Krize v peněžence. Jak složité je dostat se rychle k úsporám na stavebku či penzijku

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 16. 4. 2021 9:24
Roste počet lidí, kteří kvůli krizi počítají každou korunu. Během koronavirových omezení přišli o část pravidelných příjmů a peníze jim nestačí pokrýt veškeré náklady domácnosti. Mají ale dlouhodobé finanční produkty typu stavebního či penzijního spoření. Zmapovali jsme, za jakých podmínek lze peníze z těchto účtů vybrat předčasně a zda vůbec mohou zachránit domácí rozpočet.
Foto: Wüstenrot

Stavební spoření je na dlouho

Stavební spoření patří k nejoblíbenějším spořicím produktům u nás. Má ho sjednáno přes tři miliony lidí. Snadno se na něj peníze připisují, hůř se ale vybírají. 

Stavební spoření je atraktivní díky státní podpoře, která je až dva tisíce korun ročně. Pokud ovšem vypovíte smlouvu dřív než po zákonem stanovených šesti letech spoření, o státní podporu přijdete. A nejenom o ni. 

Například u ČSOB Stavební spořitelny (dříve Českomoravská stavební spořitelna) znamená dřívější ukončení smlouvy ztrátu státní podpory za celou dobu spoření a také ztrátu bonusu za pravidelné spoření.

"Dále klient přichází o zvýhodnění ve formě odpuštění či slevy na úhradě za uzavření smlouvy, pokud mu bylo poskytnuto, o další prémie související s uzavřením více produktů ze skupiny ČSOB zároveň, například stavební spoření a běžný účet anebo doplňkové penzijní připojištění," říká Andrea Vokálová z ČSOB Stavební spořitelny.

  • Pokud je smlouva vypovězena do tří let, poplatek za předčasné ukončení smlouvy je 0,5% cílové částky, minimálně 2000 Kč. Pokud je smlouva vypovězena od čtvrtého roku dále, je bez poplatku za předčasnou výpověď. 

Na peníze se čeká dlouho
Klient, který vybere účet starší šesti let, má všechny podpory a bonusy zachované. Na peníze bude ovšem čekat tři měsíce.

"Standardní výpovědní doba, daná zákonem o stavebním spoření, jsou tři měsíce. Umožňujeme ale rychlejší výplatu prostředků, pokud si klient sjednává následnou smlouvu," dodává Vokálová.

Zákon také neumožňuje částečné výběry ze stavebního spoření. Prostředky jsou klientovi vyplaceny až při ukončení smlouvy. Lze si ale část prostředků převést na svůj běžný účet a část vložit na nově založené stavební spoření a v pravidelných úložkách pokračovat.

Dítěti nic nebrat
Na výběr peněz ze stavebního spoření dítěte snad raději úplně zapomeňte. Výpověď smlouvy ve vázací době do šesti let musí totiž schválit opatrovnický soud. A na soudu musíte dokazovat, že peníze použijete ve prospěch dítěte. Pokud uplyne vázací doba, na soud už nemusíte, pokud ovšem s ukončením smlouvy souhlasí oba rodiče. 

 

Právě se děje

Další zprávy