voják

Mali chce letos nabrat dalších 10 tisíc vojáků do armády, mají pomoci v boji s radikály

Západoafrický stát Mali hodlá v letošním roce zvětšit svou armádu o 50 procent. Oznámil to ve středu premiér Boubou Cissé s tím, že nábor má pomoci v boji proti džihádistickým skupinám. Plánem je nabrat do armády v nadcházejících měsících 10 000 nových vojáků, aby mohli být vysláni do oblastí, kde jich v současnosti je nedostatek. 

Kolik nábor bude stát státní kasu, premiér nesdělil. Armádní výdaje přitom už tvoří značnou část státního rozpočtu. Jasné také není, jak chce vláda nové rekruty přilákat. Mnoho malijských vojáků totiž umírá při útocích islamistů. Armáda odmítla uvést, kolik má vojáků. Podle odhadů Světové banky jich ale v roce 2017 bylo 18 000. V zemi mimo jiné působí asi 120 českých vojáků ve výcvikové misi Evropské unie.

Zdroj: ČTK

Po výbuchu nálože v Sýrii zemřeli čtyři turečtí vojáci

Čtyři turecké vojáky ve středu v severovýchodní Sýrii usmrtil výbuch nálože umístěné v autě. Kdo za útokem stojí, není jasné. S odvoláním na sdělení tureckého ministerstva obrany o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

Incident se stal na silnici u kontrolního stanoviště v oblasti východně od řeky Eufrat, kde turecká armáda v říjnu podnikla spolu se spojeneckými syrskými povstalci vojenskou ofenzivu. Cílem tureckého vpádu byla milice syrských Kurdů YPG, která byla hlavním spojencem USA v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Turecko řadí YPG k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Zdroj: ČTK
Pokračovat