Státní zástupce navrhl obžalovat tři muže včetně Baláka za špatnou správu majetku

ČTK ČTK
14. 5. 2024 15:23
Státní zástupce navrhl obžalovat tři muže včetně Baláka za špatnou správu majetku

Státní zástupce v úterý podal k rakovnickému okresnímu soudu obžalobu na tři lidi včetně bývalého ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka pro porušení povinnosti při správě cizího majetku. Uvedl to okresní státní zástupce Lukáš Hossinger.

Kauza se týká traktoru patřícího Balákově manželce, podle policistů jej dali opravit za peníze Lesní správy Lány, což je příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky. Náklady byly asi 200 tisíc korun. Balák vinu odmítá.

Deník Právo už dříve uvedl, že policisté navrhli obžalovat kromě Baláka i Štěpána Stanického, který má v Lánské oboře na starosti středisko myslivosti, a opraváře Michala Krýzu. Obžaloba je podle prvního odstavce paragrafu řešícího porušení povinnosti při správě cizího majetku, uvedl státní zástupce. V tomto případě tedy obžalovaným podle trestního zákoníku hrozí v případě odsouzení až dva roky vězení, případně zákaz činnosti.

Někdejšího šéfa Lesní správy Lány soudy v jiných dvou kauzách už dvakrát pravomocně odsoudily. Za ovlivňování zakázky v případě zpevnění břehů kolem vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře dostal tříletý trest vězení, peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Později mu tehdejší prezident Miloš Zeman udělil milost. Soud řešil i kauzu nevýhodného prodeje a těžby kamene v Lánské oboře, za což mu uložil peněžitý trest 870 tisíc korun, který Balák splácí, a dvouletý zákaz činnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy