Policie pátrá v karlovarských nemocnicích po korupci

Radek Nohl Radek Nohl
6. 2. 2011 15:00
Kriminalisté prošetřují zejména soutěž na stavbu pavilonu za 500 milionů
Nemocnice v Karlových Varech.
Nemocnice v Karlových Varech. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Protikorupční policie se začala zabývat spornými zakázkami pro nemocnice v Karlovarském kraji.

Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí Roman Skřepek s tím, že k případu nemůže podat bližší informace.

Kriminalisté prošetřují především soutěž o půlmiliardovou zakázku na stavbu pavilonu akutní medicíny v karlovarské nemocnici.

Koncem listopadu 2009 ji získalo konsorcium, které spolu se stavebním gigantem Metrostav tvořily tři místní firmy: Bau-Stav, Tima a Prefabeton.

Sdružení dostalo přednost, i když konkurenční nabídka brněnské společnosti Unistav byla o třicet milionů nižší. Navíc firma tvrdila, že stavbu dokončí o sedm měsíců dříve.

Lékaři podezírali z korupce ředitele nemocnic

Unistav nabízel i stejně kvalitní přístroje. Byl ale nakonec vyřazen ze soutěže, protože podrobný popis u dvou přístrojů poslal v příloze anglicky. Tím podle výběrové komise složené z krajských zastupitelů porušil pravidla.

"Výběr firmy prošel regulérním výběrovým řízením," tvrdí krajský radní Václav Larva (ČSSD). Ten je i předsedou představenstva společnosti Karlovarská krajská nemocnice, pod kterou spadají zařízení v Chebu a Karlových Varech. Proč byla ze soutěže vyloučena nejlepší nabídka, ale Larva nevysvětlil.

Na korupci ve společnosti Karlovarská krajská zdravotní upozornil v roce 2009 bývalý místopředseda představenstva Vilibald Knob.

Byl prý svědkem debat o rozdělování zakázek mezi známé a o výši provizí pro představitele nemocnice. Uvedl, že také zažil úvahy, jak porušovat při veřejných soutěžích právní mantinely či byl dotazován, jak je loajální k hlavní straně krajské koalice - ČSSD. Z korupce Knob podezíral bývalého ředitele společnosti Jiřího Fojtíka.

"Rozhovory jsem nenahrával a tak jsem je nemohl předložit policii," uvedl Aktuálně.cz Knob. Kauzou se ale přesto začali karlovarští policisté zabývat. Případ však odložili. "Všechny stížnosti byly prošetřeny. Nebylo zjištěno, že ke korupci došlo," podotkl Larva.

Doktoři kritizovali ČSSD, strana se jich zbavila

Zakázky kritizovalo i hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti). To společně s ČSSD a KSČM v Karlovarském kraji vládlo. Během sporů o stavební zakázku se levicové strany rozhodly Doktorů zbavit.

Ve vedení nemocnic skončil Filip Berger a Roman Brázdil. Oba byli nominováni právě za hnutí Doktoři.

Jaroslav Žák, Filip Berger a Roman Brázdil. Kromě lidí chtějí léčit i společnost.
Jaroslav Žák, Filip Berger a Roman Brázdil. Kromě lidí chtějí léčit i společnost. | Foto: Ludvík Hradilek

Brázdil kritizoval padesátimilionovou zakázku na nová lůžka. Vadilo mu, že jen polovina měla být na elektrický pohon a zbytek se musel ovládat mechanicky. Navíc nabídková cena měla být vyšší, nežli za co se elektrická lůžka kupují v jiných zemích Evropské unie.

Larva řekl, že výběrové řízení zrušili a nyní se bude opakovat.

"Byla tam tendenční chyba. Při kontrole bylo zjištěno, že veřejná zakázka nebyla zadána do systému jako celoevropská, a hrozily by tak problémy s čerpáním dotace," dodal předseda představenstva Karlovarské krajské nemocnice.

Opakovat se bude i výběrové řízení na dodávku CT zařízení.

Bývalí manažeři stanuli před soudem

Největší aférovou v Karlovarském kraji byl případ České zdravotní. Ta vedla místní nemocnice za vlády ODS. Za jeden rok je přivedla do deficitu 120 milionů korun.

Policisté například zjistili, že Česká zdravotní nakupovala materiál prostřednictvím spřízněné společnosti Zdravotní distribuční, které tak nemocnice platily zbytečně marži.

Před soudem stanuli bývalí manažeři David Hanzl a Vladimír Keřka. Jsou obžalováni z trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku.

 

Právě se děje

Další zprávy