Rada České televize

Radní Lipovská podala trestní oznámení na vrcholné manažery České televize a firmy Médea

Radní České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na některé členy vrcholného vedení České televize, dozorčí komise její rady a společnosti Médea. Řekla to dnes v závěru jednání Rady ČT. Čeho se obvinění týkají ani na koho jsou konkrétně mířena, nesdělila. Uvedla jen, že oznámení podala kvůli podezření z několika trestných činů včetně podvodu. Lipovská je dlouhodobě ve sporu s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem, který na ni na jaře také podal trestní oznámení. Další členové rady nedávno podali trestní oznámení na předsedu rady Pavla Matochu.

"Na základě právního rozboru jsem podala trestní oznámení pro podezření z několika trestných činů včetně trestného činu podvodu. Mezi oznamovanými osobami jsou mimo jiné také představitelé vrcholného managementu akciové společnosti Médea, vrcholného managementu České televize a někteří členové dozorčí komise rady," uvedla Lipovská. Upozornila, že nejde o tzv. happeningové oznámení, ale že jde o výsledek situace, kdy už byly vyčerpány všechny ostatní právní možnosti.

Zdroj: ČTK

Rada České televize chce zadat právní posudek o údajném střetu zájmů ředitele Dvořáka

Rada České televize chce zadat právní posudek, zda byl generální ředitel Petr Dvořák ve střetu zájmů a jak má rada postupovat v těchto konfliktech. Radní budou zpracovatele posudku vybírat ze tří subjektů, které jim do týdne navrhne vedení rady. Radní o tom rozhodli na středečním zasedání.

Radní by měli autora posudku vybírat e-mailovým hlasováním do příštího pátku. Vybranému subjektu zadá zakázku vedení České televize.

Posudek má vyhodnotit, zda Dvořák při souběhu výkonu funkcí v ČT a spoluvlastnictvím a členstvím v orgánech Gopasu porušil zákon o ČT nebo jiné zákony a kodex a statut ČT. Dále má osvětlit, zda jsou zákazem jiných příjmů z ČT dotčeny i příjmy skrze zprostředkující společnosti, které získávají zakázky od ČT a které pak spolumajiteli vyplácejí podíl na zisku, a také jestli se naplňování povinnosti veřejného funkcionáře podle zákona o střetu zájmů včetně naplňování informační povinnosti týká generálních ředitelů ČT. Posudek by měl určit, jestli je rada ČT povinna se řídit výlučně zákonem o ČT či i dalšími právními normami, například zákonem o střetu zájmů.

Zdroj: ČTK

Petice požaduje odvolání devíti členů Rady ČT včetně Lipovské, Matochy a Veselého

Petici požadující odvolání devíti ze čtrnácti členů Rady České televize ve čtvrtek odeslali její autoři z iniciativy Stojím za ČT a Společně Brno do Poslanecké sněmovny. Oznámili to novinářům při zahájení výstavy Televizi lidem, NE stranám instalované na Malinovského náměstí v Brně. Výstavu připravil spolek Milion chvilek, který petici podporuje.

"Každé zasedání Rady ČT eskaluje situaci, občané jsou svědky mocenské šikany, manipulace, zastrašování, lží části Rady ČT, krytých částí politické reprezentace. Tyto cílené a účelové kroky vedou před nadcházejícími volbami k rozvratu televize veřejné služby. Tomu jako občané nehodláme přihlížet," uvedl za Stojím za ČT Vojtěch Vašák. Petici podle autorů podepsalo přes 21 000 lidí včetně řady veřejně známých osobností, dalším spoluautorem je brněnský režisér Břetislav Rychlík.

Zdroj: ČTK
Pokračovat