novinář

Prokurátoři v USA nebudou moci přimět novináře k vyzrazení zdrojů

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland zakázal prokurátorům možnost vyžádat si právní cestou záznamy telefonní a e-mailové komunikace novinářů ve snaze dopátrat se zdrojů některých jejich informací, informovala americká média.

Garland ke kroku přistoupil po vlně nevole, kterou způsobila odhalení, že bývalá administrativa prezident Donalda Trumpa si vyžádala záznamy novinářů pracujících pro listy The Washington Post, The New York Times či televizi CNN. Chtěla totiž zjistit identitu některých jejich nejmenovaných zdrojů, jež jim poskytly vládní tajemství v několika ostře sledovaných kauzách, například té kolem vměšování Ruska do amerických voleb. Trump přitom na tato média dlouhodobě útočí a nazývá je "nepřáteli lidu".

Garland s novým opatřením přišel krátce poté, co Biden označil postup Trumpovy vlády za špatný a řekl, že jeho administrativa k podobným krokům nepřistoupí. Ministr spravedlnosti oznámil, že podpoří také případné návrhy, které by jeho nařízení trvale ukotvily ve federálních zákonech.

Nové opatření ministerstva spravedlnosti má několik výjimek. Jsou jimi případy, kdy je novinář podezřelý z páchání zločinů, nebo z toho, že svoje informace získal nelegálním způsobem. Úřady mohou rovněž novinářovy záznamy vyžádat, pokud se domnívají, že tím předejdou vážnému zločinu, například atentátu či únosu.

Zdroj: ČTK

Při střetu v Afghánistánu byl zabit novinář agentury Reuters

V Afghánistánu byl v pátek zabit novinář agentury Reuters, když zpravodajsky pokrýval střet mezi afghánskými bezpečnostními silami a bojovníky islamistického hnutí Tálibán nedaleko hraničního přechodu s Pákistánem. Agentura to oznámila s odvoláním na afghánského vojenského velitele.

Afghánské speciální jednotky se snažily o znovuobsazení oblasti hlavního tržiště ve Spínbuldaku, když byl novinář Dániš Siddikí zabit společně s afghánským důstojníkem. Podle dostupných informací se dostali do křížové palby.

Siddikí tento týden doprovázel afghánské speciální jednotky v jihoafghánské provincii Kandahár a informoval o bojích mezi vládními vojáky a ozbrojenci radikálního hnutí Tálibán.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v prohlášení na twitteru uvedl, že ho tato šokující zpráva nesmírně zarmoutila, a vyjádřil rodině upřímnou soustrast.

Zdroj: ČTK

V Amsterodamu někdo postřelil známého novináře de Vriese, věnuje se kriminálním kauzám

Na ulici v Amsterodamu v úterý někdo postřelil známého novináře Petera R. de Vriese, který se už několik desetiletí věnuje kriminálním kauzám. Zprávu nizozemských médií večer potvrdila místní policie, podle níž byl 64letý žurnalista hospitalizován ve vážném stavu. Agentura Reuters uvádí, že de Vries v minulosti opakovaně čelil výhrůžkám od kriminálního podsvětí.

První komuniké policie oběť střelby nejmenovalo a pouze informovalo, že v ulici Lange Leidsedwarsstrat v centru nizozemské metropole se v 19:45 střílelo. Strážci zákona místo uzavřeli a následně potvrdili, že postřeleným je de Vries. Žádné zatčení v souvislosti se střelbou během večera neoznámili, podle informací listu Algemeen Dagblad ale už mají ve vazbě jednoho podezřelého.

Deník Parool těsně po incidentu tlumočil svědectví, podle kterého byl de Vries zasažen kulkou do hlavy. Se stejnou informací pak přišla televize RTL, z jejíhož studia údajně novinář odcházel, když se stal terčem střelby.

Zdroj: ČTK

Nedaleko Atén byl zastřelen televizní novinář, který se zabýval kriminálními kauzami

Nedaleko Atén byl v pátek zavražděn známý řecký televizní novinář, který se zabýval kriminálními kauzami. Podle prvních zpráv byl padesátiletý Jorgos Karaivaz zastřelen při cestě domů dvěma zakuklenými osobami na motocyklu, informovala agentura AFP. Podle řecké stanice Skai novinář předtím dostal výhrůžky.

Policie ihned začala s pátráním po pachatelích a vyšetřováním okolností vraždy. Tělo muže se našlo nedaleko jeho domu na aténském předměstí. Karaivaz, který pracoval pro více médií, se vracel domů z televize Star, kde natáčel pořad.

Útoky na novináře jsou v Řecku relativně vzácné. V roce 2010 byl v Aténách zastřelen Sokratis Jolias. K jeho vraždě se přihlásila krajně levicová skupina, policie ale pachatele dodnes nevypátrala. Častější jsou žhářské a jiné druhy útoků na sídla soukromých médií.

"Měla by být vykonána spravedlnost a novinářům zaručena bezpečnost," napsala Jourová. "Jeho smrt nás velice zasáhla," uvedla mluvčí řecké vlády. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová napsala na Twitteru, že je vraždou hluboce otřesená.

Zdroj: ČTK

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Pokračovat