Rada České televize

Petice požaduje odvolání devíti členů Rady ČT včetně Lipovské, Matochy a Veselého

Petici požadující odvolání devíti ze čtrnácti členů Rady České televize ve čtvrtek odeslali její autoři z iniciativy Stojím za ČT a Společně Brno do Poslanecké sněmovny. Oznámili to novinářům při zahájení výstavy Televizi lidem, NE stranám instalované na Malinovského náměstí v Brně. Výstavu připravil spolek Milion chvilek, který petici podporuje.

"Každé zasedání Rady ČT eskaluje situaci, občané jsou svědky mocenské šikany, manipulace, zastrašování, lží části Rady ČT, krytých částí politické reprezentace. Tyto cílené a účelové kroky vedou před nadcházejícími volbami k rozvratu televize veřejné služby. Tomu jako občané nehodláme přihlížet," uvedl za Stojím za ČT Vojtěch Vašák. Petici podle autorů podepsalo přes 21 000 lidí včetně řady veřejně známých osobností, dalším spoluautorem je brněnský režisér Břetislav Rychlík.

Zdroj: ČTK

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Pokračovat