Rakousko kvůli migrantům zpřísnilo kontroly na hranicích

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 8. 2015 11:00
Kontroly budou na všech důležitých hraničních přechodech na východě země. Jedná se o reakci na nález chladírenského nákladního automobilu s mrtvolami 71 uprchlíků na dálnici nedaleko Vídně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakousko zpřísnilo kontroly na přechodech své východní hranice.

Rakouské rozhlasové stanici ORF to řekla ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová.

Rakouská policie krátce nato oznámila první úspěch akce - odhalila imigranty a zatkla jejich převáděče.

Podle maďarské tiskové agentury MTI se kvůli tomu na hlavní maďarské dálnici M1 vedoucí do Rakouska vytvořila fronta dlouhá až 20 kilometrů.

Rakousko k opatření přistoupilo po čtvrtečním nálezu chladírenského nákladního automobilu s ostatky 71 uprchlíků na dálnici zhruba 50 kilometrů východně od Vídně.

Lidé se v hermeticky uzavřeném nákladním prostoru pravděpodobně udusili. Maďarská policie již zadržela pět osob podezřelých v souvislosti s touto tragickou událostí.

O tom, že rakouská policie zpřísní kontroly vozidel, v nichž by se mohli ukrývat uprchlíci převádění přes hranice, Miklová-Leitnerová informovala už v neděli. Podle médií ale dodala, že nejde o obnovu hraničních kontrol. Řekla, že auta budou prověřována v blízkosti hranic na vytipovaných místech a v součinnosti s policiemi sousedních zemí.

V pondělí informovala, že "budou prováděny kontroly po neurčitou dobu na všech důležitých hraničních přechodech na východě a budou se prohlížet všechna vozidla, v nichž by mohla být místa pro pašování lidí".

V pondělí dopoledne rakouské úřady informovaly, že od zahájení zpřísněných kontrol se policistům už podařilo objevit asi 200 lidí usilujících o azyl a zatknout pět převáděčů.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy