Karviná, Los Angeles, německá jatka. Virus se vrací a útočí v malých vlnách

Martin Novák Martin Novák
1. 7. 2020 5:30
Celkem 10,3 milionu nakažených, přes 505 tisíc mrtvých. Takovou bilanci pandemie koronaviru zveřejnila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Mnoho zemí uvolňuje ochranná opatření, ale virus celosvětově neustupuje, i když jen v málokterých státech se ještě šíří plošně.
Pěší zóna v Leicesteru.
Pěší zóna v Leicesteru. | Foto: Reuters

Lidé více cestují a přicházejí do kontaktu s více lidmi na více místech poté, co se ochranná opatření uvolnila. Podle virologa Jana Černého z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze bylo nevyhnutelné, že počet nakažených v různých zemích znovu stoupne.

"Virus samozřejmě nezmizel, i přes ukončení opatření zůstal v populaci - a ta omezení se nedala udržovat donekonečna. Podstatné ale je, že v Česku nedochází k plošnému, nekontrolovanému šíření. Jsou to izolované případy, malá ohniska. Ale to se čekalo. Dokud se podaří udržet virus v hranicích ohnisek, pořád je to ten lepší z možných scénářů," řekl Černý serveru Aktuálně.cz

Ve Velké Británii je v karanténě město Leicester s 330 tisíci obyvateli. Deset procent nově nakažených ve Spojeném království za minulý týden připadá na toto město. Na dva týdny se tu zavřou všechny obchody s výjimkou potravin a lékáren.

Ve Spojených státech jsou zase v karanténě některé části států Texas a Arizona. V pondělí v Texasu přibylo 6545 případů, což je dosavadní denní rekord. Kritická je i situace v Los Angeles, kde starosta města Eric Garcetti odložil na neurčito otevření divadel, kin a zábavních parků. Desetimilionové město má deset tisíc nakažených a Garcetti vyzval obyvatele, aby na veřejnosti nosili roušku.

V Německu je v izolaci stotisícové město Gütersloh, kde propukla nákaza na jatkách. V úterý v zemi přibylo 498 nových případů nemoci covid-19, což je víc než dvojnásobek oproti pondělí.

V České republice je nejhorší situace v okrese Karviná, kde se nemoc rozšířila mezi horníky firmy Ostravsko-karvinské doly (OKD).

Nárůst případů hlásí také japonské Tokio a části severní Číny. Uzbekistán vyhlásil zákaz nočního vycházení v metropoli Taškentu.

Na výraznější pokles nových případů stále čeká Rusko - denní počet nakažených se sice snižuje, ale stále se drží nad šesti tisíci. S celkovým počtem nakažených 650 tisíc osob je Rusko třetí nejvíce zasaženou zemí na světě po Spojených státech a Brazílii. V Latinské Americe se situace dokonce zhoršuje: Peru a Chile už mají více obětí nemoci covid-19 na deset tisíc obyvatel než Itálie nebo Španělsko. Naopak relativně ušetřena zatím zůstává Afrika.

Místo zavírání měst aplikace

"Optimálním řešením je vyvinout vakcínu proti koronaviru, která by umožnila očkování a v zásadě ukončení této pandemie. Ale od vakcíny jsme stále vzdáleni minimálně v řádu měsíců," říká Jiří Černý. Dočasné řešení vidí v tom, že lidé nebudou odmítat trasování a zapojí se do projektu takzvané eRoušky.

"V současné době je účinnou metodou boje s koronavirem uzavírání měst nebo oblastí, což je ovšem problematické tehdy, kdy nakažených v těchto zónách není moc a omezení se musí přizpůsobit i ti, kteří jsou zdraví. Druhou metodou je pečlivé trasování lidí, kteří mohli roznést nákazu, prostřednictvím mobilních telefonů. Lidé tak epidemiologům a hygienikům umožní, aby takzvaná eRouška fungovala. Nejde o to, zjišťovat, kdo kde kdy byl, ale upozornit lidi, že se dostali do kontaktu s nakaženým a že se mají nechat otestovat," říká Černý.

"Aplikace eRouška nemá za cíl ukazovat, že jste si odskočili na pivo, a přitom jste řekli manželce, že jdete běhat," uzavírá v nadsázce, že podle něj lidé nemusí mít strach o bezpečnost svých soukromých dat.

Vývoj z posledních týdnů potvrzuje, že semeništěm koronaviru jsou místa, kde lidé pracují blízko sebe a vykonávají namáhavou fyzickou práci v nižší teplotě a za omezeného denního světla. Což je třeba případ zmíněných německých jatek nebo karvinských dolů.

"Nejde jenom o nedostatek UV záření. V masokombinátech je chladno, aby se nekazilo maso, což zpomaluje rozklad virů. V případě dolů je jasné, že horníci nemohou pracovat v rouškách nebo dodržovat rozestupy, to prostě nejde," dodává Černý.

Zasažená Karviná: Lidé toho mají dost

Někteří občané potřebují od zítřka dokládat negativní PCR test, ale za testováním musí dojíždět do Havířova nebo Ostravy, říká tajemník magistrátu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 53 minutami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Klub z Amiens neuspěl se žalobou proti sestupu z ligy

Francouzský fotbalový klub SC Amiens neuspěl u nejvyššího správního soudu se žalobou proti sestupu z první ligy. Jeho prezident Bernard Joannin nevyloučil, že podnikne další právní kroky, klub se ale zároveň začal připravovat na start v druhé nejvyšší soutěži. Elitní ligu musel tým z Amiens opustit poté, co v době předčasného ukončení sezony deset kol před koncem kvůli pandemii koronaviru figuroval v tabulce na sestupové pozici.

Podle odborného posudku bude sestup pro klub znamenat ztráty ve výši 44 až 55 milionů eur. Joannin prohlásil, že soudce ignoroval jeho argumenty, a zvažuje další odvolání s cílem vybojovat náhradu škody.

Společně s Amiens sestoupilo i Toulouse. Oba kluby proti tomu neúspěšně protestovaly. Sestup mezitím zpečetilo i valné shromáždění ligy LFP, na němž se většina klubů vyslovila pro to, aby i v příští sezoně hrálo Ligue 1 jen dvacet týmů a ne dvaadvacet.

Další zprávy