Před 52 lety roztrhal teroristický útok nad Československem letoun s 28 lidmi

Před 52 lety roztrhal teroristický útok nad Československem letoun s 28 lidmi
… (kolorovaná fotografie)
Vyšetřovatelé u trosek letounu (kolorovaná fotografie).
… (kolorovaná fotografie)
Z České Kamenice do Prahy byla převezena jugoslávská letuška Vesna Vulovičová, která jako jediná přežila katastrofu jugoslávského dopravního letadla DC-9 (kolorovaná fotografie). Zobrazit 85 fotografií
Foto: Archiv Pavla Krejčího / Letecká badatelna / www.leteckabadatelna.cz
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
Aktualizováno 26. 1. 2023 9:28
Ničivá exploze nad Československem 26. ledna 1972 způsobila pád jugoslávského letadla. Trosky se zřítily poblíž Srbské Kamenice na Děčínsku. Zkázu mezinárodního letu JAT 367 nepřežilo 27 lidí. Do světové historie se tato letecká tragédie zapsala nikoliv počtem obětí, ale zázrakem. Letuška Vesna Vulovičová přežila pád z více než desetikilometrové výšky.

Vesnice Nová Oleška leží asi osm kilometrů severovýchodně od Děčína. Úzká silnice s rozpraskaným asfaltem se odsud vine mělkým údolím Bynoveckého potoka do blízké Srbské Kamenice. Zhruba v půlce cesty se silnice zařezává do svahu, pravá krajnice tak probíhá na poměrně vysokém valu. Pod ním je úzký pás louky ohraničený říčkou, za níž se prudce zvedá zalesněná stráň. Mezi borovicemi vykukují pískovcové skály roztodivných tvarů.

U potoka stojí nenápadný pomníček z leštěné žuly. "Tragédie letadla JAT. Tragicky zahynulým cestujícím a členům posádky JAT. Jugoslovenski aerotransport," stojí vytesané pod pěticípou hvězdou.

Právě v těchto místech 26. ledna 1972 za soumraku nalezl lesník Bruno Henke a další zachránci naříkající dvaadvacetiletou dívku. Byla jí Vesna Vulovičová, těžce zraněná letuška jugoslávských aerolinií, která právě přežila výbuch na palubě letadla a volný pád z více než desetikilometrové výšky.

Měla neuvěřitelné štěstí. Zaklínila se ve zbytku zádi letounu, padající trosky zbrzdily větve stromů a také se svezly po prudkém svahu, do kterého narazily. Zbylých sedmadvacet lidí na palubě letadla DC-9 letu JAT č. 367 směřující z Kodaně do Záhřebu zahynulo.

Podle vyšetřovací komise byl příčinou katastrofy výbuch nálože umístěné v zavazadlovém prostoru. Experti určili okamžik výbuchu na 16:01 hodin. V ten moment se odmlčely černé skříňky do té doby bezproblémového letu. Silně poškozený stroj ještě několik desítek vteřin letěl vcelku, pak se rozlomil a po částech zřítil na zem.

Zahraniční média záhy informovala, že se k atentátu přihlásila chorvatská separatistická organizace Ustaša. Ten samý den také došlo k bombovému útoku na vlak v Jugoslávii a média dávala oba incidenty do souvislosti. Nicméně vypátrat, kdo trhavinu do letadla vnesl, se nikdy nepodařilo.

Díky vám, vynikajícím, drahým lidem Československa

Letuška Vesna si při pádu zlomila obě ruce i nohy, poranila páteř a lebku. Dolní část těla měla ochrnutou. Když ji záchranáři nalezli, visela ven z vraku pod bezvládným tělem další stevardky, obě byly zavaleny převráceným cateringovým vozíkem. Vulovičová přežila klinickou smrt, dlouho se léčila. A uzdravila. Její vyléčení bylo považováno za velký úspěch československého zdravotnictví.

"Vím, že neexistuje ani jedno slovo, kterým bych mohla vyjádřit alespoň malou část své nepopsatelné vděčnosti. Díky vám, vynikajícím, drahým lidem Československa, je 26. leden 1972 mým druhým datem narození. Vy jste mi pomohli, abych se znovu vrátila k životu - a tím jste mi dovolili, abych si pro sebe vzala část životů mých drahých přátel i cestujících, kteří se dočkali opačného osudu než já, nespravedlivého osudu být oběťmi lidí, kteří neznají dobro, čest a lásku… Půjčku, kterou jste mi před rokem poskytli, budu nosit celý svůj život jako svůj nejdražší závazek," napsala Požárnímu sboru Srbská Kamenice vděčná letuška.

Dodnes je zapsaná v Guinessově knize rekordů za přežití volného pádu bez padáku z největší výšky. Cenu jí osobně předal Paul McCartney z kapely The Beatles. Vesna Vulovičová zemřela v rodném Bělehradě 23. prosince 2016.

 

Právě se děje

Další zprávy