Palestina

Česko se na jednáních v OSN zasazuje o snížení protiizraelské agendy

Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské agendy, snížení počtu předkládaných rezolucí a jejich větší vyváženost a faktičnost, sdělilo ministerstvo zahraničí poté, co byl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) kritizován za to, že se Česko nepřipojilo k zemím odsuzujícím zprávu komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli. Podle úřadu se ale ani dané země v čele s USA nezabývaly přímo zprávou komise, nýbrž jejím mandátem. Prezident Miloš Zeman v neděli v CNN Prima News uvedl, že Lipavský narušil přátelství s Izraelem a že se chce omluvit svému izraelskému protějšku Jicchaku Herzogovi při jeho návštěvě Prahy.

Komise ve zprávě uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům. Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi Izraelem a Palestinou.

Zdroj: ČTK

Na palestinském Západním břehu Jordánu kvůli střelbě izraelských vojáků zemřela reportérka televize Al-Džazíra

Známá reportérka katarské televizní stanice Al-Džazíra ve středu zemřela na palestinském Západním břehu Jordánu poté, co ji zasáhly střely vypálené izraelskou armádou. Informovala o tom stanice a palestinské ministerstvo zdravotnictví.

Novinářka Širín abú Aklahová natáčela reportáž o operaci izraelských vojáků ve městě Džanín a při střelbě byl zraněn i její kolega z palestinského listu Al-Kuds. Izraelská armáda se k incidentu zatím nevyjádřila.

Izraelské bezpečnostní složky v poslední době provádějí prakticky denně razie v Džanínu, který je považován za jednu z bašt palestinských radikálů. Izrael zintenzivnil vojenské akce na palestinských územích v souvislosti se sérií protiizraelských útoků, při nichž byla od 22. března zabita více než desítka lidí.

Zdroj: ČTK

V Izraeli dopadla raketa vystřelená z Pásma Gazy, druhá za tento týden

Na jihu Izraele ve středu dopadla raketa odpálená z palestinského Pásma Gazy, informovala izraelská armáda. Agentura AP připomíná, že jde o druhý takový útok za tento týden v situaci, kdy napětí v regionu vzrostlo kvůli násilnostem v Jeruzalémě. Podle policie raketa mírně poškodila jeden dům, ale nikoho nezranila. K útoku se nikdo nepřihlásil.

Izraelská policie dříve během středy překazila pochod izraelských ultranacionalistů naplánovaný k Damašské bráně na kraji jeruzalémského Starého Města. Jeho pořadatelé uvedli, že jim jde o "navrácení pocitu bezpečí na ulice Jeruzaléma". Izraelští vládní politici ho označili za provokaci. Podobná akce byla před rokem jedním z faktorů, proč se mezi Izraelem a Hamásem rozhořela jedenáctidenní válka. Po ní zůstalo na straně Izraele 13 mrtvých a v Gaze více než 250.

Nová vlna násilností, která v poslední době zasáhla Izrael a jím okupovaná palestinská území, vzbudila obavy ohledně hrozby dalšího konfliktu. Od března izraelské bezpečnostní síly zabily na Západním břehu 29 Palestinců, při útocích arabských radikálů na ulicích izraelských měst zemřelo 14 lidí.

Zdroj: ČTK

V Izraeli pohřbili policisty zabité při nedělním teroristickém útoku. Pohřbů se zúčastnily stovky lidí

V Izraeli se dnes uskutečnily pohřby dvou policistů zabitých při nedělním útoku ve městě Hadera na severu země. Posledního rozloučení se zúčastnily stovky lidí, uvedla agentura AFP. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Oba útočníky bezpečnostní síly zabily.

Na vojenském hřbitově nedaleko Tel Avivu se stovky lidí přišly rozloučit s devatenáctiletou policistkou Širel Abukaretovou. Obřadu se zúčastnil i francouzský velvyslanec, jelikož policistka pocházela z Marseille. Zhruba pět set lidí se zúčastnilo pohřbu stejně starého policisty Jazana Falláha v drúzské vesnici na severu Galileje.

Policie oba útočníky krátce po činu zabila. Podle ní se jednalo o dva arabské Izraelce, příznivce organizace Islámský stát. Policie zadržela dalších pět lidí, které podezřívá, že se podíleli na atentátu.

"Druhý útok příznivců IS na území Izraele nutí naše bezpečnostní síly, aby se rychle adaptovaly na novou hrozbu," uvedl dnes izraelský premiér Naftali Bennett.

Zdroj: ČTK

Izraelské síly zabily Palestince, napadl hlídku ve východním Jeruzalémě

Izraelské pořádkové síly zabily ráno Palestince, který napadl policejní hlídku v jeruzalémském Starém městě, uvedla agentura AFP s odvoláním na izraelskou policii. Devatenáctiletý Palestinec zranil nožem jednoho z policistů, než byl zabit, dodala.

Útok se odehrál ve východní části města, kterou Izrael obsadil za války v roce 1967 a později v rozporu s mezinárodním právem připojil ke zbytku města. Dodnes v této části Jeruzaléma žije mnoho Arabů. Pocházel odtud i zabitý útočník.

Zdroj: ČTK

Velká část zemí EU chce posílit vztahy s Izraelem, řekl Kulhánek

Velká část zemí Evropské unie podporuje posílení spolupráce s Izraelem včetně obnovení činnosti asociační rady řešící společná témata. Po jednání ministrů zahraničí členských států s jejich izraelským kolegou Jairem Lapidem to novinářům v Bruselu řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. Během bilaterální schůzky pozval nového izraelského ministra k návštěvě Prahy, oba hovořili i o možnosti uspořádat po pěti letech opět společné zasedání vlád obou zemí.

Lapid dorazil do Bruselu měsíc po vzniku nové izraelské vlády, kterou poprvé po 12 letech nevede dlouholetý premiér Benjamin Netanjahu. Sám současný ministr zahraničí má v rámci koaliční dohody v roce 2023 v čele kabinetu vystřídat nynějšího premiéra Naftaliho Bennetta. Izrael se v současnosti pokouší zlepšit vztahy s některými arabskými zeměmi či s vládnoucími americkými demokraty. Hledá však také co nejširší podporu v Evropě, která je zvláště v postoji k nedávno vyhrocenému izraelsko-palestinskému konfliktu rozdělená.

Podle Kulhánka v pondělí řada zemí podpořila obnovení činnosti zmíněné rady, která naposledy jednala v roce 2012. "Měli bychom tuto radu aktivovat, protože to je cesta, jak posilovat vztahy v oblasti obchodu, investic, ale i například v oblasti výzkumu, kde je obrovský potenciál pro spolupráci EU a Izraele," řekl českým novinářům Kulhánek.

Zdroj: ČTK

V bojích mezi Izraelem a Hamásem zemřelo 80 radikálů

V jedenáctidenních bojích mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás padlo 80 členů radikálních skupin působících v Pásmu Gazy. Oznámil to vůdce Hamásu Jahjá Sinvár, a poskytl tak první oficiální údaj o obětech bojů na straně radikálů. Izrael tvrdil, že jich zabil 225.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvedlo, že při izraelských útocích padlo 254 Palestinců, mezi nimi 66 dětí, 39 žen a 17 lidí starších 60 let. Tento údaj ale nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky.

Podle Sinvára přišlo o život 57 členů ozbrojeného křídla Hamásu, 22 členů další radikální skupiny Islámský džihád a jeden člen menší organizace zvané Výbory lidového odporu. Hamás také poskytl jmenný seznam palestinských obětí a z něj vyplývá, že nejstarší z nich byl devadesátiletý muž. Mezi mrtvými je také osm dětí ve věku do dvou let.

Izrael má 12 obětí, z nichž až na jednoho vojáka byli všichni civilisté.

Izrael tvrdí, že se jeho armáda snažila zabránit civilním obětem a mířila v Pásmu Gazy především na radikály a jejich infrastrukturu. Zničeno bylo na 1000 budov, mezi nimi čtyři výškové domy. Sinvár řekl, že Izraelci "lžou, když říkají, že to byly vojenské cíle nebo že mířili na tunely pod nimi".

Zdroj: ČTK

Příměří mezi Hamásem a Izraelem by mohlo platit od pátku

Skupina Hamás, která ovládá Pásmo Gazy, podle libanonských médií informovala Hizballáh, že souhlasí s příměřím s Izraelem od pátku. Televize Al-Džazíra a BBC už předtím s odvoláním na své zdroje uvedly, že Izrael sdělil egyptským prostředníkům, že také on klid zbraní podpoří. Izraelský list The Times of Israel přitom zdůrazňuje, že informace zatím oficiálně nepotvrdila ani jedna strana konfliktu. Podle vlády amerického prezidenta Joea Bidena Izraelci dosáhli významných vojenských cílů a jsou nyní v pozici, z níž mohou začít operaci tlumit, uvedl Bílý dům.

Od 19:00 (18:00 SELČ) zasedá izraelský bezpečnostní kabinet. Izraelskému listu Haarec několik zdrojů sdělilo, že palestinský Hamás s Izraelem zatím k žádné dohodě nedospěl. Podle jednoho zdroje listu však izraelský premiér Benjamin Netanjahu pravděpodobně kabinetu předloží ke schválení jednostranný návrh na klid zbraní. Nejmenovaný činitel izraelské veřejnoprávní stanici Kan řekl, že kabinet schválí jednostranné vyhlášení příměří, jež začne platit někdy v nadcházejících 24 hodinách. Podle zdrojů izraelského webu Ynet hodinu, kdy začne příměří platit, pravděpodobně oznámí Egypt, který se na vyjednávání podílí.

Podle izraelské Stanice 12 Hamás v uplynulých hodinách zpřísnil své požadavky, údajně chce, aby se Izrael podílel na obnově Gazy po izraelském bombardování. Další jeho požadavky se podle téhož zdroje týkají Chrámové hory a Jeruzaléma, na ně prý ale Izrael nepřistoupí.

Ve Washingtonu ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že zprávy o jednáních jsou povzbudivé. "Viděli jsme zprávy o posunu k potenciálnímu příměří. Je to evidentně povzbudivé," řekla na pravidelném briefingu. Později Bílý dům podle Reuters uvedl, že podle hodnocení americké vlády Izraelci dosáhli významných vojenských cílů a jsou v pozici, kdy mohou začít své operace tlumit. Biden předtím o zklidnění situace hovořil se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím. Podle kanceláře egyptského prezidenta budou obě země pokračovat v rozhovorech a koordinaci s cílem situaci uklidnit.

Americký list The Wall Street Journal (WSJ) ráno s odvoláním na zdroje, které o klidu zbraní jednají, napsal, že příměří mezi Izraelem a palestinským Hamásem by mohlo začít platit už v pátek. Nejasný ale zatím zůstává postoj skupiny Islámský džihád, která se bojů také účastní.

Zdroj: ČTK
Pokračovat