krádež

Ženu, která v Česku okrádala seniory, zadrželi v Severním Irsku. Bude vydána zpět

Po zatčení v Severním Irsku byla do České republiky vydána 38letá žena, která si zde má odpykat trest odnětí svobody. Informoval o tom list Belfast Telegraph, podle kterého byla žena zatčena v pátek v oblasti severního Belfastu díky spolupráci policejní služby Severního Irska a české policie.

Osmatřicetiletá žena má v Česku nastoupit k výkonu trestu odnětí svobody v souvislosti s řadou trestných činů, podle deníků se dopustila krádeží vůči starším obětem. V pátek se dostavila k soudu v Laganside, který rozhodl o jejím vydání.

"Je to další příklad našeho odhodlání a závazku spolupracovat s mezinárodními partnery v oblasti vymáhání práva, vypátrání hledaných osob a předání pachatelů spravedlnosti," uvedl seržant Davey z policejní služby Severního Irska.

"Naše poselství je jasné, Severní Irsko není bezpečným útočištěm pro hledané osoby, které se snaží vyhnout zatčení a následkům svých předchozích činů. Budeme neúnavně stíhat ty, kteří se snaží oddálit nebo odmítnout spravedlnost pro oběti trestných činů," dodal policista.

Zdroj: ČTK

Policie navrhla obžalovat gang cizinců, v rodinných domech kradli šperky či hotovost

Policie navrhla Okresnímu státnímu zastupitelství v Náchodě obžalovat gang čtyř cizinců ze zemí mimo Evropskou unii z krádeží a dalších činů. Skupina mužů ve věku od 22 do 25 let způsobila krádežemi v rodinných domech ve čtyřech krajích Česka od března do září 2022 škodu přes 2,5 milionu korun, informovala v pátek na webu policie. Členové skupiny byli obviněni celkem z 28 skutků. Kromě Královéhradeckého kraje mají na svědomí krádeže v rodinných domech v Libereckém, Středočeském a Jihočeském kraji. V některých domech kradli, když v nich byli majitelé, vyplynulo z informací policie.

"Cizinci cílili ve velkém v rodinných domech na šperky či hotovost," uvedla mluvčí Krajského policejního ředitelství v Hradci Králové Magdaléna Vlčková.

Skupinu zadržela na podzim loňského roku zásahová jednotka. Policie zadržené muže obvinila z krádeží, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. V případě prokázání viny a odsouzení jim hrozí až osm let vězení. Čtveřice mužů je ve vazbě.

Zdroj: ČTK

Jihočeští policisté obvinili účetní, která podle nich zpronevěřila 200 milionů korun

Jihočeští policisté obvinili čtyřicetiletou ženu z Českobudějovicka, která jako účetní vyvedla ze dvou jihočeských firem dohromady 200 milionů korun. Peníze tímto způsobem odcizovala 13 let a nakoupila si za ně například automobily, luxusní dovolené či šperky s diamanty. Kriminalisté případ prověřovali přes rok. Ženě, která je vyšetřovaná na svobodě, hrozí až desetileté vězení.

"Zatím jsem se ve své kariéře nesetkala s něčím podobným. Obviněná to dělala rafinovaným způsobem," uvedla vyšetřovatelka Martina Pešlová Koutníková. Žena údajně stejné částky, za které nakupovala pro firmy, odváděla na vlastní účty. Společnosti podle policistů ženě dlouho věřily a ona dokázala účetnictví vést tak, že nebylo nic poznat. "Ale nakonec se to těm firmám nezdálo, proto daly podnět policii," řekla Pěšlová Koutníková. Výjimečnost případu podle policistů potvrzuje i fakt, že posudek na případ soudní znalec zpracovával rok.

Případ je podle vyšetřovatelky Pešlové Koutníkové ojedinělý i tím, že se policii poprvé povedlo ze soukromé bezpečnostní schránky od nebankovních společností nalézt a posléze zajistit sady šperků osázené diamanty s certifikáty pravosti.

Zdroj: ČTK

Muži, který ukradl po tornádu v Lužicích elektrocentrálu, potvrdil soud tři roky vězení

Dvaadvacetiletý Dominik Dlabal ukradl předloni v Lužicích na Hodonínsku elektrocentrálu, kterou v místě instalovali hasiči kvůli odstraňování následků po tornádu. Krajský soud v Brně mu v úterý potvrdil tři roky vězení. Zamítl odvolání dotyčného i státního zastupitelství. Muž je už ve vězení za jinou trestnou činnost, podle soudu je trest adekvátní. K činu se dotyčný přiznal. Tornádo v oblasti předloni v červnu poničilo asi 1200 domů.

Ve věci rozhodoval hodonínský okresní soud loni v červenci, muže poslal na tři roky do vězení. Odvolal se jak dotyčný, tak státní zástupce, který požadoval přísnější trest. Muž u hodonínského soudu prohlásil vinu, dnes uvedl, že činu vážně lituje a mrzí ho to. Elektrocentrálu muž podle obžaloby ukradl na začátku července z meziskládky odpadu a suti, kam ji umístili hasiči kvůli osvětlení lokality. Škodu hasiči vyčíslili na 23 tisíc korun.

Krajský soud obě odvolání zamítl. Podle předsedkyně senátu Lenky Králíkové nelze pominout, že trestné činnosti se muž dopustil v obci v době vyhlášení stavu nebezpečí. "Trest nebyl nepřiměřeně mírný, odpovídá jak recidivě, tak okolnostem. S délkou trestu jsme se ztotožnili," uvedla předsedkyně. Spolu s dotyčným soud potvrdil i osmnáctiměsíční trest vězení jednadvacetiletému muži, a to za další krádeže a jiné trestné skutky.

Zdroj: ČTK

Muž ze Zlínska tři roky neoprávněně odebíral elektřinu, vznikla škoda 850 tisíc korun

Tři roky odebíral podle policie muž ve své nemovitosti na Zlínsku neoprávněně elektřinu mimo elektroměr. Energetické společnosti způsobil škodu zhruba 850 tisíc korun. Kriminalisté dosud netrestaného dvaašedesátiletého muže z obce u Přerova obvinili z krádeže. V případě odsouzení mu hrozí až pětileté vězení, napsala v pátek policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Odběr elektřiny v domě kontrolovali energetici na základě anonymního oznámení o možném podvodu, které obdrželi loni v květnu. "Odběr měřili v období od července loňského roku do července roku letošního. Majitel této nemovitosti následně vykázal za uplynulý rok odběr asi 105 kilowatthodin. Z kontrolního měření ale vyplynulo, že skutečný odběr elektřiny byl 50 429 kilowatthodin. Rozdíl byl tedy 50 324 kilowatthodin a způsobená škoda téměř 850 tisíc korun," uvedla mluvčí.

Pracovníci energetické společnosti následně podali na majitele domu trestní oznámení. "Kriminalisté při domovní prohlídce zjistili, že v rodinném domě je nainstalovaná neměřená odbočka elektrické energie. Elektřinu bylo díky tomu možné přepínat z měřené do neměřené polohy vypínačem umístěným v kuchyni," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK

Zloději ukradli z bavorského muzea keltský poklad, mince byly původem z Česka

Neznámí zloději ukradli z muzea v bavorském Manchingu zlatý keltský poklad. Šlo o mince ražené v oblasti Bohemie neboli na území současného Česka. Sběratelská hodnota ukradeného pokladu činí řádově miliony eur (desítky až stovky milionů korun), uvedl bavorský zemský kriminální úřad. Ministr kultury této německé spolkové země krádež mincí označil za obrovskou kulturní škodu.

Zloději se do muzea dostali v noci na úterý a odnesli všech 483 mincí o hmotnosti asi čtyř kilogramů, které archeologové objevili u Manchingu v roce 1999. Šlo o největší poklad keltských platidel nalezený ve 20. století. Agentura DPA uvádí, že poklad pochází asi z roku 100 před naším letopočtem. "Ztráta keltského pokladu je katastrofa, ty mince jsou coby svědci našich dějin nenahraditelné," řekl bavorský ministr kultury Markus Blume. Dodal, že je nutné udělat vše pro objasnění okolností krádeže a dopadení pachatelů.

Podle mluvčího zemského kriminálního úřadu se zloději do muzea vloupali zřejmě v brzkých ranních hodinách. "Byl to klasický případ jako ze špatného filmu," řekl mluvčí. Dodal, že v úterý ráno zaměstnanci zjistili, že poklad zmizel. Vyšetřovatelé chtějí další podrobnosti o případu zveřejnit ve středu.

Mince byly v muzeu v Manchingu vystaveny od roku 2006. Manchingské opidum platí za jedno z nejdůležitějších keltských sídlišť, na kterém archeologové dodnes pokračují ve výzkumu. Toto místo ale opakovaně přitahuje zloděje historických artefaktů, upozornila DPA. Naposledy letos v květnu vykradači hrobů v místech, kde se konal archeologický průzkum, ilegálně vyhloubili asi 140 děr. Odborníci předpokládají, že pachatelé pomocí sond pátrali po předmětech z keltského období. Zda nějaké předměty ukradli, není stále jasné. Případ vyšetřuje státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK

Zloději v Brně ukradli z obchodního centra šperky za pět milionů korun

Šperky za více než pět milionů korun si odnesla v noci na neděli skupina zlodějů z obchodního centra v Brně-Řečkovicích. Dvě hodiny po půlnoci zatarasili příjezdové cesty zapálenými pneumatikami a násilně vstoupili jedním z nouzových vchodů do přízemí hlavní budovy. Pak zamířili přímo ke klenotnictví, byli dobře připravení, informovala policie v tiskové zprávě.

"Velkými kladivy rozbili vitríny a sebrali plata s vystaveným klenotnickým zbožím. Čtyři zloději pracovali, další pak byl s motorovou pilou v ruce připravený v případě potřeby zasáhnout. Během několika desítek sekund zloději nacpali odcizené věci do přinesených tašek a zadním nouzovým vchodem zmizeli," uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek.

Zboží mělo podle prodejce hodnotu pět milionů korun. Celková škoda bude ještě vyšší, po započtení nákladů na opravu poničeného vybavení. Kriminalisté zjistili, že skupina po akci zamířila do lesa směrem na Mokrou Horu a Jehnice. "Cestou totiž pachatelé ztratili několik platíček s odcizenými šperky. Podařilo se také v dané oblasti nalézt část vybavení, kterým se dostávali do vitrín. Vyšetřovatelé se domnívají, že v uvedených obcích nebo jejich okolí mohli mít připravené vozidlo, se kterým odjeli," sdělil Malášek.

Policie na tísňové lince 158 uvítá případné informace o pohybu podezřelých lidí nebo auta. Zveřejnila také video zachycující maskované zloděje.

Zdroj: ČTK

Policie pátrá po zloději, který v Roztokách ukradl nářadí za 700 tisíc korun

Policie pátrá od soboty po pachateli, který ukradl z lodního kontejneru v Roztokách u Prahy materiál, nářadí a další věci za 700 tisíc korun. Šlo o provizorní sklad. Pachateli hrozí až pět let vězení. Případní svědci, kteří od pátečního večera do sobotního rána někoho u kontejnerů viděli, mohou veškeré informace policistům sdělit na lince 158, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle policistů se krádež stala minulý týden, a to mezi pátečními 18:00 a sobotními 7:00. Pachatel odstranil visací zámek a poté vnikl na staveniště vlakového nádraží v Nádražní ulici v Roztokách, kudy se dostal k lodním kontejnerům. "U nich taktéž poškodil tři visací zámky, po jejichž odstranění se dostal dovnitř, odkud odcizil stavební materiál, ruční elektrické a akumulátorové nářadí, lešení a pohonné hmoty," popsala krádež Richterová.

V případě prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli za trestný čin krádeže rok až pět let vězení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat