OKD

Náklady spojené s útlumem OKD mají do konce roku 2024 činit devět miliard korun

Náklady státního podniku Diamo spojené s útlumem těžby černého uhlí společností OKD mají do konce roku 2024 činit devět miliard korun. Peníze vydá stát ze státního rozpočtu. Vyplývá to z informace o stavu útlumu hlubinného dobývání černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru, kterou v úterý dostane vláda. Částku tvoří mimo jiné náklady vynaložené v souvislosti s propouštěním nepotřebných zaměstnanců nebo náklady na zahlazování následků hornické činnosti.

Celkové náklady na útlum v OKD mají podle dřívějších informací do roku 2035 dosáhnout zhruba 15,6 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty i náklady na zajišťování báňské záchranné služby a státní příspěvek pro propuštěné zaměstnance. V letošním roce mají podle aktuálního materiálu, který kabinet dostane pro informaci, náklady činit 2,7 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Kriminalisté odložili trestní oznámení týkající se tunelování OKD

Kriminalisté téměř po pěti letech odložili prověřování trestního oznámení, které se týkalo možného vytunelování společnosti OKD poté, co ji v roce 2004 převzal miliardář Zdeněk Bakala. Podezření z trestného činu se nepotvrdilo. Uvedla to v úterý Česká televize (ČT), kterou o rozhodnutí informoval dozorující státní zástupce Alexandr Dadam z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

OKD je od roku 2018 opět ve vlastnictví státu. "Policejní orgán rozhodl o odložení věci. Aktuálně už mám informaci o doručení a už vím, že společnost OKD proti rozhodnutí podala stížnost," uvedl Dadam.

Trestní oznámení podala v květnu 2016 společnost Arca Capital, která v té době patřila slovenskému finančníkovi Pavolovi Krúpovi. Důvody, které vedly k pádu OKD, prověřovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zjišťovali, zda majitel OKD po roce 2004 záměrně neučinil sérii kroků, které fakticky vedly k úpadku firmy v roce 2016. Akcie nástupnické společnosti OKD převzala v roce 2018 státem vlastněná firma Prisko.

Prověřování případu se podle ČT prodlužovalo především kvůli rozsáhlému znaleckému posudku, který měl pomoci odhalit, zda se tehdejší vedení společnosti dopustilo nezákonného jednání. Bývalý spolumajitel OKD Bakala prohlašuje, že při působení ve firmě vždy jednal v souladu s právem.

Zdroj: ČTK

Těžba ve zbylých dolech OKD určitě letos neskončí, řekl Havlíček

Těžba ve zbylých dolech černouhelné společnosti OKD, které po tomto týdnu zůstanou v provozu, určitě neskončí v letošním roce. Nejbližší termín je konec příštího roku. Na páteční tiskové konferenci to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Půjde podle něj o ekonomické a politické rozhodnutí.

"Necháváme ten termín otevřený, rozhodně ne letos. Nejbližší možný termín je konec roku 2022, to není ještě úplně definitivně stanovené, bude o tom určitě diskuse v následujících měsících. Bude to rozhodně záviset na vývoji cen uhlí, i na celkových ekonomických výsledcích společnosti," řekl Havlíček.

Zdroj: ČTK

OKD chystá v podzemí pravidelné trhací práce, můžou být záchvěvy

Těžební společnost OKD chystá na víkend ve svých dolech na Karvinsku rozsáhlé trhací práce. Použije při nich až 3000 kg výbušniny. Lidé na povrchu mohou cítit záchvěvy. Účelem takzvaných bezvýlomových trhacích prací velkého rozsahu není dobývání uhlí. Výbuchy slouží k uvolnění napětí vznikajících v hornině při těžbě a mají předejít možnému důlnímu otřesu. Takové práce společnost provádí zhruba co dva týdny, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

"Nebude se dít vůbec nic mimořádného. Jedná se o standardní preventivní opatření, které provádíme zhruba co dva týdny," řekla Chattová.

Sdružení hornických odborů uvedlo na svých internetových stránkách, že trhací práce je na sobotu v čase mezi 12:00 a 14:00 naplánována v Dole Darkov, kde by mělo být použito 1425 kilogramů výbušniny. V neděli se bude dělat trhací práce v Dole ČSM-Sever v době od 14:00 do 16:00 a použito by mělo být 3000 kilogramů výbušniny.

Zdroj: ČTK

Těžební společnost OKD loni vytvořila ztrátu 861 milionů korun, důvodem je hlavně pokles cen uhlí

Těžební společnost OKD loni vytvořila ztrátu 861 milionů korun. V roce 2018 měla zisk 1,29 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně klesl z 4,6 milionu na 3,6 milionu tun uhlí. V pátek o tom informoval deník MF Dnes.

Výrazná ztráta je podle firmy hlavně důsledkem poklesu cen uhlí. "Z 210 dolarů za tunu koksovatelného uhlí klesly během roku ceny až na 140 dolarů za tunu," uvedl deník. Klesající trend podle něj pokračuje i v letošním roce.

Zdroj: ČTK

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Pokračovat