Němeček odvolal šéfa léčebny, která pustila vraha knihovnice

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2015 14:49
Dobřanská nemocnice propustila muže, který později ubodal knihovnici v Horní Bříze na Plzeňsku. Ministr zdravotnictví Němeček také zřídil speciální meziresortní komisi, která se případem bude zabývat.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal ředitele psychiatrické nemocnice v Dobřanech, která propustila ze zdravotní péče muže, jenž v pondělí ubodal knihovnici v Horní Bříze na Plzeňsku.

Ředitel zařízení Vladislav Žižka je tak druhý lékař, který v souvislosti se zabitím ženy přišel o práci. V úterý dal výpověď primář léčebny Václav Fait.

"Nikdo mne nepřesvědčí, že v situaci, kdy muž byl hospitalizován kvůli výhrůžkám zabití, byl postup zdravotníků v pořádku," odůvodnil odvolání Němeček s tím, že zdravotní stav útočníka nebude komentovat.

Šéf resortu uvedl, že situace okolo psychicky narušených útočníků si žádá řešení napříč ministerstvy. Zřídil proto meziresortní komisi, v níž budou zástupci psychiatrů, ministerstev zdravotnictví, vnitra, spravedlnosti a práce. Čeká od ní návrh řešení, jak zacházet s rizikovými pacienty a jak před nimi lépe chránit společnost.

"V okamžiku, kdy tato komise bude konstatovat jakékoli systémové problémy, co se týká dohledu a dozoru nad těmito jedinci, ať co se týká potřeby změnit zákony, posílit některé institucionální záležitosti, tak se budu snažit tyto závěry realizovat," dodal.

Němeček soudí, že by měla existovat i lepší evidence lidí, kteří potřebují péči psychiatrů.

Odvolaný ředitel Žižka zatím na rozhodnutí ministra nereagoval. Jeho sekretářka uvedla, že ke svému odvolání nebude poskytovat žádné vyjádření a že veškerou komunikaci za léčebnu převzalo ministerstvo zdravotnictví. "Je na jednání mimo léčebnu," dodala.

V úterý ministr Němeček také do dobřanské nemocnice poslal mimořádnou vyšetřovací skupinu, která konstatovala, že léčebna zákon neporušila.

Tragédie v Horní Bříze se odehrála v pondělí. Muž, který se už dříve léčil na psychiatrii, bodl do zad osmadvacetiletou knihovnici. Ta na místě zemřela. Po hodině policisté útočníka dopadli na útěku v ubytovně.

Po loňské vraždě ve škole ve Žďáru nad Sázavou jde o druhý případ v krátké době, kdy zabíjel člověk propuštěný z psychiatrické léčebny.

Devětadvacetiletý muž z Plzně, který se podle médií v minulosti léčil na psychiatrii a trpěl bludy, byl v Dobřanech hospitalizován začátkem roku. Propustili ho před tím, než o jeho dalším setrvání v instituci rozhodl soud, který čekal na znalecký posudek.

 

Právě se děje

Další zprávy