oběť

Požáry v Albánii mají první oběť, Česko posílá na pomoc hasičský vrtulník

Lesní požáry v Albánii mají první oběť. Ve vesnici poblíž města Gjirokastra zemřel postarší muž, který přes výzvy úřadů odmítl opustit svůj hořící dům. Informovala o tom místní média. Pomoc nabídla také Česká republika, která do balkánské země přesouvá hasičský vrtulník. Po vlně veder, kdy teploty vysoko přesahovaly 40 stupňů Celsia, vypukly požáry i na mnoha dalších místech Balkánu.

Neštěstí se odehrálo v úterý večer v jihoalbánské obci Asim Zeneli. Manželka 64letého zemřelého a další osoba utrpěly zranění byly převezeny do nemocnice, uvedla agentura ATSh s odvoláním na policii.

Podle televize Klan již devátým dnem hoří na spoře obydleném poloostrově Karaburun, plameny tu v noci na dnešek ohrožovaly námořní základnu Pashaliman. Oheň se nyní pozvolna přesouvá do hojně navštěvovaného národního parku Llogara. Hoří i na několika místech střední a severní Albánie.

"Česká republika dala k dispozici specializovaný hasičský vrtulník, aby pomohl Albánii v boji s požáry," uvedlo dnes na twitteru české velvyslanectví v Tiraně. Společná jednotka hasičů a policistů odletí ve čtvrtek v 6:00, přičemž působit by měla v Albánii sedm dní.

Zdroj: ČTK

Záchranáři našli v troskách na Floridě další těla, šance na přežití už je nulová

Záchranáři ve čtvrtek vzdali veškeré naděje, že by ještě mohli najít v troskách zříceného bytového domu na jihu Floridy někoho živého. Podle médií to oznámili tamní činitelé. Se čtvrteční půlnocí místního času (čtvrtek 6:00 SELČ) tak přestanou pátrat po přeživších a začnou novou fázi prací, kterou je odklízení sutin a hledání ostatků. Úřady zároveň oznámily, že vytáhly ze zbytků budovy dalších osm těl. Celkový počet obětí tím vyšplhal na 54, přičemž 86 lidí se nadále pohřešuje.

"V tuto chvíli jsme opravdu vyčerpali všechny možnosti, které máme k dispozici při naší misi za záchranu přeživších," řekla starostka okresu Miami-Dade Daniella Levine Cavaová na tiskové konferenci. Šéf místních hasičů Raide Jadallah pak podle agentury AP sdělil při soukromém setkání rodinám pohřešovaných, že záchranáři přestanou využívat techniku určenou k nalezení přeživších, ale budou nadále pátrat po ostatcích. Šance na nalezení někoho živého v troskách je podle něj nulová.

Úřadům se dosud podařilo identifikovat 33 z celkových 54 nalezených těl v sutinách domu, který se zřítil před dvěma týdny z dosud nevyjasněných důvodů. K neštěstí došlo uprostřed noci, řadu obětí tak záchranáři našli v postelích.

Rodiny pohřešovaných doufaly, že se podaří najít některé přeživší v "kapsách" vzduchu, které se na některých místech utvořily v hromadě sutin. Poslední přeživší však záchranáři nalezli naposledy jen pár hodin po tragickém incidentu.

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci v Kongu zabili při silvestrovských oslavách nejméně 25 civilistů

Nejméně 25 civilistů zahynulo ve čtvrtek v nepokojném regionu Beni na východě Konga při útoku připisovaném příslušníkům islamistických milicí Sjednocené demokratické síly (ADF). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní zdroje.

"Včera (ve čtvrtek) jsme zaznamenali průchod nepřátelských ADF. Při jejich pronásledování armáda našla těla nejméně 25 zabitých civilistů, kteří byli překvapeni na svých polích na silvestra," řekl AFP Donat Kibuana, správce regionu Beni. Jiné místní zdroje hovoří o "nejméně třiceti mrtvých".

"Lidé šli na pole, aby se připravili na silvestra, ADF je vyzvedávaly jednoho po druhém. Bilance je nejméně třicet mrtvých," řekl Bravo Mohindo Vukulu, předseda sítě organizací občanské společnosti v obci Tingwe, která se stala dějištěm masakru. Místo leží asi osm kilometrů od centra města Eringeti.

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v polovině 90. let. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit. Podle agentury AFP jde o nejvražednější z desítek skupin, které jsou aktivní v provinciích Severní a Jižní Kivu. Od dubna 2019 se k některým útokům ADF hlásí středoafrická odnož Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat