Palestina

Velká část zemí EU chce posílit vztahy s Izraelem, řekl Kulhánek

Velká část zemí Evropské unie podporuje posílení spolupráce s Izraelem včetně obnovení činnosti asociační rady řešící společná témata. Po jednání ministrů zahraničí členských států s jejich izraelským kolegou Jairem Lapidem to novinářům v Bruselu řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. Během bilaterální schůzky pozval nového izraelského ministra k návštěvě Prahy, oba hovořili i o možnosti uspořádat po pěti letech opět společné zasedání vlád obou zemí.

Lapid dorazil do Bruselu měsíc po vzniku nové izraelské vlády, kterou poprvé po 12 letech nevede dlouholetý premiér Benjamin Netanjahu. Sám současný ministr zahraničí má v rámci koaliční dohody v roce 2023 v čele kabinetu vystřídat nynějšího premiéra Naftaliho Bennetta. Izrael se v současnosti pokouší zlepšit vztahy s některými arabskými zeměmi či s vládnoucími americkými demokraty. Hledá však také co nejširší podporu v Evropě, která je zvláště v postoji k nedávno vyhrocenému izraelsko-palestinskému konfliktu rozdělená.

Podle Kulhánka v pondělí řada zemí podpořila obnovení činnosti zmíněné rady, která naposledy jednala v roce 2012. "Měli bychom tuto radu aktivovat, protože to je cesta, jak posilovat vztahy v oblasti obchodu, investic, ale i například v oblasti výzkumu, kde je obrovský potenciál pro spolupráci EU a Izraele," řekl českým novinářům Kulhánek.

Zdroj: ČTK

V bojích mezi Izraelem a Hamásem zemřelo 80 radikálů

V jedenáctidenních bojích mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás padlo 80 členů radikálních skupin působících v Pásmu Gazy. Oznámil to vůdce Hamásu Jahjá Sinvár, a poskytl tak první oficiální údaj o obětech bojů na straně radikálů. Izrael tvrdil, že jich zabil 225.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvedlo, že při izraelských útocích padlo 254 Palestinců, mezi nimi 66 dětí, 39 žen a 17 lidí starších 60 let. Tento údaj ale nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky.

Podle Sinvára přišlo o život 57 členů ozbrojeného křídla Hamásu, 22 členů další radikální skupiny Islámský džihád a jeden člen menší organizace zvané Výbory lidového odporu. Hamás také poskytl jmenný seznam palestinských obětí a z něj vyplývá, že nejstarší z nich byl devadesátiletý muž. Mezi mrtvými je také osm dětí ve věku do dvou let.

Izrael má 12 obětí, z nichž až na jednoho vojáka byli všichni civilisté.

Izrael tvrdí, že se jeho armáda snažila zabránit civilním obětem a mířila v Pásmu Gazy především na radikály a jejich infrastrukturu. Zničeno bylo na 1000 budov, mezi nimi čtyři výškové domy. Sinvár řekl, že Izraelci "lžou, když říkají, že to byly vojenské cíle nebo že mířili na tunely pod nimi".

Zdroj: ČTK

Příměří mezi Hamásem a Izraelem by mohlo platit od pátku

Skupina Hamás, která ovládá Pásmo Gazy, podle libanonských médií informovala Hizballáh, že souhlasí s příměřím s Izraelem od pátku. Televize Al-Džazíra a BBC už předtím s odvoláním na své zdroje uvedly, že Izrael sdělil egyptským prostředníkům, že také on klid zbraní podpoří. Izraelský list The Times of Israel přitom zdůrazňuje, že informace zatím oficiálně nepotvrdila ani jedna strana konfliktu. Podle vlády amerického prezidenta Joea Bidena Izraelci dosáhli významných vojenských cílů a jsou nyní v pozici, z níž mohou začít operaci tlumit, uvedl Bílý dům.

Od 19:00 (18:00 SELČ) zasedá izraelský bezpečnostní kabinet. Izraelskému listu Haarec několik zdrojů sdělilo, že palestinský Hamás s Izraelem zatím k žádné dohodě nedospěl. Podle jednoho zdroje listu však izraelský premiér Benjamin Netanjahu pravděpodobně kabinetu předloží ke schválení jednostranný návrh na klid zbraní. Nejmenovaný činitel izraelské veřejnoprávní stanici Kan řekl, že kabinet schválí jednostranné vyhlášení příměří, jež začne platit někdy v nadcházejících 24 hodinách. Podle zdrojů izraelského webu Ynet hodinu, kdy začne příměří platit, pravděpodobně oznámí Egypt, který se na vyjednávání podílí.

Podle izraelské Stanice 12 Hamás v uplynulých hodinách zpřísnil své požadavky, údajně chce, aby se Izrael podílel na obnově Gazy po izraelském bombardování. Další jeho požadavky se podle téhož zdroje týkají Chrámové hory a Jeruzaléma, na ně prý ale Izrael nepřistoupí.

Ve Washingtonu ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že zprávy o jednáních jsou povzbudivé. "Viděli jsme zprávy o posunu k potenciálnímu příměří. Je to evidentně povzbudivé," řekla na pravidelném briefingu. Později Bílý dům podle Reuters uvedl, že podle hodnocení americké vlády Izraelci dosáhli významných vojenských cílů a jsou v pozici, kdy mohou začít své operace tlumit. Biden předtím o zklidnění situace hovořil se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím. Podle kanceláře egyptského prezidenta budou obě země pokračovat v rozhovorech a koordinaci s cílem situaci uklidnit.

Americký list The Wall Street Journal (WSJ) ráno s odvoláním na zdroje, které o klidu zbraní jednají, napsal, že příměří mezi Izraelem a palestinským Hamásem by mohlo začít platit už v pátek. Nejasný ale zatím zůstává postoj skupiny Islámský džihád, která se bojů také účastní.

Zdroj: ČTK

Izraelské letectvo znovu bombardovalo cíle v síti tunelů využívané Hamásem

Izraelské letectvo v noci na čtvrtek znovu bombardovalo cíle v systému podzemních tunelů, které využívá radikální hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle agentury DPA o tom informovala izraelská armáda. Kromě toho Izraelci útočili na rampy pro odpalování raket, továrnu na výrobu zbraní patřící Hamásu nebo domy velitelů této teroristické organizace. Hamás ostřeloval Izrael raketami po půlnoci, po osmihodinové přestávce pak palbu obnovil. Palestinci ohlásili další oběť izraelských úderů.

Od 10. května, kdy boje mezi Hamásem a Izraelem začaly, zemřelo podle ministerstva zdravotnictví v Gaze 230 Palestinců, z nichž 65 byly děti a 39 ženy. Zraněno je 1710 lidí. Podle izraelských zdrojů je mezi mrtvými 160 členů teroristických skupin, zejména Hamásu a Islámského džihádu. Na izraelské straně je 12 mrtvých, mezi nimi pětileté a šestnáctileté dítě a voják.

Zdroj: ČTK

Příměří mezi Hamásem a Izraelem by mohlo začít platit v pátek, píše americký list

Příměří mezi Izraelem a palestinským Hamásem, jejichž nynější ozbrojený střet trvá od 10. května, by mohlo začít platit v pátek. Napsal to list Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje, které o příměří jednají.

Izraelská televize ve středu uvedla, že by klid zbraní mohl nastat už ve čtvrtek ráno, ale Hamás i Izrael to popřely. WSJ napsal, že egyptští prostředníci pokročili při vyjednávání s vedením Hamásu a že Izrael "v soukromí přiznal", že se blíží dosažení svých vojenských cílů.

Pokud nenastanou neočekávané okolnosti, uvedl WSJ, bude příměří tento týden a jedinou otázkou je kdy. Podle amerického zdroje listu však zůstává neznámou stanovisko skupiny Islámský džihád, která se bojů také účastní. Zdroj listu tuto skupinu označil za divokou kartu. Nedá se vyloučit, že bude v raketové palbě pokračovat i po dohodnutém příměří.

Zdroj: ČTK

Biden sdělil Netanjahuovi, že očekává okamžitou deeskalaci bojů. Ten nevyloučil stupňování konfliktu

Americký prezident Joe Biden ve středu po telefonu sdělil izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že ještě ve stejný den očekává "významnou deeskalaci" konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. V prohlášení to uvedl Bílý dům. Americká hlava státu podle komuniké vyjádřila očekávání, že vývoj bude směřovat k dojednání klidu zbraní.

Netanjahu přitom řekl, že nevylučuje další stupňování konfliktu, který trvá deset dní a vyžádal si přes 200 mrtvých, převážně na palestinské straně. Podle agentury Reuters ráno nic nenasvědčovalo tomu, že by se znepřátelené strany chystaly v nejbližší době uzavřít příměří, po kterém volají mnozí zahraniční představitelé.

"Prezident Biden mluvil s izraelským premiérem Netanjahuem. Dva lídři absolvovali podrobnou diskusi o stavu událostí v Gaze… Prezident premiérovi sdělil, že očekává dnes významnou deeskalaci na cestě ke klidu zbraní," popsal telefonát mezi lídry USA a Izraele Bílý dům.

Zdroj: ČTK
Pokračovat