OKD

OKD chystá v podzemí pravidelné trhací práce, můžou být záchvěvy

Těžební společnost OKD chystá na víkend ve svých dolech na Karvinsku rozsáhlé trhací práce. Použije při nich až 3000 kg výbušniny. Lidé na povrchu mohou cítit záchvěvy. Účelem takzvaných bezvýlomových trhacích prací velkého rozsahu není dobývání uhlí. Výbuchy slouží k uvolnění napětí vznikajících v hornině při těžbě a mají předejít možnému důlnímu otřesu. Takové práce společnost provádí zhruba co dva týdny, řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

"Nebude se dít vůbec nic mimořádného. Jedná se o standardní preventivní opatření, které provádíme zhruba co dva týdny," řekla Chattová.

Sdružení hornických odborů uvedlo na svých internetových stránkách, že trhací práce je na sobotu v čase mezi 12:00 a 14:00 naplánována v Dole Darkov, kde by mělo být použito 1425 kilogramů výbušniny. V neděli se bude dělat trhací práce v Dole ČSM-Sever v době od 14:00 do 16:00 a použito by mělo být 3000 kilogramů výbušniny.

Zdroj: ČTK

Těžební společnost OKD loni vytvořila ztrátu 861 milionů korun, důvodem je hlavně pokles cen uhlí

Těžební společnost OKD loni vytvořila ztrátu 861 milionů korun. V roce 2018 měla zisk 1,29 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně klesl z 4,6 milionu na 3,6 milionu tun uhlí. V pátek o tom informoval deník MF Dnes.

Výrazná ztráta je podle firmy hlavně důsledkem poklesu cen uhlí. "Z 210 dolarů za tunu koksovatelného uhlí klesly během roku ceny až na 140 dolarů za tunu," uvedl deník. Klesající trend podle něj pokračuje i v letošním roce.

Zdroj: ČTK

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK

OKD po hackerském útoku obnovila těžbu v dolech na Karvinsku

Společnost OKD podle plánu obnovila těžbu ve svých dolech na Karvinsku, kterou v pondělí ukončila z bezpečnostních důvodů po hackerském útoku na firemní počítačovou síť. Obnovení těžby bylo možné po vytvoření oddělené interní počítačové sítě nezbytné kvůli bezpečnosti.

Tato síť například sleduje výskyt zaměstnanců v jednotlivých dobývacích prostorech a pracovištích nebo kontroluje vybraná strojní zařízení v podzemí.

Už dříve mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že během svátků měl být v podniku omezený provoz a firma v té době neměla v plánu těžit. Škody, které hackerský útok způsobil, tak podle něj pravděpodobně nebudou velké.

Zdroj: ČTK
Pokračovat