Sledují mě, řekl údajný vrah knihovnice. Popřel, že by bodal

Radek Nohl Radek Nohl
4. 6. 2015 13:51
Vlastislav A. trpěl při přijetí do léčebny v Dobřanech bludy. Vypověděl také, že v těle má štěnici a někdo ho přes ni sleduje.
Pietní místo po vraždě mladé ženy před knihovnou v Horní Bříze.
Pietní místo po vraždě mladé ženy před knihovnou v Horní Bříze. | Foto: Jakub Plíhal

Plzeň - Devětadvacetiletý Vlastislav A., který minulý týden podle policie ubodal knihovnici v Horní Bříze na Plzeňsku, popřel svou účast na vraždě. Při přijetí do psychiatrické nemocnice v Dobřanech, kam ho detektivové přivezli minulý týden po činu, měl podle ošetřující lékařky masivní bludy. A na to, že ženu usmrtil, reagoval, jako by se ho to netýkalo.

Nové detaily případu vyčetl online deník Aktuálně.cz z usnesení Okresního soudu Plzeň-jih. Soudkyně Renata Jiřičková v něm potvrdila, že Vlastislav A. je duševně nemocný a má zůstat za zdmi dobřanské psychiatrie. 

Muž vypověděl, že "důvodem jeho hospitalizace je psychiatrický projekt, kterému je již čtyři roky vystaven".

"V rámci tohoto projektu mu má být zprostředkována nová rodina. V těle má zařízení, kterým je monitorován," citovala soudkyně Jiřičková z výpovědi Vlastislava A. Během ní muž popřel, že by knihovnici v Horní Bříze pobodal.  

Muž z místa vraždy utekl

V psychiatrické nemocnici byl již několikrát. Naposledy letos od ledna do února. Soud napřed léčebně schválil hospitalizaci, ovšem než stačil vydat další rozhodnutí, lékaři usoudili, že další léčba v nemocnici již není nutná.

Tři měsíce nato pak Vlastislav A. měl podle policie spáchat vraždu v Horní Bříze.

Po vraždě z místa činu utekl, ale policie s psovodem ho zhruba po půlhodině dopadla v nedaleké ubytovně u nádraží. Tam muž v poslední době bydlel. Trvalé bydliště má hlášené v Plzni.

Do knihovny, kde k ubodání mladé ženy došlo, chodil pravidelně. Minulé pondělí se podle policejní verze dostal s knihovnicí do sporu a poté ji bodl do zad.

Mladá žena, která v knihovně pracovala zhruba dva roky, zraněním na místě podlehla.

Léčebnu prověří kontrola

Postup psychiatrické léčebny v Dobřanech, která letos Vlastislava A. propustila, v současné době prověřuje vyšetřovací tým ministerstva zdravotnictví. Ministr Svatopluk Němeček se pár dní po vraždě rozhodl jejího ředitele odvolat. Výpověď podal také lékař, který doporučil mužovo propuštění z nemocnice letos v únoru.

Propuštění ředitele se nelíbí zaměstnancům léčebny, kteří hrozí stávkou.

Policie zatím Vlastislava A. neobvinila. Trestní stíhání může zahájit až podle výsledků znaleckého posudku, které popíše jeho duševní zdraví. Obvyklá lhůta ke zpracování posudku je šest týdnů.

Pokud experti řeknou, že muž je psychicky nemocen a není za své jednání odpovědný, může být umístěn do detenčního zařízení.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 4 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy