exploze

Při explozi u stadionu v iráckém Bagdádu zemřelo 10 lidi, 20 je zraněno. Oběti jsou hlavně fotbalisté

10 lidí přišlo o život a více než 20 bylo zraněno při explozi ve východní části Bagdádu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní a zdravotnické zdroje.

Podle bezpečnostních zdrojů poblíž fotbalového stadionu a kavárny explodovalo v garáži výbušné zařízení připevněné k vozidlu. Exploze způsobila další výbuch cisterny s benzinem, která byla poblíž. Podle prohlášení irácké armády v garáži explodovala cisterna na benzin a bezpečnostní složky příčinu výbuchu vyšetřují.

Na stadionu v době výbuchu byli amatérští fotbalisté, kteří tvoří nejvíce obětí.

Při výbuchu nálože v Burkině Faso zemřelo nejméně 35 lidí, zraněných jsou desítky

Nejméně 35 mrtvých a 37 zraněných civilistů si vyžádal výbuch nastražené nálože na severu západoafrické země Burkina Faso, uvedla agentura AFP s odvoláním na guvernéra. Improvizovaná nálož explodovala při průjezdu konvoje se zásobami pro města na severu, obléhaná radikálními islamisty.

"Jedno vozidlo převážející civilisty vybuchlo, když najelo na improvizované výbušné zařízení. Prozatímní bilance činí 35 mrtvých a 37 zraněných civilistů," uvedl guvernér v komuniké.

Konvoj provázela armáda. Po explozi vojáci zajistili ochranu před případným útokem a poskytli pomoc zraněným. Nejvážnější případy byly přepraveny do nemocnic, ujistilo komuniké, naznačující, že se konvoj vracel ze severu země do hlavního města. Vlastní konvoj tvořili civilní řidiči a obchodníci, dodala AFP.

Obětí výbuchu v Jerevanu už je 15, další lidé se stále pohřešují

Počet obětí nedělního výbuchu skladu zábavní pyrotechniky v arménském Jerevanu vzrostl na 15. Dalších 18 lidí se stále pohřešuje, uvedla agentura TASS s odvoláním na arménské ministerstvo pro mimořádné situace. Předchozí bilance zveřejněná úřady činila sedm mrtvých.

Výbuch nastal ve skladu zábavní pyrotechniky asi dva kilometry od centra arménské metropole. Někteří svědci uvedli, že nejprve došlo k prvnímu výbuchu, a když lidé na místě začali pomáhat zraněným, ozvala se další exploze. Z počátečního vyšetřování ministerstva vyplývá, že část budovy se skladem se po explozích zřítila. Nejméně 62 lidí utrpělo zranění.

Počet potvrzených obětí neštěstí postupně narůstá, jak záchranáři pokračují v prohledávání budovy. Podle dřívějších zpráv agentury AP je mezi pohřešovanými také pět Íránců a jeden Rus.

Zdroj: ČTK

Exploze v americké Indianě poničila 39 domů a zabila nejméně tři lidi

Exploze v Evansville na jihozápadě amerického státu Indiana zabila nejméně tři lidi a poničila 39 domů, z toho 11 objektů je neobyvatelných. Na místě pracuje osm odborných týmů včetně statiků, pyrotechniků a hasičů. Příčina exploze je zatím nejasná, napsala ve čtvrtek agentura AP.

"Možná budou další oběti, ještě jsme nedokončili ohledání místa. Zatím není bezpečné do těch budov vstoupit," uvedl šéf místních hasičů Mike Connelly. Podle něj budou průzkumné a záchranné týmy pokračovat v práci, dokud nebude jasné, že exploze nenarušila přívod plynu a do budov je bezpečné vstoupit.

Starosta Evansville Lloyd Winnecke na svém twitterovém účtu sdílel fotografie z místa výbuchu. Stanici CNN řekl, že je to "otřesný výjev" a zjišťování příčiny bude pravděpodobně nějaký čas trvat. "Viděl jsem nejdřív fotky na internetu, ale když jsem k tomu přišel sám a viděl tu spoušť, byla to rána," řekl Winnecke. Zasaženým rodinám na místě pomáhá americký Červený kříž.

Zdroj: ČTK

Somálskou metropolí otřásla exploze, zemřelo nejméně pět lidí

V somálské metropoli Mogadišu ve čtvrtek ráno v 7:30 místního času (5:30 SEČ) vybuchla bomba, která zabila nejméně pět lidí a dalších 15 osob zranila. K útoku se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb. Informují o tom světové agentury.

Bomba se nacházela v autě a zasáhla školu a několik dalších vozidel. Mezi oběťmi jsou podle agentury AFP i žáci školy.

Hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, v prohlášení uvedlo, že cílem útoku byli západní úředníci, kteří doprovázeli mírový konvoj Africké unie. Místní policie potvrdila, že byl terčem konvoj bezpečnostní firmy, která "střeží OSN". Policie ale neuvedla, zda byli při výbuchu zraněni zaměstnanci OSN, napsal na Twitteru somálský novinář Harun Maruf.

Zdroj: ČTK

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK

Exploze muničního skladu v Kazachstánu si vyžádaly čtyři mrtvé a 90 zraněných

Požár a následné exploze v armádním muničním skladu na jihu Kazachstánu si ve čtvrtek vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a devět desítek zraněných, z nichž 28 muselo být hospitalizováno. Podle agentury TASS o tom v pátek informovalo kazašské ministerstvo pro mimořádné situace. Co požár způsobilo, zatím není jasné.

Neštěstí začalo v Žambylské oblasti na jihu země kolem 19:00 místního času (přibližně 15:00 SELČ), když u jednoho ze skladů nejprve vypukl požár. Oheň, který se postupně rozšířil na celý sklad o ploše 697 čtverečních metrů, následně způsobil deset výbuchů.

Zdroj: ČTK

V Dubaji se ozvala hlučná exploze, požár na lodi si nevyžádal mrtvé ani zraněné

Na kontejnerové lodi kotvící v dubajském přístavu Džabal Alí ve středu vypukl požár, který způsobil hlučnou explozi slyšitelnou na desítky kilometrů daleko. Informovala o tom agentura AP. Místní úřady zatím nehlásí žádné mrtvé či raněné, oheň se podle nich již podařilo dostat pod kontrolu.

Podle médií výbuch otřásl okny i poměrně vzdálených budov ve městě, někteří svědci na Twitteru sdíleli videa na nichž je vidět velká ohnivá exploze. Zatím není jasné, jaké způsobila škody v přístavu či na lodi, na které se vybuchlý kontejner nacházel.

Džabal Alí je jedním z největších přístavů na světě a na Blízkém východě a na svých čtyřech terminálech dokáže odbavovat i největší světové kontejnerové lodě. Provozuje jej společnost DP World, která okolnosti incidentu zatím nekomentovala. Přes přístav prochází zboží z Indie, Afriky a Asie.

Zdroj: ČTK
Pokračovat