Podezřelý z vraždy knihovnice se dříve léčil na psychiatrii

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 26. 5. 2015 12:35
Vedení léčebny v Dobřanech jej ale pustilo na svobodu. Nyní policie muže umístila do stejné psychiatrické léčebny a bude čekat na znalecký posudek. Ten obvykle trvá šest týdnů.
Místo činu, kde v pondělí zemřela mladá knihovnice.
Místo činu, kde v pondělí zemřela mladá knihovnice. | Foto: ČTK

Horní Bříza (Plzeňsko) - Devětadvacetiletý muž z Plzně, který v pondělí po poledni ubodal mladou ženu v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku, se již v lednu nedobrovolně léčil na psychiatrii, na konci měsíce jej ale propustili na svobodu. 

Policie v úterý uvedla, že podezřelého po lékařském vyšetření umístila do uzavřeného oddělení psychiatrie, kde podstoupí další testy nutné pro vyšetřování.

Trestní stíhání konkrétní osoby může být zahájeno až podle výsledků znaleckého posudku o duševním zdraví pachatele. Obvyklá lhůta k jeho zpracování je šest týdnů. "Bude se čekat na posudek a podle něj bude policie dále postupovat," řekla krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Podle serveru iDNES.cz podstoupil muž na začátku roku nedobrovolné psychiatrické léčení. Ale ještě než rozhodl soud o jeho dalším setrvání v léčebně v Dobřanech, tak ho lékaři propustili. Muže přijali začátkem letošního ledna bez jeho souhlasu. Jevil známky duševní poruchy a trpěl bludy a vyhrožoval, že někoho zabije, uvedl server.

Nedobrovolnou hospitalizaci pacienta musí léčebna do 24 hodin oznámit soudu. "My jsme rozhodli, že muž je v léčebně v souladu se zákonem a že je zapotřebí, aby tam zůstal," řekl předseda Okresního soudu Plzeň-jih Radovan Hronek. Soud měl k dispozici vyjádření ošetřujícího lékaře. Podle Hronka musí soud do tří měsíců od první hospitalizace pacienta rozhodnout, zda dále trvají důvody k tomu, aby byl zadržován v léčebně. K tomu už si obvykle vyžádá znalecký posudek. Léčebna ale rozhodla, že muže propustí a dala to jen na vědomí soudu, který další řízení zastavil.

Knihovnice volala do televize

Pachatel v pondělí z místa činu utekl, ale policie s psovodem ho zhruba po půlhodině dopadla v nedaleké ubytovně u nádraží. Podle informací ČTK má trvalé bydliště v Plzni. Ženu, narozenou v roce 1987, bodl do zad. Zraněním na místě podlehla. Oběť byla pracovnicí v knihovně. "Na případu pracují krajští kriminalisté," řekla Kohoutová. Vyhodnocují například stopy a vyslýchají svědky vraždy.

Podle informací webu tn.cz zavolala v pondělí po 12:00 vyděšená žena z pevné linky do plzeňské redakce TV Nova. Uvedla, že volá z knihovny, že má pod krkem nůž a drží ji neznámý útočník. Ten údajně chtěl, aby na místo okamžitě dorazil štáb TV Nova, že chce mluvit s reportéry. Reportérka volala policii. Útočníkem byl podle tn.cz muž, který do knihovny chodil pravidelně na internet. S knihovnicí se údajně pohádal.

Podle informací obyvatel čtyřapůltisícového městečka i dalších médií šlo o místního problémového muže. Podle webu krimiplzen.cz se muž se ženou zamkl uvnitř knihovny a donutil ji k telefonátu do televize Nova. Potom ji ubodal velkým kuchyňským nožem. Lidé, kteří za dveřmi slyšeli křik ženy, se pokoušeli vyrazit dveře dokonce i hasicím přístrojem, pak je ale otevřel vrah sám a dle tvrzení svědků z místa v klidu odešel.

Server iDnes.cz uvedl, že jsou v obci dlouhodobě potíže se sociálně slabými lidmi a narkomany. Strážníci v knihovně vykonávali zvýšený dohled, protože i tam různí problémoví lidé chodili. Knihovna je v přízemí městského domu, kde jsou ještě ordinace a lékárna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy