něj bude podílet také celní správa.

S namátkovými kontrolami na 14 hraničních přechodech s Rakouskem začali policisté 13. září, od soboty se přechodně rozšíří také na zbývající hraniční přechody třetí kategorie.

Ministerstvo připomnělo, že po nedávném společném cvičení armády a policie platí, že vojáci a policisté jsou připraveni po případném rozhodnutí vlády do pěti hodin ochranu hranice dále zintenzivnit. Mohlo by k tomu být nasazeno až 500 policistů a 300 vojáků.

Nepochopený Chovanec

Informace o rozšíření kontrol přišla večer poté, co některá média odpoledne nepřesně interpretovala Chovancova slova, a uvedla, že pokud Rakousko zavře hranice, tak Česko také, a to asi už v neděli. Rakousko by mohlo hranice uzavřít po dostavbě hraničního plotu v Maďarsku. Běženci by se pak mohli vydat na cestu do cílového Německa přes Českou republiku.

Informaci o uzavření hranic ale popřel ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se v Bruselu účastnil konference k migrační trase přes východní Středomoří a západní Balkán.

"Já nic takového aktuálního potvrdit nemohou. Myslím, že nic podobného aktuálně neplánujeme. Ani to nehrozí. Domnívám se, že není dobré se hrnout do vytváření hranic, ale spíše hledat, jak společnými silami tu situaci zvládnout. To je to, co bude preferovat ČR," řekl novinářům.

Rakousko také plánuje kontroly na hranicích

Změny plánuje také Rakousko. Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová podle tiskové agentury APA uvedla, že pokud Bavorsko přibrzdí proud uprchlíků z Rakouska, zesílí Rakousko kontroly na svých hranicích.

Ministryně však zdůraznila, že je třeba vyčkat, jaká opatření Bavorsko skutečně zavede. Pokud k nim ale přistoupí, bude Rakousko nuceno odpovídajícím způsobem reagovat.

"Pokud Bavorsko začne uprchlické toky zpomalovat, tedy více kontrolovat, pak bude muset i Rakousko přistoupit ke zpomalení uprchlických toků, a tudíž také zahájit intenzivnější a rozsáhlejší kontroly," citovala APA Miklovou-Leitnerovou.

Ministryně už na konci září naznačila, že pokud se budou hromadit uprchlíci před rakousko-německými hranicemi, zbude už jenom uzavření hranic, a to i s pomocí silových složek.

 

Právě se děje

Další zprávy