LGBT

Europoslanci budou hlasovat o rezoluci proti Maďarsku kvůli anti-LGBT zákonu

Evropský parlament bude dnes hlasovat o rezoluci, která odsuzuje přijetí maďarského zákona zakazujícího osvětu o sexuálních menšinách na školách navštěvovaných dětmi do 18 let. Europoslanci se chystají vyzvat Evropskou komisi a členské státy k ráznému postupu vůči Maďarsku. Jeden z návrhů požaduje, aby státy Evropské unie zahájily další fázi řízení, na jehož konci může Budapešť přijít o hlasovací práva v Radě EU, tedy orgánu tvořeného zástupci unijních vlád.

Evropští zákonodárci dali ve středeční debatě důrazně najevo, že většina z nich považuje normu platnou od tohoto týdne za nepřípustnou diskriminaci homosexuálů a dalších menšin, která je v rozporu s unijními hodnotami. Navrhované usnesení vyzývá Maďarsko ke zrušení kritizovaných pasáží zákona, jehož hlavním smyslem je podle vlády premiéra Viktora Orbána boj proti sexuálnímu zneužívání dětí.

Návrh podporovaný zejména liberály a částí dalších skupin požaduje, aby státy EU urychleně posunuly kupředu dosud bezvýsledné řízení, které již přes dva roky vedou s Budapeští kvůli obavám z porušování evropských hodnot. Tento proces by sice mohl skončit až zmíněným odebráním hlasovacích práv, musely by s tím však souhlasit všechny ostatní země, což například Polsko jako dlouhodobý maďarský spojenec odmítá.

Kromě toho má Evropská komise podle europoslanců neprodleně v případě Maďarska využít nové pravidlo, které podmiňuje čerpání unijních peněz dodržováním principů právního státu. Unijní exekutiva tvrdí, že se chystá mechanismus poprvé použít na podzim.

Zdroj: ČTK

Solidaritu s LGBT v Gruzii vyjádřilo po pondělním násilí i Česko a Maďarsko

Většina zemí Evropské unie vyjádřila solidaritu s protestujícími za práva sexuálních menšin (LGBT) v Gruzii. Ke společnému prohlášení ambasád západních zemí, které odsuzuje pondělní násilí v gruzínském hlavním městě, se připojilo mimo jiné velvyslanectví České republiky. Mezi signatáři je také Maďarsko, a to navzdory nedávno schválenému vlastnímu zákonu zaměřenému proti homosexuálům a faktu, že v minulosti podobná prohlášení EU Budapešť blokovala, poznamenal web EUobserver. Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga na dotaz ČTK uvedl, že Slovensko patří k zemím, které zmíněnou iniciativu podpořily.

Organizátoři pochodu hrdosti sexuálních menšin (LGBT), který se měl uskutečnit v pondělí v metropoli Tbilisi, akci nakonec kvůli násilnostem odvolali. Násilné skupiny krajně pravicových radikálů přepadly a vyplenily jejich kancelář a agresivní odpůrci práv sexuálních menšin také napadli asi dvě desítky novinářů a kameramanů.

Policie poté zadržela osm lidí a gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová, která zraněné novináře v nemocnici navštívila, násilí odsoudila. Premiér Irakli Garibašvili se však dříve vyjádřil proti akci za práva LGBT a označil ji za urážlivou pro většinu Gruzínců, podotkl EUobserver.

Zdroj: ČTK

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
Pokračovat