Rada České televize

Do Rady ČT sněmovna nikoho nezvolila, pět míst zůstává neobsazených

Do Rady České televize ve středu sněmovna žádného z uchazečů nezvolila. Pět míst v ní zůstalo po druhých kolech tajných voleb neobsazených. Budou vypsány nové volby, do nichž budou oprávněné organizace předkládat nové návrhy kandidátů. Výsledky oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). V prvním kole voleb před dvěma týdny sněmovna zvolila do rady veřejnoprávní televize pouze bývalého ředitele ostravského studia Ilju Racka.

Volby byly dvě. V první poslanci nevybrali adepta na místo po Haně Lipovské, kterou dolní komora loni v září z televizní rady odvolala. Ve druhém kole nezískali dostatečný počet hlasů Zdeněk Šarapatka ani Daniel Váňa, kteří v Radě České televize působili už v minulosti.

Ve druhé, běžné volbě zůstala v televizní radě neobsazená po druhém kole čtyři místa. Nyní neuspěli Petr Brozda, Zbigniew Czendlik, Ivana Chmel Denčevová, Monika MacDonagh Pajerová, Jan Novák, Jiří Padevět, Michal Schuster a Radek Žádník.

Ke zvolení bylo potřeba získat nejméně 95 poslaneckých hlasů. Jednotliví kandidáti jich obdrželi od 88 po 93.

V Radě Českého rozhlasu zasedne historik Šebek, v Radě České televize Ilja Racek

Na jedno volné místo v Radě Českého rozhlasu dnes poslanci zvolili historika Jaroslava Šebka, kterého navrhla Akademie věd. V devítičlenné rozhlasové radě se uvolnilo jedno místo poté, co na tuto funkci rezignoval před volbami lídr pražské kandidátky SPD Josef Nerušil. Šebek v dnešní volbě obdržel 156 hlasů z celkových 181 odevzdaných hlasů.

Do Rady České televize zvolila v prvním kole volby na pětici volných míst pouze bývalého ředitele ostravského studia České televizee Ilju Racka. Do televizní rady volili poslanci ve dvou volbách. V jedné obsazovali jedno místo za odvolanou radní Hanu Lipovskou. Sněmovna ji odvolala loni v září kvůli podezření z porušení zákona o České televizi a ztrátě nezávislosti, když kandidovala v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok. O její místo se nyní utkají Váňa a Šarapatka.

V druhé televizní volbě obsazovali poslanci pět míst a vybírali z 15 kandidátů. Zatímco dnes vybrali pouze jednoho, zbylá čtyři místa se pokusí obsadit ve druhém kole volby.

Zdroj: ČTK

Sněmovní výbor vybral kandidáty, mezi kterými budou poslanci volit nové členy Rady ČT

Do Rady České televize by mohli zamířit například bývalí radní Zdeněk Šarapatka a Daniel Váňa nebo duchovní Zbigniew Czendlík. O jedno volné místo v Radě Českého rozhlasu se budou ucházet Kamil Machart, Jaroslav Šebek a Stanislav Zdílna. Sněmovní volební výbor, který má ve své působnosti média, tak ve čtvrtek zúžil výběr kandidátů, z nichž pak budou vybírat poslanci při volbě členů obou rad. 

Výbor zúžil počet kandidátů tak, aby na jedno místo mohli poslanci vybírat ze tří lidí. Mezi kandidáty na dalších pět míst v Radě ČT je vedle Czendlika například Luboš Beniak, Monika MacDonagh-Pajerová, Ilja Racek nebo Radek Žádník. Neuspěla například filmová producentka a někdejší pražská zastupitelka Eliška Kaplický Fuchsová

Zdroj: ČTK

Správní soud zamítl žalobu bývalých členů dozorčí komise Rady ČT, kteří se domáhali zrušení rozhodnutí o svém odvolání. Rozsudek je pravomocný

Zdroj: ČTK

Radní Lipovská podala trestní oznámení na vrcholné manažery České televize a firmy Médea

Radní České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na některé členy vrcholného vedení České televize, dozorčí komise její rady a společnosti Médea. Řekla to dnes v závěru jednání Rady ČT. Čeho se obvinění týkají ani na koho jsou konkrétně mířena, nesdělila. Uvedla jen, že oznámení podala kvůli podezření z několika trestných činů včetně podvodu. Lipovská je dlouhodobě ve sporu s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem, který na ni na jaře také podal trestní oznámení. Další členové rady nedávno podali trestní oznámení na předsedu rady Pavla Matochu.

"Na základě právního rozboru jsem podala trestní oznámení pro podezření z několika trestných činů včetně trestného činu podvodu. Mezi oznamovanými osobami jsou mimo jiné také představitelé vrcholného managementu akciové společnosti Médea, vrcholného managementu České televize a někteří členové dozorčí komise rady," uvedla Lipovská. Upozornila, že nejde o tzv. happeningové oznámení, ale že jde o výsledek situace, kdy už byly vyčerpány všechny ostatní právní možnosti.

Zdroj: ČTK

Rada České televize chce zadat právní posudek o údajném střetu zájmů ředitele Dvořáka

Rada České televize chce zadat právní posudek, zda byl generální ředitel Petr Dvořák ve střetu zájmů a jak má rada postupovat v těchto konfliktech. Radní budou zpracovatele posudku vybírat ze tří subjektů, které jim do týdne navrhne vedení rady. Radní o tom rozhodli na středečním zasedání.

Radní by měli autora posudku vybírat e-mailovým hlasováním do příštího pátku. Vybranému subjektu zadá zakázku vedení České televize.

Posudek má vyhodnotit, zda Dvořák při souběhu výkonu funkcí v ČT a spoluvlastnictvím a členstvím v orgánech Gopasu porušil zákon o ČT nebo jiné zákony a kodex a statut ČT. Dále má osvětlit, zda jsou zákazem jiných příjmů z ČT dotčeny i příjmy skrze zprostředkující společnosti, které získávají zakázky od ČT a které pak spolumajiteli vyplácejí podíl na zisku, a také jestli se naplňování povinnosti veřejného funkcionáře podle zákona o střetu zájmů včetně naplňování informační povinnosti týká generálních ředitelů ČT. Posudek by měl určit, jestli je rada ČT povinna se řídit výlučně zákonem o ČT či i dalšími právními normami, například zákonem o střetu zájmů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat