Vrah knihovnice z Horní Břízy byl zoufalý, lékař mu ale nepomohl. Krátce nato zabíjel

Radek Nohl Radek Nohl
17. 1. 2016 14:45
Žalobce před koncem loňského roku zastavil stíhání muže, který loni v květnu ubodal knihovnici v Horní Bříze na Plzeňsku. Online deník Aktuálně.cz zjistil, že Vlastislav A. čelil dvěma obviněním. Stíhán byl za vraždu ženy a také za nebezpečné vyhrožování. Své ošetřující lékařce řekl, že někoho zabije. Doktorka poté obrátila na policii. Dnes je Vlastislav A. pod dohledem psychiatrů v léčebně v Dobřanech. Na svobodě být nemůže, protože je podle žalobce pro společnost nebezpečný.
Pietní místo před knihovnou v Horní Bříze na Plzeňsku.
Pietní místo před knihovnou v Horní Bříze na Plzeňsku. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vlastislav A. byl pár dní před tím, než v Horní Bříze na Plzeňsku ubodal knihovnici, v zoufalé situaci. Nebral doporučené dávky léků a paranoidní schizofrenie, kterou trpí, ho ničila. Rodině říkal, že je sledován pomocí přístroje, který má v těle. Na lidi ve svém okolí byl agresivní.

Týden před tragédií poslal svému otci esemesku. V ní tvrdil, že už neví, jak dál. Otec ho druhý den odvezl na psychiatrii plzeňské fakultní nemocnice. "Chtěl doporučení k přijetí do Psychiatrické nemocnice Dobřany," popsal na policii otec Vlastislav A. Jenže muž neuspěl a do léčebny, kde již dříve pobýval, se v té době nedostal. "Doktor mu řekl, že má problémy řešit se svým ambulantním psychiatrem," vypověděl. Mluvčí plzeňské nemocnice Gabriela Levorová to nechtěla z důvodu zachování mlčenlivosti komentovat.

Obviněn z vraždy i vyhrožování

Jde o nový detail v případu, který státní zástupce Jakub Kubias napsal do dokumentu, jímž zastavil trestní stíhání Vlastislava A. Co se dělo poté, již veřejnost zná. Muž v Horní Bříze zabíjel, několikrát bodl mladou knihovnici, která na místě zemřela. Dnes již je pod dohledem psychiatrů v léčebně v Dobřanech. Na svobodě být nemůže, protože je podle žalobce pro společnost nebezpečný.

Muž byl do začátku loňského prosince obviněn ze dvou trestných činů. Vedle vraždy čelil stíhání i za přečin nebezpečné vyhrožování. Toho se podle informací Aktuálně.cz dopustil loni v lednu - tedy ještě před ubodáním mladé ženy - kdy při kontrole své ošetřující doktorce řekl, že někoho usmrtí. "Měla jsem opravdu strach, že mi něco udělá. Z jeho chování vyplývalo, že to myslí vážně," uvedla lékařka do policejního protokolu.

Vlastislav A. policistům řekl, že doktorce ublížit nechtěl. Tragédie se stala jen pár měsíců poté, co výhrůžky pronesl. Co úmrtí mladé knihovnice předcházelo, popsala žena, která v knihovně v Horní Bříze také pracovala. Vlastislav A., který tam pravidelně chodil na veřejný internet, si chtěl vypůjčit jednu z knížek.

Všechno udělala Lucie - hlas v hlavě

Jenže to nebylo možné, protože nebyl zaregistrován. Muž se tak s knihovnicemi domluvil, že vyplní registrační lístek, a když začala žena psát jeho osobní údaje do počítače, obešel najednou pult a objevil se mezi nimi. Nůž jedné z knihovnic přiložil ke krku. "Bylo to šílené, ptaly jsme se ho, co chce, že mu to dáme," popsala druhá knihovnice.

Chtěl, aby zavolaly reportérce televize Nova. Té řekly, že má přijet do Horní Břízy. Potom začal být muž agresivní. Křičel, že ho pořád odposlouchávají. Následně zaútočil a začal bodat. Vlastislav tvrdí, že o útoku neví. Podle něj vše udělala Lucie - hlas, který mu v jeho hlavě říkal, co má dělat. "V těle mám implementovanou technologii, která umožňuje moje odposlouchávání, což mi způsobuje velké zdravotní potíže," řekl policistům Vlastislav.

Jeho otec řekl, že se muž změnil poté, co se s ním v roce 2008 rozešla dívka. Od té doby začal mít psychické problémy, vystřídal několik zaměstnání, měl dluhy a začal mluvit o tom, že je sledován. Nosil černé brýle a doma si zatahoval rolety. Psychické problémy vyvrcholily, když naboural a lékařům řekl, že se chtěl zabít.

Zaměstnanci léčebny hrozili stávkou

Žalobci stíhání Vlastislava A. zastavili na základě posudku znalců Ladislava Procházky a Petra Goldmana. Ti uvedli, že muž trpí paranoidní schizofrenií. V době vraždy i vyhrožování podle nich nebyl schopný své jednání ovlivnit.

"Pobyt obviněného na svobodě je nebezpečný pro společnost," uvedl v dokumentu žalobce Kubias. Podle něj nemůže kvůli své duševní poruše pochopit, proč byl obviněn. 

Postup psychiatrické léčebny v Dobřanech, která loni Vlastislava A. propustila, prověřovali lidé z ministerstva zdravotnictví. Ministr Svatopluk Němeček se pár dní po vraždě rozhodl jejího ředitele odvolat. Výpověď podal také lékař, který doporučil mužovo propuštění z nemocnice letos v únoru. Propuštění ředitele se nelíbilo zaměstnancům léčebny, kteří hrozili stávkou.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy