Brno - Vědci z brněnského Vysokého učení technického vytvořili program, který pozná emoce z nahrávek hlasu.
Využívat ho budou call centra, lékaři i firmy při písemné komunikaci s klienty. Uvádí to Hospodářské noviny.
"Software dokáže cíleně vytřídit nahrávky, ve kterých zákazník projevoval vztek. Nebo hovory, kdy klient volal klidný, ale operátor ho v průběhu něčím rozčílil. Tyto poznatky call centrům pomohou třeba v dalším vzdělávání lidí," uvedl v HN Petr Novák ze společnosti Retia, která vyvíjí počítačové programy pro call centra.
Systém změří únavu u pilota
Tato pardubická firma se spolu s vědci z Ústavu telekomunikací Vysokého učení technického v Brně na projektu podílela.
Využití softwaru ale může být do budoucna širší. Může sloužit třeba operátorům na krizových linkách při vyhodnocování telefonátů. Systém je schopný také změřit míru stresu a únavy u pilota nebo leteckého dispečera a nařídit mu přestávku.
V nejbližší době budou s programem pracovat neurologové v nemocnici u svaté Anny v Brně. Budou sledovat, jak u pacientů s Parkinsonovou chorobou postupem času klesá schopnost projevovat emoce a jak se jejich stav případně lepší po podání léků.
Systém ještě prý není dokonalý. Podle vědců je spolehlivost softwaru kolem 78 procent.
Někdy mění vztek za radost
"S rozpoznáním některých emocí může mít umělá inteligence problém. Někdy například zamění vztek za radost, protože z psychologického hlediska se tyto dvě emoce projevují podobnou intenzitou řeči," uvedl v HN vědec Hicham Atassi z Ústavu komunikací brněnského VUT.
Vědci a vývojáři při vymýšlení softwaru analyzovali 1000 hodin nahrávek z call center. Trvalo jim to zhruba rok. Pro každou emoci pak vytvořili 400 až 500 nahrávek.
Schopnost rozpoznat a třídit emoce z řeči je jen jedna ze tří dovedností, kterou software zvládá. Kromě toho umí také s 89procentní pravděpodobností roztřídit volající podle pohlaví a věku či dokonce rozeznávat emoce z psaného projevu.