Krize v peněžence. Jak složité je dostat se rychle k úsporám na stavebku či penzijku

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 16. 4. 2021 9:24
Roste počet lidí, kteří kvůli krizi počítají každou korunu. Během koronavirových omezení přišli o část pravidelných příjmů a peníze jim nestačí pokrýt veškeré náklady domácnosti. Mají ale dlouhodobé finanční produkty typu stavebního či penzijního spoření. Zmapovali jsme, za jakých podmínek lze peníze z těchto účtů vybrat předčasně a zda vůbec mohou zachránit domácí rozpočet.
PředchozíPokračovat

Pětina domácností je s penězi na hraně

Foto: iStock

Podle nedávného šetření společnosti Kruk roste počet domácností, kterým se krátí úspory. Pětina domácností měla loni úspory jen do výše měsíčního příjmu. Před dvěma lety to bylo jen 12 % domácností.

To je problém, protože minimální úspory se snadno vypaří, když například vydělávající člen domácnosti onemocní nebo se objeví nečekané výdaje typu opravy auta nebo rozbitého spotřebiče. 

Zeptali jsme se finančních odborníků, jak se v tomto případě rychle dostat k penězům uloženým na dlouhodobých spořících produktech, tedy:

  • na stavebním spoření
  • na penzijním spoření
  • na termínovaném vkladu
  • na účtu životního pojištění
  • na investičním účtu

Určitě je lepší vybrat i za cenu sankce naspořené peníze a zaplatit účet za plyn či elektřinu než se dostat do registru dlužníků. Nemusí to být ale až tak jednoduché.

Podmínky čerpání peněz z jednotlivých produktů najdete na následujících kartách.

PředchozíPokračovat
 

Právě se děje

Další zprávy