Rakousko kvůli migrantům zpřísnilo kontroly na hranicích

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 8. 2015 11:00
Kontroly budou na všech důležitých hraničních přechodech na východě země. Jedná se o reakci na nález chladírenského nákladního automobilu s mrtvolami 71 uprchlíků na dálnici nedaleko Vídně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakousko zpřísnilo kontroly na přechodech své východní hranice.

Rakouské rozhlasové stanici ORF to řekla ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová.

Rakouská policie krátce nato oznámila první úspěch akce - odhalila imigranty a zatkla jejich převáděče.

Podle maďarské tiskové agentury MTI se kvůli tomu na hlavní maďarské dálnici M1 vedoucí do Rakouska vytvořila fronta dlouhá až 20 kilometrů.

Rakousko k opatření přistoupilo po čtvrtečním nálezu chladírenského nákladního automobilu s ostatky 71 uprchlíků na dálnici zhruba 50 kilometrů východně od Vídně.

Lidé se v hermeticky uzavřeném nákladním prostoru pravděpodobně udusili. Maďarská policie již zadržela pět osob podezřelých v souvislosti s touto tragickou událostí.

O tom, že rakouská policie zpřísní kontroly vozidel, v nichž by se mohli ukrývat uprchlíci převádění přes hranice, Miklová-Leitnerová informovala už v neděli. Podle médií ale dodala, že nejde o obnovu hraničních kontrol. Řekla, že auta budou prověřována v blízkosti hranic na vytipovaných místech a v součinnosti s policiemi sousedních zemí.

V pondělí informovala, že "budou prováděny kontroly po neurčitou dobu na všech důležitých hraničních přechodech na východě a budou se prohlížet všechna vozidla, v nichž by mohla být místa pro pašování lidí".

V pondělí dopoledne rakouské úřady informovaly, že od zahájení zpřísněných kontrol se policistům už podařilo objevit asi 200 lidí usilujících o azyl a zatknout pět převáděčů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy