Ve staré štole doutná uhlí, situaci řeší specialisté

ČTK ČTK
23. 5. 2012 14:26
Obyvatelé obce si všimli kouře vycházejícího ze zajištěného vstupu do bývalé šachty
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Staré Sedlo - Doutnání hnědého uhlí, takzvaný zápar, likvidují od středy specialisté z Báňské záchranné služby Most v historickém důlním díle ve Starém Sedle u Sokolova.

Na událost upozornili hasiče obyvatelé obce, kteří si všimli kouře vycházejícího ze zajištěného vstupu do bývalé šachty.

Nyní bude třeba najít postup, jak zápar ložiska zdolat a předejít případnému rozšíření a vznícení uhlí. Řekl to předseda Obvodního báňského úřadu pro Karlovarský kraj Miloš Matz.

Důlní dílo patří do správy ministerstva životního prostředí. Jeho mluvčí Bohuslav Machek řekl, že odborníci už prohlédli zhruba desetimetrový úsek sloje, kde vytvoří provizorní sádrovou zábranu k zamezení přístupu vzduchu.

Obdobná opatření zamezující záparu vzniknou i v dědičné štole Svatého Jana Křtitele. "Pod zemí tady máme zhruba tři sloje, které nám takříkajíc ožily. Prvořadé je zabránit rozhoření uhlí," uvedl Machek

Přestože byla stará hlubinná sloj před půldruhým rokem zajištěna, nikdy nelze stoprocentně zaručit, že k uhlí nepronikne vzduch.

Musí zamezit přístupu vzduchu

Přítomnost kyslíků je iniciátorem záparu, při němž uhlí začne doutnat a zvyšuje se postupně teplota. Při dosažení určité teploty přejde zápar k otevřenému hoření.

"Specialisté teď musí vymyslet co nejúčinnější řešení, jak zamezit přístupu vzduchu do místa se záparem. Jak budou postupovat, by asi mělo být jasné během středy. Záparem není nikdo přímo ohrožen," uvedl Matz.

Definitivní řešení problému s možným rozhořením uhlí ve starých slojích pod Starým Sedlem podle Machka potrvá možná několik měsíců. Nejdříve je nutné zpracovat podrobnou dokumentaci a projekt postupu.

Důlní dílo může být znova zajištěno anebo zcela zlikvidováno. Podle báňských záchranářů jde o bývalou, několik kilometrů dlouho štolu, která vede od jezera Michal kolem Starého Sedla až do Těšovic.

Dolování začalo po roce 1760

Okolí Starého Sedla je protkáno soustavou historických důlních děl. První zprávy o výskytu hnědého uhlí v této oblasti jsou z poloviny 16. století. Jeho dolování začalo patrně po roce 1760.

Ve 20. století se u Starého Sedla uhlí dobývalo v hlubinném dole Michal, kde byla zastavena těžba v letech 1958 až 1960, stejně jako v dolech Lidice v Citicích nebo Leopold v Sadové.

"Na řadě míst jsou sloje blízko u povrchu, uhlí tu mnohdy těžili i sami lidé při takzvaném selském dobývání," podotkl Matz.¨

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vybírejte topení pro mírnou i krutou zimu.

 

Právě se děje

Další zprávy