LGBT

Němečtí katolíci liberalizují pracovní pravidla, rozvod ani odlišná orientace už nevadí

Katolická církev v Německu liberalizovala svá pracovní pravidla. Jedinou podmínkou pro získání zaměstnání u římskokatolické církve bude nadále pozitivní vztah vůči křesťanské víře, a naopak nebude brán zřetel na původ, pohlaví či sexuální identitu. Příslušnou změnu zásad podle agentury DPA schválil na plenární schůzi Svaz diecézí Německa.

"Explicitně jako nikdy předtím je uznána rozmanitost církevních institucí," oznámila Německá biskupská konference v Bonnu. "Všichni pracovníci mohou nezávisle na svých konkrétních úkolech, původu, náboženství, věku, postižení, pohlaví, sexuální identitě a životním stylu reprezentovat bezpodmínečnou lásku boží, a tím i církve sloužící lidem," uvedli představitelé v prohlášení. Jedinou podmínkou pro spolupráci s církví bude napříště "pozitivní základní postoj a otevřenost vůči poselství evangelia".

V biskupstvích se o novém pojetí diskutovalo několik měsíců. Dosud mohl člověk přijít v církvi o práci, pokud například žil ve stejnopohlavním partnerství. Problémem mohlo být i druhé manželství po rozvodu. Proti diskriminaci v lednu protestovali homosexuální pracovníci a na březnovém zasedání biskupské konferenci předali více než 117 tisíc podpisů žádajících změny. 

Zdroj: ČTK

Netanjahu odmítl návrhy potenciálních koaličních partnerů na omezení práv LGBT+

Předseda izraelské pravicové strany Likud a pravděpodobný budoucí premiér Benjamin Netanjahu odmítl návrhy svých možných vládních partnerů z řad krajně pravicových a konzervativních náboženských stran na omezení pochodů hrdosti komunity LGBT+ v Jeruzalémě a v Tel Avivu. S odvoláním na zdroje z Netanjahuova okolí o tom informovaly weby The Times of Israel a The Jerusalem Post. Nová izraelská vláda podle těchto zdrojů práva lidí z komunity LGBT+ neomezí.

O omezení průvodů hrdosti v Jeruzalémě a Tel Avivu mluvili po úterních volbách představitelé některých krajně pravicových a náboženských stran, které se pravděpodobně stanou součástí nové izraelské vládní koalice. "Budeme se snažit postavit mimo zákon pochody hrdosti, nejdříve v Jeruzalémě a pak v Tel Avivu," uvedl Avigdor Maoz, poslanec za Náboženský sionismus (RZ), třetí nejsilnější stranu v novém izraelském parlamentu. Podle něj by veřejné zdravotnictví mělo také proplácet takzvané konverzní terapie, tedy postupy, které mají za cíl změnit sexuální orientaci homosexuálů. Ty přitom letos zakázala končící vláda Jaira Lapida.

O plánech na omezení průvodů hrdosti komunity LGBT+ mluvili v uplynulých dnech i další členové Náboženského sionismu, který bude zřejmě po Likudu druhou nejsilnější vládní stranou. Poslancům z této konzervativní strany se zdá nepřijatelné, aby ulicemi města, které považují za posvátné, pochodovali při průvodech spoře odění lidé. Poslankyně za RZ Orit Strooková uvedla, že se gayové nemusí obávat nové vlády, nový kabinet ale bude chtít podle ní udělat pořádek na veřejných prostranstvích.

Zdroj: ČTK

Slováci znovu demonstrovali v Bratislavě za práva komunity LGBT+

Podpořit požadavek zrovnoprávnění LGBT+ osob a zlepšení jejich ochrany přišli ve čtvrtek lidé do centra slovenské metropole na shromáždění nevládních organizací. Akce měla zároveň uctít oběti nedávné homofobní vraždy před bratislavským gaybarem. Účast na shromáždění byla menší než na podobné vzpomínkové akci, které se před zhruba dvěma týdny zúčastnily v Bratislavě tisíce lidí.

"Teroristický útok před Teplárnou byl namířen na základy naší společnosti. Kolik dalších obětí ještě třeba, abychom se jako společnost změnili?" řekl z pódia majitel gaybaru Tepláreň Roman Samotný. Právě před jeho klubem tento měsíc útočník zastřelil dva mladé muže a další ženu postřelil, střelec později podle dosavadních informací spáchal sebevraždu.

Samotný také přečetl požadavky několika desítek nevládních organizací a občanských sdružení, které by uvítaly například uzákonění životních partnerství, včetně možnosti osvojení dítěte jednoho z partnerů druhým partnerem. Vybídl veřejnost, aby tyto požadavky prostřednictvím internetu podpořila.

Zdroj: ČTK

Sňatky stejnopohlavních párů uznává už skoro celé Mexiko, přidal se další stát

Parlament mexického státu Guerrero schválil právní úpravu, která umožní sňatky osob téhož pohlaví. Ze 32 států mexické federace tak už zbývá jen jeden, který homosexuální sňatky ještě nepovolil. Informovala o tom agentura Europa Press.

Zákonodárci jihomexického státu Guerrero přijali v úterý návrh, který předložila levicová strana Morena mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Ten je v úřadu od prosince 2018 a za jeho vlády schválily sňatky osob téhož pohlaví dvě desítky států mexické federace. Minulý týden to udělali poslanci státu Tabasco, odkud prezident pochází. Jediný mexický region, který tak ještě neučinil, je stát Tamaulipas.

Jako první mohli v Mexiku sňatky uzavírat homosexuálové v roce 2010 v jeho metropoli. V roce 2015 mexický nejvyšší soud konstatoval, že právní předpisy omezující manželství pouze na svazek mezi mužem a ženou odporují ústavě.

Zdroj: ČTK

Původním cílem střelce z Bratislavy byl premiér Heger, řekl šéf policie

Střelec, který minulý týden u gaybaru Teplárna v Bratislavě zabil dva lidi, původně podle šéfa slovenské policie Štefana Hamrana plánoval zaútočit na premiéra Eduarda Hegera. Když mu záměr útoku na ministerského předsedu nevyšel, vybral si jiný vyhlédnutý cíl, a to byla Teplárna, řekl v úterý Hamran v diskusní relaci televize Joj.

"Máme prokázány i konkrétní skutky, které vykonal, směřující k tomu, aby mohl zaútočit na premiéra," uvedl Hamran. Dodal, že útočník byl na místě trvalého pobytu předsedy slovenské vlády i v den zmíněné tragédie.

Už brzy po střelbě vyšlo najevo, že útočník se dříve fotil nejen u gaybaru, ale také u panelového domu, kde bydlí Heger.

Střelbu v Bratislavě policie vyšetřuje jako teroristický útok. Střelec z místa činu uprchl a později na jiném místě v Bratislavě spáchal podle dosavadních informací sebevraždu. Dříve na sociální síti podle prokuratury umístil manifest namířený proti členům komunity LGBT+ a také Židům.

Tragédie vyvolala na Slovensku vlnu solidarity s komunitou LGBT+, útok odsoudili přední politici země a ve zvláštním usnesení také slovenská sněmovna. Minulý týden v Bratislavě na pietní akci a následném shromáždění uctily oběti střelby tisíce lidí.

Zdroj: ČTK

Ambasády na Slovensku včetně české odsoudily tragickou střelbu v Bratislavě

Dvě desítky ambasád na Slovensku, včetně českého velvyslanectví, označily středeční střelbu se dvěma mrtvými u gaybaru Tepláreň (Teplárna) v Bratislavě za nepřijatelný projev nenávisti. Učinily tak ve společném prohlášení, které poskytlo velvyslanectví Spojených států. Podle slovenských úřadů motivem střelce, který z místa činu uprchl a později byl nalezen mrtev, byla pravděpodobně nenávist vůči lidem jiné než heterosexuální orientace (LGBTQI+ komunitě).

"Myslíme i na LGBTQI+ komunitu na Slovensku, která čelí nenávisti kvůli tomu, kým je nebo koho miluje. Nenávistná rétorika vede k násilí a nemá místo v žádné zemi. Podpora a ochrana lidských práv všech osob patří ke společným hodnotám, které nás spojují a ze kterých naše demokratické společnosti čerpají sílu," uvedly ambasády v prohlášení. K dokumentu se připojilo také Zastoupení Evropské komise na Slovensku a Kancelář Evropského parlamentu na Slovensku.

Dříve během dne střelbu odsoudili také vrcholní politici Slovenska. Například prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že k tragédii došlo z nenávisti, kterou podle ní už dlouhodobě živí hloupé a nezodpovědné výroky politiků. Hlava slovenského státu odpoledne na místě tragédie zapálila svíčku a položila kytici.

Zdroj: ČTK

Slovinsko schválilo manželství i adopce pro homosexuální páry

Slovinský parlament v úterý schválil zákon, který stejnopohlavním párům umožní vstup do manželství a adopci dětí. Uvedla to slovinská agentura STA. V červenci Ústavní soud zrušil jako diskriminační ustanovení zákona, podle kterého byly sňatky a adopce možné pouze u heterosexuálních párů. Soudci dali parlamentu šest měsíců na to, aby zákon upravil způsobem, který by byl v souladu s rozsudkem.

Zákon podpořilo 48 zákonodárců z vládní středolevicové koalice. Proti byli naopak zákonodárci z pravicových stran. Poslanci ze Slovinské demokratické strany (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši tvrdili, že kromě manželství a adopcí měli homosexuálové v zemi stejná práva jako heterosexuálové. Křesťanští demokraté označili zákon za experiment, který připraví děti o otce a matku. Před parlamentem se shromáždili odpůrci zákona, uvedla televize RTV Slovenija.

Ústavní soud o věci rozhodoval na základě stížnosti dvou homosexuálních párů, které v souvislosti s uzavřením manželství a žádostí o adopci neuspěly u soudů nižší instance. Ústavní soudci napsali, že jejich rozhodnutí neubírá na důležitosti tradičnímu manželství. V roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů Slovinci odmítli v referendu.

Zdroj: ČTK

Lidé na Kubě schválili v referendu adopce a sňatky pro homosexuální páry

V referendu na Kubě lidé schválili vládou podporované změny v rodinném právu, včetně adopcí a uzákonění sňatků pro homosexuální páry, napsala agentura AFP. Nový zákon také vymezuje práva dětí a prarodičů ve vztahu k vnoučatům.

Na Kubě se jen málokdy setká vládou podporované opatření s širokou podporou veřejnosti. Návrh na ostrově kritizovala především evangelická komunita.

Parlamentní volby se na Kubě konají každé dva roky, ale neúčastní se jich jiná strana než komunistická. Celonárodní referenda o konkrétních zákonech jsou vzácná, píše list The Washington Post.

Téměř finální výsledky nedělního referenda podle kubánské Národní volební komise ukazují volební účast 74,01 procenta. Změnu rodinného práva odhlasovala většina 66,87 procenta voličů. Nový zákon nahradí původní rodinný zákoník z roku 1975 a je jedním z nejprogresivnějších v Latinské Americe, píše AFP.

Zdroj: ČTK
Pokračovat