V kauze lihové mafie začaly závěrečné řeči, dva obžalovaní změnili své výpovědi

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2015 15:38
Olomoucký krajský soud v pondělí ukončil rozsáhlé dokazování v kauze takzvané lihové mafie a prostor dal závěrečným řečem. Šéfovi mafie, Radku Březinovi, navrhl státní zástupce nejvyšší možný trest 13 let. Žalobce Miroslav Stoklásek ve své závěrečné řeči označil obří nelegální obchod s lihem za případ s historicky nejvyšší škodou týkající se krácení spotřební daně. Měla dosáhnout 6,7 miliardy korun. Při pondělních výpovědích zcela otočili někdejší jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga a jednatel Verdany Robert Sedlařík, kteří popřeli své dřívější výpovědi a přiznali se.
Údajný šéf skupiny Radek Březina již dříve u soudu.
Údajný šéf skupiny Radek Březina již dříve u soudu. | Foto: ČTK

Olomouc - Státní zástupce navrhl při pondělních závěrečných řečích u olomouckého krajskho soudu šéfovi takzvané lihové mafie Radku Březinovi za nelegální obchody s lihem nejvyšší možný trest 13 let a čtyři měsíce vězení a propadnutí majetku.

Naopak nejnižší trest ze všech sedmi členů organizované skupiny žádá pro jeho bratra Tomáše Březinu, kterému jako jedinému v celé kauze přisoudil na konci procesu status spolupracujícího obviněného. Do vězení by jej chtěl poslat na čtyři roky.

Závěrečné řeči obhájců jsou naplánovány do konce tohoto týdne, rozsudek zřejmě nepadne.

Škoda 6,7 miliardy

Případ rozsáhlých nelegálních obchodů s lihem označil žalobce Miroslav Stoklásek za případ s nejvyšší škodou týkající se krácení spotřební daně, která dosáhla 6,7 miliardy korun.

U Radka Březiny, který vše řídil, vzal jako jedinou polehčující okolnost, že se na základě důkazů nakonec přiznal. "Bylo to doznání pod tíhou důkazů, které byly provedeny. Jinak u něj převažují veskrze samé přitěžující okolnosti. Sám se uvedl jako hlava této zločinecké skupiny a s ohledem na následek, který nastal v podobě té obrovské výše zkrácené spotřební daně, nebylo možné navrhnout ani jiný trest," řekl tisku žalobce Stoklásek.

Jeho bratrovi Tomášovi, který podrobně popsal trestnou činnost skupiny, navrhuje čtyři roky včetně propadnutí majetku.

O dva roky více žádá pro tehdejšího blízkého spolupracovníka Březiny Lubomíra Kaláče, který o status spolupracujícího rovněž usiloval. Podle žalobce sice jako první vystoupil v roce 2013 proti Radku Březinovi a významně pomohl usvědčit jejich odběratele lihu, v jeho výpovědi však prý byly značné rozpory.

Činnosti měli rozdělené

Další obžalovaní měli podle žalobce přesně rozdělené úkoly. "Každý měl vymezenou dělbu činnosti, jejich jednání vykazuje znaky organizované zločinecké skupiny zcela mimořádného rozsahu," uvedl Stoklásek.

Jednatele Morávia-Chem Radka Menšíka označil za důležitého prostředníka, byť se muž podle něj snaží pasovat do role bílého koně. Žádá pro něj 12 let.

Ostatním obžalovaným, kteří byli součástí skupiny, jako je správce nemovitosti Ivan Kovářík, skladník Rostislav Hanulík a Václav David, který údajně navážel líh do ukrytých nádrží, navrhuje nejnižší možnou sazbu devět let a dva měsíce.

Pro Tomáše Pantlíka, jenž nebyl členem organizované zločinecké skupiny, žádá za napomáhání tři až čtyři roky vězení.

Přiznali se Čaniga i Sedlařík

Tomáši Březinovi, který u soudu tvrdí, že vše řídil jeho bratr a on vykonával jeho pokyny, u pondělního soudu přitížila výpověď posledních čtyř svědků včetně jednatele likérky Drak Pavla Čanigy a jednatele Verdany Roberta Sedlaříka. Muži, kteří jsou nyní stíhání za nelegální obchody s Březinovým lihem, totiž zcela změnili svou předchozí výpověď u soudu a k trestné činnosti se doznali. Za muže, který je řídil, označili Tomáše Březinu.

Čanigu společně s jednatelem Verdany Robertem Sedlaříkem a dalšími dvěma muži soud předvolal jako poslední čtyři svědky na žádost žalobce, který doufal, že upřesní celkový objem lihu vyráběný v Březinově společnosti Morávia-Chem.

Čaniga se k množství nelegálního lihu nevyjádřil. Uvedl, že do likérky se líh dovážel z Morávia-Chem a poté se ukryl ve třech nádržích umístěných ve sklepě likérky o objemu 15 tisíc až 20 tisíc litrů, které vznikly zhruba v roce 2005.

Patnáct let obchodování

Kauzou se soud zabývá od loňského prosince. S nelegálním lihem prý skupina obchodovala od roku 1998 do roku 2013. Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho k výrobě alkoholických nápojů, prodávali ho bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.

 

Právě se děje

Další zprávy