novinář

Rusko zařadilo Bellingcat a devět novinářů na seznam "zahraničních agentů"

Ruské ministerstvo spravedlnosti v pátek zařadilo devět novinářů a servery Bellingcat a MNews a také firmu šéfredaktora portálu Kavkazskij uzel na seznam "zahraničních agentů", oznámila ruská média. Hanlivá nálepka přináší dotčeným novinářům a médiím zvýšený dohled úřadů, jakož i povinné upozorňování, že daná informace, text či jiný obsah pochází od "cizího agenta".

Server Bellingcat proslul novinářským vyšetřováním ohledně ruské účasti na sestřelení malajsijského civilního boeingu nad východní Ukrajinou v létě 2014 či mapováním působení ruských žoldnéřů v zahraničí.

Kavkazskij uzel, založený na počátku milénia známou nevládní organizací na ochranu lidských práv Memorial, bývá zdrojem zasvěceného zpravodajství o Kavkaze, a to jak jeho severní ruské části, tak jižní, kde leží Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán a neuznávané republiky Náhorní Karabach, Abcházie a Jižní Osetie.

Mezi "cizími agenty" se nově ocitl také zpravodaj BBC Andrej Zacharov, ředitelka nevládního Střediska obrany práv médií Galina Arapovová, novinářka rozhlasové stanice Radio Svoboda Taťjana Voltská či novinář z nezávislé televize Dožď Daniil Sotnikov; jejich média byla nálepkou "zahraničního agenta" označena již dříve.

Zdroj: ČTK

Novinář, který napsal o běloruském IT pracovníkovi zabitém KGB, byl zadržen

Běloruský novinář Henadz Mažejki, který napsal článek pro deník Komsomolská pravda o IT pracovníkovi a příznivci opozice, usmrceném v úterý v bytovém domě v Minsku běloruskou tajnou službou KGB, byl podle lidskoprávního centra Vjasna zadržen. Vjasna přitom na sociální síti telegram uvedla, že novinář byl zatčen v Moskvě. Šéfredaktor Komsomolské pravdy ruské agentuře Ria Novosti sdělil, že Mažejki je nyní ve vazbě v Minsku a že u něho doma proběhla domovní prohlídka.

Zdroj: ČTK

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK

Prokurátoři v USA nebudou moci přimět novináře k vyzrazení zdrojů

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland zakázal prokurátorům možnost vyžádat si právní cestou záznamy telefonní a e-mailové komunikace novinářů ve snaze dopátrat se zdrojů některých jejich informací, informovala americká média.

Garland ke kroku přistoupil po vlně nevole, kterou způsobila odhalení, že bývalá administrativa prezident Donalda Trumpa si vyžádala záznamy novinářů pracujících pro listy The Washington Post, The New York Times či televizi CNN. Chtěla totiž zjistit identitu některých jejich nejmenovaných zdrojů, jež jim poskytly vládní tajemství v několika ostře sledovaných kauzách, například té kolem vměšování Ruska do amerických voleb. Trump přitom na tato média dlouhodobě útočí a nazývá je "nepřáteli lidu".

Garland s novým opatřením přišel krátce poté, co Biden označil postup Trumpovy vlády za špatný a řekl, že jeho administrativa k podobným krokům nepřistoupí. Ministr spravedlnosti oznámil, že podpoří také případné návrhy, které by jeho nařízení trvale ukotvily ve federálních zákonech.

Nové opatření ministerstva spravedlnosti má několik výjimek. Jsou jimi případy, kdy je novinář podezřelý z páchání zločinů, nebo z toho, že svoje informace získal nelegálním způsobem. Úřady mohou rovněž novinářovy záznamy vyžádat, pokud se domnívají, že tím předejdou vážnému zločinu, například atentátu či únosu.

Zdroj: ČTK

Při střetu v Afghánistánu byl zabit novinář agentury Reuters

V Afghánistánu byl v pátek zabit novinář agentury Reuters, když zpravodajsky pokrýval střet mezi afghánskými bezpečnostními silami a bojovníky islamistického hnutí Tálibán nedaleko hraničního přechodu s Pákistánem. Agentura to oznámila s odvoláním na afghánského vojenského velitele.

Afghánské speciální jednotky se snažily o znovuobsazení oblasti hlavního tržiště ve Spínbuldaku, když byl novinář Dániš Siddikí zabit společně s afghánským důstojníkem. Podle dostupných informací se dostali do křížové palby.

Siddikí tento týden doprovázel afghánské speciální jednotky v jihoafghánské provincii Kandahár a informoval o bojích mezi vládními vojáky a ozbrojenci radikálního hnutí Tálibán.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v prohlášení na twitteru uvedl, že ho tato šokující zpráva nesmírně zarmoutila, a vyjádřil rodině upřímnou soustrast.

Zdroj: ČTK

V Amsterodamu někdo postřelil známého novináře de Vriese, věnuje se kriminálním kauzám

Na ulici v Amsterodamu v úterý někdo postřelil známého novináře Petera R. de Vriese, který se už několik desetiletí věnuje kriminálním kauzám. Zprávu nizozemských médií večer potvrdila místní policie, podle níž byl 64letý žurnalista hospitalizován ve vážném stavu. Agentura Reuters uvádí, že de Vries v minulosti opakovaně čelil výhrůžkám od kriminálního podsvětí.

První komuniké policie oběť střelby nejmenovalo a pouze informovalo, že v ulici Lange Leidsedwarsstrat v centru nizozemské metropole se v 19:45 střílelo. Strážci zákona místo uzavřeli a následně potvrdili, že postřeleným je de Vries. Žádné zatčení v souvislosti se střelbou během večera neoznámili, podle informací listu Algemeen Dagblad ale už mají ve vazbě jednoho podezřelého.

Deník Parool těsně po incidentu tlumočil svědectví, podle kterého byl de Vries zasažen kulkou do hlavy. Se stejnou informací pak přišla televize RTL, z jejíhož studia údajně novinář odcházel, když se stal terčem střelby.

Zdroj: ČTK
Pokračovat