Peníze v hotovosti žádné, běžný účet s pár korunami. Nabízí se sáhnout do spořícího účtu. Pakliže už i ten je prázdný, jde podle finančních poradců do tuhého.
"Další výběry úspor s sebou již nesou řadu rizik a omezení. Proto bych se ještě předtím pokusil snížit výdaje nebo zvýšit příjmy. Nejedná se o jednoduchou věc, snadno se to říká, ale hůř realizuje. Každopádně to může být cesta," navrhuje Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners.
Pokud už ani tato rada nepomůže a vy se definitivně rozhodnete pro předčasné ukončení či odkup některého z dlouhodobých produktů, poraďte se s odborníky, jak na to. Nebo si předem zjistěte, jaké jsou přesné podmínky, poplatky a lhůty pro odkup či zrušení daného finančního produktu.
"U některých produktů se klientům nemusí vyplatit je zrušit, například u penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření, pokud je má sjednané teprve krátce. Nebo jejich zrušení a výplata trvá příliš dlouhou dobu a domácí rozpočet tak rychle nezachrání," varuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.
Záchrannou brzdou může být podle něj někdy i jen dočasné pozastavení plateb. Lze jej provést u finančních produktů, jako je stavební spoření, penzijní nebo doplňkové penzijní spoření či investice do podílových fondů. Z pozastavení těchto plateb nehrozí klientovi žádný postih. Prostě je na čas nebude platit.
"Naopak u životního pojištění se vyplatí být obezřetný, jelikož pojistné, tedy platba za pojistnou smlouvu, je ze zákona vymahatelné a pojišťovna může případné dlužné pojistné po klientovi vymáhat. V případě finanční nouze se tedy spíše vyplatí upravit parametry pojistné smlouvy," doplňuje Novák.