Krize v peněžence. Jak složité je dostat se rychle k úsporám na stavebku či penzijku

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 16. 4. 2021 9:24
Roste počet lidí, kteří kvůli krizi počítají každou korunu. Během koronavirových omezení přišli o část pravidelných příjmů a peníze jim nestačí pokrýt veškeré náklady domácnosti. Mají ale dlouhodobé finanční produkty typu stavebního či penzijního spoření. Zmapovali jsme, za jakých podmínek lze peníze z těchto účtů vybrat předčasně a zda vůbec mohou zachránit domácí rozpočet.
Foto: mBank

Penzijní připojištění a problémy s výběrem

Prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop doporučuje: "V případě finančních problémů raději než výběr peněz pozastavte u tohoto produktu pravidelné měsíční platby. Vynechání i několika měsíčních úložek neznamená, že by někde vznikal dluh či narůstalo nějaké penále." 

Předčasné ukončení penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření znamená, že účastník dostane zúročené vlastní naspořené příspěvky, případné zúročené příspěvky zaměstnavatele a úroky ze státních příspěvků. Samotné státní příspěvky ale musí vrátit státu.

"Příspěvky zaměstnavatele a všechny výnosy se zdaní patnácti procenty. A právě výnosy obvykle tvoří v dlouhodobém spořícím horizontu tu nejzásadnější část celkově naspořené částky. Zpětně také budou dodaněny případně využité daňové úlevy. V případě, kdy účastník zruší penzijko po méně než dvou letech, nevyplácí penzijní společnost nic. U starého penzijka, tedy Penzijního připojištění, nevyplácí penzijní společnost nic při méně než jednom roce spoření," říká Poklop. 

Připomíná ještě, že u starého penzijního připojištění je možné při sjednané výsluhové penzi po patnácti letech spoření bez sankcí vybrat až polovinu naspořených peněz.

A jak konkrétně je to například u spoření u Generali Penzijní společnosti? "Pro předčasný výběr vkladů - takzvané odbytné - jsou podle zákona nastaveny tyto podmínky výplaty: minimálně 24 zaplacených měsíců (doplňkové penzijní spoření) nebo 12 měsíců (penzijní připojištění - smlouvy sjednané před 1. 1. 2013). Klientovi jsou vyplaceny jeho vklady, zhodnocení těchto vkladů a zhodnocení státních příspěvků. Státní příspěvky musí být vráceny státu," říká Petr Brousil z Generali Penzijní společnosti.

Jak už bylo řečeno, u odbytného se podle zákona uplatňuje 15% daň z výnosu a 15% daň z příspěvku zaměstnavatele. "V případě, že klient využil za dobu spoření daňové úlevy, je potřeba provést jejich zpětné zdanění, což může být podle délky spoření i několik tisíc korun," doplňuje Brousil. Provedete to v následujícím daňovém přiznání. 

Na peníze z penzijka se dlouho čeká
"Pokud klient chce provést odbytné, vyplní potřebný formulář - Žádost o výplatu (ukončení smlouvy) a peníze jsou mu vyplaceny do dvou měsíců po doručení žádosti do penzijní společnosti," říká Petr Brousil. Částečný výběr ze smlouvy dospělého klienta podle jeho slov není možný.

U dětských smluv je možný výběr třetiny vložených peněz. Podmínkou je dosažení věku 18 let a předchozích 10 let spoření. Státní příspěvky se v tomto případě nevracejí státu, ale zůstávají klientovi na účtu.

 

Právě se děje

Další zprávy