krádež

Ruská policie našla v lese ukradené drahokamy za 160 milionů rublů

Ruská policie oznámila, že v lese u Kazaně našla zakopané diamanty a drahokamy v hodnotě více než 160 milionů rublů (přes 45 milionů korun). Šperky, které patřily jedné z ruských klenotnických firem, podle ní zmizely během světového šampionátu ve fotbale v roce 2018.

Policie cennosti objevila poté, co podezřelý z krádeže prozradil, kde lup ukryl. Diamanty a drahokamy se brzy vrátí majiteli, píše ministerstvo vnitra ruského Tatarstánu na svém webu, kde rovněž zveřejnilo fotografie nalezených šperků.

Policie z krádeže obvinila kolumbijského občana Edgara Alejandra Valera Valera, který se podle ní podílel na balení cenností. Rusko ho umístilo na mezinárodní seznam hledaných osob. Loni v září ho zadržela policie v Argentině, odkud ho úřady letos v březnu vydaly do Ruska. "Kolumbijec se přiznal, že ukradené věci zakopal v zalesněné oblasti jedné z částí Kazaně," uvedlo ministerstvo.

V Berlíně zatkli dalšího podezřelého z krádeže v drážďanské klenotnici

Německá policie v Berlíně zadržela dalšího podezřelého z loňské krádeže šperků z historické klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) v Drážďanech. Podle deníku Bild pochází stejně jako trojice jeho už zatčených kompliců z prostředí arabských rodinných klanů v německém hlavním městě.

Speciální policejní jednotka v souvislosti s případem večer zatkla jedno z hledaných 21letých dvojčat. Dopadla jej v obytném domě v berlínské čtvrti Neukölln, kde se chtěl patrně sejít se svým známým. Po druhém dvojčeti se nadále pátrá.

Policie dvojčata spolu s dalšími třemi již zatčenými muži podezřívá, že se loni v noci na 25. listopadu podíleli na vloupání do drážďanské klenotnice, z níž zmizelo asi 20 barokních šperků.

Zdroj: ČTK

Krádež kabelů omezila provoz asi 70 vlaků v Praze, lokálních spojů i rychlíků

Krádež kabelů v Praze omezila dnes na více než šest hodin provoz zhruba 70 železničních spojů, převážně mezi Prahou a obcemi ve Středočeském kraji. Omezení se dotklo hlavně lokálních spojů, ale i několika dálkových vlaků mezi Prahou a jižními Čechami. Část vlaků musela jezdit objízdnými trasami, zpoždění kvůli tomu dosahovala až 20 minut. Provoz byl obnoven kolem 11:30.

Důvodem omezení provozu byla porucha zabezpečovacího zařízení na trati mezi stanicemi Praha hlavní nádraží a Praha-Vršovice. Společnost ROPID, která má na starosti Pražskou integrovanou dopravu, uvedla na twitteru, že poruchu způsobila kolem 05:00 krádež kabelů.

Soudy budou moci častěji ukládat peněžité tresty, trestný čin bude až při škodě nad 10 tisíc

Soudy budou moci častěji ukládat peněžité tresty místo krátkodobého vězení. Počítá s tím novela trestního zákoníku a trestního řádu, kterou ve středu schválil Senát. Novela také kvůli růstu minimální i průměrné mzdy zvýší na dvojnásobek hranice způsobené škody či získaného prospěchu. Například krádeže tak budou nově jako trestný čin posuzovány v případě způsobení škody 10 000 korun a vyšší.

Zdroj: ČTK

V nouzovém stavu ubylo krádeží v obchodech s potravinami. Zloději se lekli ztráty anonymity

Za nouzového stavu, který v České republice trval od 12. března do 17. května, klesla kriminalita v prodejnách s potravinami v průměru téměř o polovinu. Ubylo krádeží páchaných zákazníky, ale i zaměstnanci. Důvodem byla ztráta anonymity, ale také soudržnost zapříčiněná koronavirovou krizí. Sdělil to ředitel Divize retailu společnosti M2C poskytující služby ostrahy, údržby a úklidu Martin Giebel.

V případě kriminality páchané zákazníky je podle Giebela příčinou snížení četnosti krádeží ztráta anonymity kvůli nižší návštěvnosti prodejen, především v obchodních centrech, a větší počet zaměstnanců na prodejní ploše.

"Dalším aspektem byl viditelně zvýšený počet pracovníků ostrahy, kteří se podíleli na koordinaci hygienických opatření v prodejnách. V neposlední řadě, a z našeho pohledu velmi významné, byly především nejen hrozící, ale i aplikované mnohem tvrdší tresty za majetkové delikty, platné v době vládního vyhlášení nouzového stavu," popsal Giebel.

Zdroj: ČTK

Za loupeže seniorů a vraždu na Blanensku a Brněnsku potvrdil Ústavní soud 18 let vězení

Simon Baier a Jozef Minár si s konečnou platností odpykají 18 let vězení za loupeže u seniorů na Blanensku a Brněnsku. Ústavní soud odmítl jejich stížnosti. 

Podle pravomocného verdiktu se Baier a Minár podíleli na dvou násilných útocích, jeden skončil vraždou. Nejpřísněji potrestaný Michal Cvan, který si má odpykat 23 let, se na Ústavní soud neobrátil. Oba útoky se odehrály na konci roku 2015. Muži nejprve přepadli třiašedesátiletého muže v Lysicích na Blanensku, jehož dům si dopředu vytipovali. Muže okradli o cenné věci a nechali ho svázaného.

O několik týdnů později si lupiči vyhlédli a okradli devadesátiletého muže v Ivančicích. S kuklami na hlavách, s pistolí a elektrikářskými páskami vnikli do jeho domu. Když volal o pomoc, svázali ho a bili, nakonec udusili. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat