Karlovarští doktoři dovršili vzpouru. Stali se politiky

Petr Holub
10. 11. 2008 8:00
Krajskou nemocnici si budou řídit sami

Praha - Téměř přesně před rokem - 8. listopadu 2007 - rezignoval pod tlakem lékařů šéf karlovarské krajské nemocnice David Hanzl.

Vzpoura doktorů po dvanácti měsících? Ovládli nejen nemocnici, ale celé zdravotnictví Karlovarského kraje.

Radní pro zdravotnictví se stane kardioložka Berenika Podzemská, zdravotním radou na krajském úřadě také jeden ze vzbouřených doktorů.

Spojeni s levicí

Umožnil to desetiprocentní volební zisk strany, kterou doktoři založili a dohoda s ČSSD a KSČM na sestavení krajské vlády.

"Bylo lepší přistoupit na účast v radě s komunisty, než být v opozici s ODS. Pak bychom nezmohli už vůbec nic," vysvětluje jeden z vyjednavačů doktorské strany, internista Vít Baloun.

Zdravotní holding, do kterého se spojily nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu, trpí dluhy a odcházejí mu zaměstnanci. Proto lékaři v nejbližší době zahájí jednání s pojišťovnami, aby pomocí jejich peněz vyvedli nemocnice z nejhoršího.

Lednová výpověď

Cesta na výsluní začala právě ve chvíli, kdy se lékařům podařilo svrhnout Davida Hanzla z manažerské společnosti Česká zdravotní. Této firmě svěřil hejtman Josef Pavel řízení nemocnic, manažeři je však přivedli do stomilionových dluhů.

Doktoři nebyli spokojeni ani s tím, když v prosinci kraj jmenoval ředitelem holdingu Jana Ference, kterého podezírali z vazby na Českou zdravotní.

Vzpouru tehdy vedlo několik primářů, kteří na protest podali spolu s 250 kolegy okamžitou výpověď. Hejtman ustoupil a v lednu předal řízení zadlužené nemocnice ekonomovi Jiřímu Fojtíkovi, se kterým lékaři souhlasili.

Vzbouření primáři zároveň oznámili, že zakládají stranu Doktoři (za uzdravení společnosti) a začali objíždět kraj, aby získali hlasy.

Občané to vidí

"Právě lidé v našem kraji na vlastní oči vidí, kam se až zdravotnictví může dostat," vysvětlil primář interního oddělení Jaroslav Žák, proč se z místních doktorů podařilo relativně snadno vytvořit padesátičlennou kandidátku a proč jejich vystoupení v obcích mělo slušný ohlas.

Nedostatek financí dnes podle primáře Žáka nápadně zhoršuje dostupnost zdravotních služeb v kraji, doktoři tak měli v kampani dostatek argumentů.

Karlovarská nemocnice například během roku zavřela jeden ze tří interních a jeden ze tří chirurgických pavilonů. Provoz omezuje neurologie, gynekologie a pneumologie. V Sokolově v létě vysadilo celé interní oddělení. Rozhodujícím důvodem byl nedostatek sester, které nechtějí pracovat za nízké platy.

Podle Žáka se situace na Karlovarsku příliš neliší od zbytku republiky, v odlehlém regionu ale potíže přerostly hranici, za níž už je vidí běžní občané.

V září dokončila společnost KPMG audit nemocnic, který si lékaři počátkem roku vyžádali. Vyšlo, že krajský holding přišel o 120 milionů nevýhodnými a zbytečnými nákupy či pronájmy.

Za novou nemocnici

Doktoři skončili ve volbách pátí, měli přitom víc než polovinu hlasů, které získala ODS. Vedle zdravotnictví obsadí jejich kandidát, středoškolský profesor Vratislav Emler, místo radního pro vzdělávání.

Karlovarští, sokolovští a chebští lékaři tak dosáhli svého. Vedení holdingu dosud řídilo tři nemocnice jen dohodou s jejich manažery a ignorovalo dokonce i názory primářů. Napříště budou o všem důležitém rozhodovat sami.

Plánují, že se holding změní z akciové společnosti na neziskovou organizaci, pak se ještě jménem kraje obrátí na sněmovnu, aby zrušila poplatky pacientů.

Také o hlavním úkolu pro vzdálenější budoucnost mají doktoři jasno. "Na Karlovarsku jsou jen menší okresní nemocnice a v kraji tak chybí řada specializovaných oddělení. Proto musí pacienti dojíždět od Prahy nebo do Plzně. Chtěli bychom od státu získat peníze na stavbu moderní krajské nemocnice, která by nabízela všechny služby," říká primář Žák.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy