mafie

Gangy ustoupily. V haitském hlavním městě je po týdnech zase ke koupi benzín

Čerpací stanice v haitském hlavním městě mají po mnoha týdnech znovu pohonné hmoty. Informuje o tom agentura EFE. Úřadům se podařilo obnovit dodávky poté, co kriminální gangy odvolaly blokádu největšího terminálu s palivy v zemi. Přerušení dodávek pohonných hmot mělo hluboký dopad na haitskou ekonomiku a vedlo k zvýšení cen potravin a dalšího základního zboží.

Část čerpacích stanic v haitské metropoli obnovila činnost v sobotu. Na řadě míst se tvořily fronty automobilistů, kteří po více než měsíci mohli načerpat benzín a naftu do nádržích svých vozů a motorek. "Jsem rád, že na čerpacích stanicích jsou znovu pohonné hmoty, jejich ceny by se ale měly vrátit na předchozí úroveň," řekl agentuře EFE jeden z automobilistů. Narážel tím na vládní nařízení ze září, které více než zdvojnásobilo ceny benzínu a nafty.

Obnovu dodávek se podařilo zajistit poté, co aliance kriminálních gangů G9 odvolala blokádu hlavního terminálu a skladu pohonných hmot v Port-au-Prince, ze kterého pochází až 70 procent pohonných hmot prodávaných na Haiti. Za poslední tři dny tak z terminálu Varreux odjely čtyři stovky cisteren s palivy.

Zdroj: ČTK

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK

Ve Spojených arabských emirátech zatkli jednoho z nejhledanějších členů italské mafie

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byl zatčen jeden z nejhledanějších italských zločinců, člen neapolské mafie Camorra Raffaele Imperiale. Informovala o tom italská média. Itálie podle nich co nejdříve požádá o jeho vydání. Imperiale, který řídil rozsáhlý obchod s drogami mezi Evropou a Jižní Amerikou, byl na útěku před italskou justicí od roku 2016.

Podle deníku La Repubblica Imperiale vytvořil rozsáhlou síť, která dovážela drogy mezi Kolumbií a Evropou, jíž média přezdívala Rafael Empire. Založil řadu firem a vlastnil mimo jiné restaurace ve Španělsku, které také už v roce 2014 žádalo jeho vydání, když byl tehdy zadržen rovněž v SAE. Tamní úřady ho ale tehdy do Španělska nevydaly a Imperiale se dostal na svobodu.

V roce 2016 ho obvinila z mezinárodního obchodu s drogami italská justice, která se ho od té doby snažila dopadnout. Zatčen byl až tento měsíc, 4. srpna, díky spolupráci Interpolu a Europolu. Italské úřady o jeho zadržení informovaly až dnes.

Podle italských médií si žil Raffaele v Dubaji na vysoké noze, jeho měsíční výdaje podle agentury ANSA činily 400.000 eur (asi 10,2 milionu). O jeho luxusním stylu svědčí i to, že v roce 2016 našla policie v jeho domě v Castellammare di Stabia dva obrazy od Vincenta Van Gogha, které koupil poté, co byly ukradené v roce 2002 z muzea v Amsterdamu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat