Lidí v karanténě je málo, říká k situaci na Karvinsku hejtman. Nákaza se šíří dál

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2020 17:40
Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově prokázala nákaza koronavirem, už nejsou jen horníci, ohnisko se přenáší do komunity. Případnou karanténu pro okres ale vedení Moravskoslezského kraje nařídit nemůže, ta je v kompetenci hygieniků. V neděli to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák | Foto: ČTK

"Když jsem se díval na ranní data, zcela určitě lze říct, že část ohniska OKD přepadá do komunity. Důkazem je, že z 94 nakažených, které bylo v sobotu odhaleno, je 41 lidí do 30 let a většina z nich jsou ženy. Dochází k tomu, že už to nejsou horníci, ale další lidé. Situace se z tohoto pohledu určitě zhoršuje," řekl hejtman.

Na Twitteru později Vondrák uvedl, že předpokládá, že nově nakažení jsou především rodinní příslušníci nakažených horníků. "Zatím ale razantně nenarůstá počet hospitalizovaných a zemřelých. To je zpráva dobrá a hovoří proti uzavírání Karviné," napsal hejtman.

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová ale míní, že současný nárůst případů covidu-19 na Karvinsku se od předchozích dní mimořádně neliší. "Současný nárůst na Karvinsku není až tak odlišný od předchozích dní," řekla Svrčinová.

Uvedla, že hygienici stále cíleně vyhledávají další nakažené. K případné karanténě se nechtěla vyjadřovat, jen řekla, že situaci probírají s ministerstvem zdravotnictví.

Podle epidemiologa a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara je Karvinsko jiná situace, než byla při březnovém zavření obcí Litovel a Uničov v Olomouckém kraji i při menším počtu případů.

"Máme lépe zmapovanou situaci, nové testovací kapacity, dostatečné zásobení ochrannými pomůckami, postačující rezervu JIP, chytrou karanténu, mobilní týmy, propojené informační systémy a nastavené různé procesy a systémy, které v březnu prostě nebyly," uvedl v neděli Maďar na Twitteru.

Vojtěch: Karanténa pro Karvinsko je zcela krajní řešení

K situaci na Karvinsku se v neděli vyjádřil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Uvedl, že karanténa pro Karvinsko je až zcela krajním řešením. Od přerušení těžby v dolech OKD očekává zlepšení situace, uvedl v neděli ministr. Později novinářům řekl, že je pozitivní, že se koronavirus nerozšířil mezi rizikovými skupinami a nezahltil nemocnice.

"Karanténu v dané oblasti může nařídit místní hygienická stanice. Jedná se až o zcela krajní řešení," sdělil. Podle něj by to byl zásadní zásah do životů místních, kteří už dnes nemají lehkou situaci a jsou v rámci zbytku ČR stigmatizováni, dodal. Pokud by se epidemiologická situace zhoršila, je podle Vojtěcha možné přistoupit k dalším opatřením, například k omezení počtu lidí na hromadných akcích na deset osob, nařízení povinnosti nosit roušky i venku nebo uzavření rizikových prostorů. "Ale teď jsme nějaká opatření učinili a chceme jim dát prostor v následujících dnech a vyhodnotit situaci na datech," řekl Vojtěch.

Uvažovat o uzavření Karviné by se podle něj dalo až v případě, že by situace eskalovala a několik dní po sobě by přibývaly stovky případů. "My jsme už dříve hovořili o nějaké hladině 400 nových případů, ale nikoli v jeden den, musel by to být nějaký trend alespoň několika dní, kdy by se podobné záchyty objevovaly. Pak bychom asi museli přistoupit k nějakým restriktivnějším opatřením," poznamenal Vojtěch. Uvedl, že kraj pro epidemiology zajišťuje, co je třeba. 

"Běží všechna odběrová centra, svátek nesvátek, běží všechny laboratoře a prodloužili jsme dobu odběrových center," řekl hejtman Vondrák.

"Tohle musí rozhodnout epidemiologové, to je věc, kterou oni musí posoudit, jak riziková situace je. Kraj tuto kompetenci nemá, je to plně v kompetenci krajské hygienické stanice, která je zřizována ministerstvem zdravotnictví. Ale ta čísla mě neuklidnila," řekl hejtman k možné karanténě.

Situace zatím podle něj není dramatická tím, že by výrazně přibývalo lidí s vážnými zdravotními komplikacemi. V sobotu bylo podle něj nově hospitalizováno pět lidí. Hejtman má ale dojem, že lidí v karanténě je málo. "Lidé by si měli uvědomit, že je třeba nosit roušky, i když to žádné nařízení nepožaduje. Dle mého názoru situace, kdy koupaliště jsou plná lidí bez roušek, to jsou všechno, řekněme, potenciálně nebezpečné situace," řekl Vondrák.

V Moravskoslezském kraji musí mít roušky účastníci vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí nebo kadeřníci a maséři. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku jsou povinné roušky i v budovách mimo bydliště a ve veřejné dopravě.

Podle posledních zveřejněných údajů bylo v pátek v Moravskoslezském kraji potvrzeno 3110 případů nákazy koronavirem. Nejvíce jich bylo na Karvinsku, kde bylo od počátku pandemie pozitivně testováno 1629 lidí. Za uplynulý týden tam bylo zaznamenáno téměř 247 případů v přepočtu na 100 000 lidí. Podle Českého statistického úřadu žilo na konci března v okrese Karviná více než 245 600 lidí, celý kraj má téměř 1,2 milionu obyvatel.

Video: Horníci neměli možnost se adekvátně chránit, říká expert k nákaze v Moravskoslezském kraji

Horníci měli nosit respirátory, když těžce nepracovali, v dolech měly být jiné podmínky v umývárnách. Ale čísla v celém Česku alarmující nejsou. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy