exploze

Tankerem v saúdskoarabské Džiddě otřásla exploze, podle majitele zasáhl loď "vnější zdroj"

Ropným tankerem BW Rhine kotvícím v přístavu saúdskoarabského města Džidda otřásla v noci na dnešek exploze. Vlastník lodi, společnost Hafnia, agentuře Reuters bez bližších podrobností sdělil, že plavidlo zasáhl "vnější zdroj", který způsobil požár a výbuch. Oheň se však podařilo uhasit a zatím nejsou hlášeni žádní zranění. Mírně poškozený je trup lodi, nezdá se však, že by do moře unikala ropa.

Úřady podle agentury AFP explozi v distribučním centru saudskoarabského ropného giganta Saudi Aramco zatím nepotvrdily. Monitorovací společnost Dryad Global se sídlem v Londýně uvedla, že exploze nastala ve chvíli, kdy loď shazovala kotvy.

Podle agentury AFP by záležitost mohla souviset s konfliktem v Jemenu, kde bojuje vojenská koalice vedená Rijádem proti šíitským rebelům známým jako Húsíové, které podporuje Írán. Ti opakovaně podnikají útoky na saúdskoarabskou ropnou infrastrukturu. V listopadu se například přihlásili k útoku na řecký tanker v přístavu na jihu Saúdské Arábie.

Zdroj: ČTK

Na irácko-kuvajtské hranici explodoval konvoj se zbraněmi pro americkou armádu

Poblíž irácko-kuvajtské hranice explodoval v pondělí večer konvoj se zbrojními dodávkami pro americkou armádu. Agentuře Reuters to sdělily irácké bezpečnostní složky. Zatím není jasné, zda v něm cestovali příslušníci amerických vojenských jednotek ani zda byl při výbuchu někdo zraněn.

Vozidla překračující tento přechod bývají vojenským materiálem naložena často, uvedly zdroje Reuters. Náklad se obvykle nakládá nebo vykládá před vstupem nebo výstupem z Iráku. Bezpečnost jim podle iráckých zdrojů zajišťují smluvně vázané zahraniční společnosti.

Bezpečnostní zdroje dříve uvedly, že za výbuchem stojí irácké šíitské muslimské milice a jeho terčem měla být blízká americká vojenská základna. Exploze si podle nich vyžádala i zraněné z řad jejích zaměstnanců. Jiné zdroje ale později uvedly, že napaden byl konvoj, nikoli základna.

Zdroj: ČTK

Při výbuchu potrubí v Bangladéši zemřelo sedm lidí. Příčina se vyšetřuje

Nejméně sedm mrtvých a 25 zraněných si v neděli vyžádala exploze plynovodního potrubí v bangladéšském přístavním městě Čitágáon. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na velitele místní policie Muhammada Mohsina. Vzhledem k závažnosti zranění některých z nich hrozí, že se počet obětí na životech může zvýšit.

Potrubí vybuchlo před pětipatrovým domem. Exploze přitom byla podle Mohsina tak mohutná, že některé zdi zcela zbořila. Média uvádějí, že na ulici v místě neštěstí byl v té chvíli čilý ruch. Příčina vznícení plynu zatím není jasná.

Pokračovat