Vrah knihovnice z Horní Břízy byl zoufalý, lékař mu ale nepomohl. Krátce nato zabíjel

Radek Nohl Radek Nohl
17. 1. 2016 14:45
Žalobce před koncem loňského roku zastavil stíhání muže, který loni v květnu ubodal knihovnici v Horní Bříze na Plzeňsku. Online deník Aktuálně.cz zjistil, že Vlastislav A. čelil dvěma obviněním. Stíhán byl za vraždu ženy a také za nebezpečné vyhrožování. Své ošetřující lékařce řekl, že někoho zabije. Doktorka poté obrátila na policii. Dnes je Vlastislav A. pod dohledem psychiatrů v léčebně v Dobřanech. Na svobodě být nemůže, protože je podle žalobce pro společnost nebezpečný.
Pietní místo před knihovnou v Horní Bříze na Plzeňsku.
Pietní místo před knihovnou v Horní Bříze na Plzeňsku. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vlastislav A. byl pár dní před tím, než v Horní Bříze na Plzeňsku ubodal knihovnici, v zoufalé situaci. Nebral doporučené dávky léků a paranoidní schizofrenie, kterou trpí, ho ničila. Rodině říkal, že je sledován pomocí přístroje, který má v těle. Na lidi ve svém okolí byl agresivní.

Týden před tragédií poslal svému otci esemesku. V ní tvrdil, že už neví, jak dál. Otec ho druhý den odvezl na psychiatrii plzeňské fakultní nemocnice. "Chtěl doporučení k přijetí do Psychiatrické nemocnice Dobřany," popsal na policii otec Vlastislav A. Jenže muž neuspěl a do léčebny, kde již dříve pobýval, se v té době nedostal. "Doktor mu řekl, že má problémy řešit se svým ambulantním psychiatrem," vypověděl. Mluvčí plzeňské nemocnice Gabriela Levorová to nechtěla z důvodu zachování mlčenlivosti komentovat.

Obviněn z vraždy i vyhrožování

Jde o nový detail v případu, který státní zástupce Jakub Kubias napsal do dokumentu, jímž zastavil trestní stíhání Vlastislava A. Co se dělo poté, již veřejnost zná. Muž v Horní Bříze zabíjel, několikrát bodl mladou knihovnici, která na místě zemřela. Dnes již je pod dohledem psychiatrů v léčebně v Dobřanech. Na svobodě být nemůže, protože je podle žalobce pro společnost nebezpečný.

Muž byl do začátku loňského prosince obviněn ze dvou trestných činů. Vedle vraždy čelil stíhání i za přečin nebezpečné vyhrožování. Toho se podle informací Aktuálně.cz dopustil loni v lednu - tedy ještě před ubodáním mladé ženy - kdy při kontrole své ošetřující doktorce řekl, že někoho usmrtí. "Měla jsem opravdu strach, že mi něco udělá. Z jeho chování vyplývalo, že to myslí vážně," uvedla lékařka do policejního protokolu.

Vlastislav A. policistům řekl, že doktorce ublížit nechtěl. Tragédie se stala jen pár měsíců poté, co výhrůžky pronesl. Co úmrtí mladé knihovnice předcházelo, popsala žena, která v knihovně v Horní Bříze také pracovala. Vlastislav A., který tam pravidelně chodil na veřejný internet, si chtěl vypůjčit jednu z knížek.

Všechno udělala Lucie - hlas v hlavě

Jenže to nebylo možné, protože nebyl zaregistrován. Muž se tak s knihovnicemi domluvil, že vyplní registrační lístek, a když začala žena psát jeho osobní údaje do počítače, obešel najednou pult a objevil se mezi nimi. Nůž jedné z knihovnic přiložil ke krku. "Bylo to šílené, ptaly jsme se ho, co chce, že mu to dáme," popsala druhá knihovnice.

Chtěl, aby zavolaly reportérce televize Nova. Té řekly, že má přijet do Horní Břízy. Potom začal být muž agresivní. Křičel, že ho pořád odposlouchávají. Následně zaútočil a začal bodat. Vlastislav tvrdí, že o útoku neví. Podle něj vše udělala Lucie - hlas, který mu v jeho hlavě říkal, co má dělat. "V těle mám implementovanou technologii, která umožňuje moje odposlouchávání, což mi způsobuje velké zdravotní potíže," řekl policistům Vlastislav.

Jeho otec řekl, že se muž změnil poté, co se s ním v roce 2008 rozešla dívka. Od té doby začal mít psychické problémy, vystřídal několik zaměstnání, měl dluhy a začal mluvit o tom, že je sledován. Nosil černé brýle a doma si zatahoval rolety. Psychické problémy vyvrcholily, když naboural a lékařům řekl, že se chtěl zabít.

Zaměstnanci léčebny hrozili stávkou

Žalobci stíhání Vlastislava A. zastavili na základě posudku znalců Ladislava Procházky a Petra Goldmana. Ti uvedli, že muž trpí paranoidní schizofrenií. V době vraždy i vyhrožování podle nich nebyl schopný své jednání ovlivnit.

"Pobyt obviněného na svobodě je nebezpečný pro společnost," uvedl v dokumentu žalobce Kubias. Podle něj nemůže kvůli své duševní poruše pochopit, proč byl obviněn. 

Postup psychiatrické léčebny v Dobřanech, která loni Vlastislava A. propustila, prověřovali lidé z ministerstva zdravotnictví. Ministr Svatopluk Němeček se pár dní po vraždě rozhodl jejího ředitele odvolat. Výpověď podal také lékař, který doporučil mužovo propuštění z nemocnice letos v únoru. Propuštění ředitele se nelíbilo zaměstnancům léčebny, kteří hrozili stávkou.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy