Rada České televize

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK

Rada České televize si předsedu nezvolila, nikdo se nepřihlásil

Rada České televize ve středu nezvolila předsedu ani místopředsedy. Do volby předsedy se nikdo nepřihlásil a skončila patem. Na místopředsedy byli nominováni bývalý kanoista a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor spolu s vysokoškolským pedagogem Danielem Váňou. Oba ve dvou kolech volby neuspěli. Volba předsedy a místopředsedů bude pokračovat na příštím zasedání 20. května. Po odchodu předchozího předsedy Jana Bednáře nemá Rada ČT předsedu od konce března.

V obou kolech volby skončilo hlasování o místopředsedech stejně. Doktor získal čtyři hlasy, Váňa tři a čtyři lístky zůstaly prázdné bez zakroužkované volby. Rada se poté rozhodla ve středu v další volbě nepokračovat. Jediným místopředsedou tak zůstává Jaroslav Dědič, kterému trvá mandát do května 2021. Předchozím dvěma místopředsedům Renému Kühnovi a Tomáši Samkovi skončil mandát v dubnu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat