Němeček jednal v Dobřanech. Za odvoláním ředitele si stojí

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2015 20:21
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal ředitele dobřanské léčebny minulý týden kvůli propuštění muže, který ubodal knihovnici v Horní Bříze.
Psychiatrická léčebna Dobřany.
Psychiatrická léčebna Dobřany. | Foto: Ludvík Hradilek

Dobřany (Plzeňsko) - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ani po jednání se zaměstnanci psychiatrické nemocnice v Dobřanech nic nezmění na odvolání tamního ředitele Vladislava Žižky.

Odvolal ho minulý týden s okamžitou platností v reakci na to, že nemocnice letos propustila muže, který koncem května ubodal ženu v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku.

Zaměstnanci sepsali petici i hrozili stávkou

Zaměstnanci se v petici za odvolaného ředitele postavili. Němeček po jednání řekl, že jim nabídl, aby vyslali své zástupce do komise, která bude vybírat nového ředitele.

Zaměstnanci již dříve uvedli, že jsou ochotni kvůli odvolání ředitele vyhlásit i stávkovou pohotovost. Němeček uvedl, že o této věci s nimi nemluvil, jednání ale podle něj asi nebylo úplně konečné.

Podle ministra se muže přihlásit každý, tedy i odvolaný ředitel Žižka. Trvá ale na tom, že propuštěním pacienta, který později vraždil, se stala chyba.

Jedna z dobřanských primářek Eva Navrátilová řekla, že do pátku nepodniknou zaměstnanci žádné kroky.

Návštěva ministra byla pro zaměstnance překvapením, protože ho očekávali ve čtvrtek. O tom, že se návštěva uskuteční už dnes, se dozvěděli jen pár desítek minut před Němečkovým příjezdem.

Ministr se se zaměstnanci neshodl

"Musím říct, že ne na všem jsme se shodli," řekl ministr. Lidé z petičního výboru podle něj trvali na tom, že postup léčebny byl naprosto v pořádku. "Já si to nemyslím," uvedl Němeček. Podle něj měli lékaři možnost nedobrovolnou hospitalizaci potenciálně nebezpečného pacienta minimálně prodloužit.

Navrátilová potvrdila, že se zaměstnanci a ministr neshodli. "Vzájemně jsme si přednesli svá stanoviska, pan ministr prohlásil, že na odvolání ředitele Žižky trvá a že k tomu nemusí mít ani žádný důvod, že v pravomoci ministra je, že může odvolat ředitele i bez důvodu," řekla.

Podle ministra i zaměstnanců je ale žádoucí, aby se situace v této psychiatrické nemocnici zklidnila.

"Jsem připraven diskutovat s nimi o dalšími postupu ministerstva vůči léčebně," řekl.

Výběrové řízení na nového ředitele bude vyhlášeno v nejbližších dnech.

"Vzhledem k tomu, že je teď potřeba zařídit, aby nemocnice fungovala tak, jak má, aby to nemělo negativní dopad na pacienty, tak jsme si dali lhůtu do konce týdne, kdy budeme hledat řešení. Po tuto dobu zatím nebudeme vyhlašovat ani stávkovou pohotovost ani nebudeme podávat výpovědi," řekla lékařka.

Zdůraznila ale, že zaměstnanci trvají na tom, co uvedli v petici.

Němeček dodal, že jeho kritika nic nemění na tom, že odvolaný ředitel udělal v léčebně velký kus práce, pokud jde o ekonomickou stabilitu zařízení. "Bylo by dobře, aby nový ředitel na ta pozitiva navázal," dodal.

Hospitalizován proti své vůli

Devětadvacetiletý muž z Plzně, který se podle médií v minulosti léčil na psychiatrii a trpěl bludy, byl v Dobřanech proti své vůli hospitalizován začátkem roku.

Propustili ho před tím, než o jeho dalším setrvání v instituci rozhodl soud, který čekal na znalecký posudek. Muž před týdnem ubodal mladou ženu v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku.

Po loňské vraždě ve škole ve Žďáru nad Sázavou jde o druhý případ v relativně krátké době, kdy zabíjel člověk propuštěný z psychiatrické léčebny. Němeček soudí, že by měla existovat i lepší evidence lidí, kteří potřebují péči psychiatrů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy