voják

Nedaleko letiště v iráckému Kurdistánu dopadly nejméně tři rakety

Nejméně tři rakety dopadly v sobotu nedaleko letiště v kurdském Irbílu na severu Iráku, u kterého mají základnu američtí vojáci. Zatím nejsou zprávy o obětech ani o škodách. S odvoláním na kurdské bezpečnostní služby o tom informovala agentura Reuters.

"Útok na mezinárodní letiště v Irbílu byl proveden pomocí ozbrojených bezpilotních letounů," uvedly podle agentury AFP místní síly. Svědci v oblasti zaslechli nejméně šest explozí.

Letiště v Irbílu, středisku částečně autonomního Kurdistánu, se za uplynulý rok stalo terčem útoků několikrát. Američtí činitelé z nich viní šíitské milice podporované Íránem, které proti americkým jednotkám v Iráku nezřídka útočí. Při raketovém útoku na základnu USA nedaleko irbílského letiště letos v únoru zemřel civilní pracovník, několik lidí včetně amerického vojáka bylo zraněno.

Zdroj: ČTK

Počet obětí požárů v Alžírsku vzrostl. Zemřelo i 28 vojáků, kteří se snažili pomoci vesničanům

Počet obětí lesních požárů, které zasáhly sever Alžírska, vystoupil na 65. Mezi zemřelými je 28 vojáků. S odvoláním na státní televizi to uvedla agentura AFP.

Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúní v úterý na Twitteru napsal, že zahynulo 25 vojáků, kteří se snažili ochránit vesničany v hornatém regionu Kabylsko. Počet armádních příslušníků, kteří nepřežili řádění živlu, do středy vzrostl o tři na nynějších 28. Dalších 12 vojáků je hospitalizovaných, všichni jsou v kritickém stavu.

V hornatém regionu Kabylsko, hustě obydlené zalesněné oblasti zhruba 100 kilometrů východně od Alžíru, vzniklo od pondělní noci několik desítek ohnisek požárů, které zachvátily lesy, keře a olivové háje. Úřady některé z nich přičítají žhářům.

Zdroj: ČTK

Biden nelituje rozhodnutí o stažení vojáků z Afghánistánu

Americký prezident Joe Biden řekl, že nelituje svého rozhodnutí o stažení amerických vojáků z Afghánistánu, a že bezpečnost země musí nyní zajišťovat afghánské síly, informovala agentura Reuters. Od doby, co se vojáci Spojených států a NATO začali koncem dubna ze země stahovat, nabylo v oblasti na síle afghánské radikální hnutí Tálibán, které se zmocnilo značných území.

"Afghánští lídři se musejí semknout. Musejí za sebe bojovat, bojovat za svůj národ," sdělil Biden ve středu novinářům na tiskové konferenci v Bílém domě. Americký lídr ale zároveň ubezpečil, že USA i nadále dodržují své závazky vůči afghánskému vedení. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dříve sdělila, že podle informací USA jsou vybavení i výcvik afghánských sil postačující na to, aby se dokázaly Tálibánu postavit.

Tálibán se ve středu zmocnil dvou dalších provinčních center, a sice Faráhu na západě země a Púli Chumrí na severu, informovala agentura AFP. Od pátku tak dobyl již osm z 34 hlavních měst afghánských provincií.

Zdroj: ČTK

V Karabachu zemřel první ruský voják, odstraňoval minu

Ruský důstojník z jednotky ženistů přišel v pátek o život při odstraňování min ze silnice u města Šuša v Náhorním Karabachu. Oznámily to ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Agentura Reuters dodala, že jde o první oběť z řad ruských vojáků vyslaných do regionu v roli mírových sil. Mise je součástí dohody z 10. listopadu o ukončení bojů mezi Ázerbájdžánem a Arménií o horskou enklávu.

Důstojník podle agentury Interfax cestou do nemocnice podlehl vážným zraněním, která utrpěl při explozi miny. Ministerstvo obrany přislíbilo pozůstalým pomoc. Ruští ženisté v Karabachu jen během čtvrtka zneškodnili 1203 min a očistili od nich 16 kilometrů silnic.

Šuša, druhé největší město v Karabachu, během nedávné šestitýdenní války padlo do rukou Ázerbájdžánu. Právě pád tohoto města přiměl Jerevan k uzavření dohody, která potvrdila územní zisky Ázerbájdžánu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat