Manipuloval jsem se znalci, přiznal vrah z Horní Břízy. Podle nového posudku není schizofrenik

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2016 17:09
Soud znovu projednával případ vraha z Horní Břízy, který byl podle předchozích posudků paranoidní schizofrenik a nemohl si tak své jednání uvědomovat. Nový znalecký posudek však hovoří pouze o smíšené poruše osobnosti, a nikoli schizofrenii. Obžalovaný sám přiznal, že s předchozími znalci manipuloval, lhal jim a simuloval halucinace a bludy. Vrah prý výborně ovládal lékařské termíny, kalkuloval a předstíral. To však lidé trpící schizofrenií nedokáží kvůli narušeným schopnostem vnímání a rozpoznávacích schopností, uvedla znalkyně.
Vrah knihovnice z Horní Břízy.
Vrah knihovnice z Horní Břízy. | Foto: ČTK

Plzeň - Jako člověka sebestředného, manipulativního a kalkulujícího popsal nový posudek třicetiletého muže, který loni v květnu zavraždil mladou knihovnici v Horní Bříze na Plzeňsku.

Znalkyně, která posudek pro Okresní soud Plzeň-jih letos v únoru zpracovala, ovšem neuvedla, že by trpěl paranoidní schizofrenií, ale smíšenou poruchou osobnosti. To ale není v pravém smyslu slova duševní choroba, uvedla u soudu.

Muž také lékařům v neděli poprvé přiznal, že dříve záměrně lhal a manipuloval se znalci, zaznělo u soudu. Jednání nebyl přítomen.

Paranoidní schizofrenii s atypickým průběhem mu předtím přisoudil jiný posudek, zpracovaný jinými znalci loni na podzim. Na jeho základě loni státní zástupce zastavil mužovo trestní stíhání za vraždu a krajský soud ho pak 11. února zatím nepravomocně poslal do zabezpečovací detence. Podle tohoto posudku totiž muž trpěl bludy a měl v hlavě hlas, v době vraždy byl nepříčetný a nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost jednání.

Protože po zastavení trestního stíhání převezli muže začátkem prosince policisté do Psychiatrické nemocnice v Dobřanech, kde je dosud nedobrovolným pacientem, musel okresní soud do tří měsíců rozhodnout o jeho dalším setrvání v nemocnici.

Podle nového rozsudku v ní má být alespoň půl roku. Mezitím už ale může pravomocně rozhodnout vrchní soud o zabezpečovací detenci, což je speciální léčebna v režii vězeňské služby. Jeho stav by se pak každý rok znovu posuzoval. Pokud by se změnil, lze detenci vyměnit za ústavní nebo ambulantní léčbu.

Před vraždou byl hospitalizovaný na psychiatrii devětkrát

S posudkem, který mužovi přisuzuje paranoidní schizofrenii, nesouhlasí nejen samotný pacient, ale ani lékaři z nemocnice v Dobřanech. Nezmínily ji ani jiné, už dříve zpracované, znalecké posudky. Od první hospitalizace v roce 2012 byl muž v Dobřanech včetně současného pobytu devětkrát, dohromady tam strávil zhruba rok.

Naposledy ji opustil asi tři měsíce před vraždou. Za tu dobu ho viděly desítky odborníků, i mimo dobřanskou nemocnici, nikdo ale u něj paranoidní schizofrenii nediagnostikoval, pouze loňský posudek znalců pro potřeby trestního řízení.

Autorka posledního posudku u soudu řekla, že muž nabídl v minulosti řadu symptomů, údajné hlasy a vidiny. I ve vazební věznici uváděl bohatou bludnou produkci, našla ale rozpor v tom, co říkal a na co ukazovaly testy. "Nelze u něj vyloučit určitou manipulaci, simulaci," řekla. Na jeho předchozí chování mělo podle ní vliv i užívání drog. Stejný názor mají i lékaři z Dobřan.

Na setkání s lékaři, které si muž sám vyžádal, se 29. února poprvé spontánně rozhovořil o tom, že v minulosti záměrně produkoval bludy a manipuloval se znalci. Zaznělo to ve čtvrtek u soudu ze zápisu setkání. Podle lékařů umí určité symptomy imitovat.

Znal odborné termíny a kalkuloval

Psychiatři z nemocnice i znalkyně také tvrdí, že je velmi dobře orientovaný, ovládá odborné termíny ze svých předchozích posudků a lékařských zpráv a neustále kalkuluje, co je pro něj výhodnější. Lidé trpící paranoidní schizofrenií, což je chronická choroba, mají ale podle nich narušené myšlení, vnímání, emotivitu a rozpoznávací schopnosti.

Podle lékařů v muži před vraždou narůstala frustrace - měl na krku několik úředních obsílek, s rodinou se rozhádal, neměl kde bydlet, takže žil na ubytovně, neměl ale ani žádný příjem na zaplacení. Vzdalovala se i medializace jeho případu, o kterou usiloval.

Domáhal se opakované hospitalizace na psychiatrii v Dobřanech, v tom ho ale nepodpořil ani jeho ambulantní psycholog, ani lékař ve fakultní nemocnici, který ho viděl jen několik dní před vraždou.

Muž ubodal knihovnici loni 25. května. Z místa utekl, ale policie ho zhruba po půlhodině dopadla v nedaleké ubytovně.

Dva dny po činu odvolal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dlouholetého ředitele dobřanské nemocnice Vladislava Žižku, i když se za něj postavila většina z 1100 zaměstnanců. Podpořili ho i další psychiatři a léčebny. Na Žižkovo místo byla dočasně jmenována jedna z lékařek, nyní pokračuje výběrové řízení na nového ředitele.

 

Právě se děje

Další zprávy