Praha - Za bankovní poplatky můžete ušetřit přes tisíc korun ročně. Stačí jednoduše odejít z dosavadní banky ke konkurenci, která nabízí účet zdarma, nebo alespoň výrazně levněji.
Nabídka je od minulého týdne bohatší o novou Zuno Bank. Ta nicméně přišla s "pouze" velmi levnou základní variantou účtu, zcela bezplatné konto poskytuje až při splnění určitých podmínek.
Za bankovní poplatky obvykle výrazněji ušetří jen lidé, kteří ovládají účet přes internet. Výjimkou je kampelička Unibon, nabízející účet zdarma naopak pro velmi konzervativní klienty.
Kde si ale lze založit opravdu bezplatný účet bez výraznějšího omezení? A naopak, který "účet zdarma" vás ve skutečnosti přijde až na desítky korun měsíčně? Připravili jsme podrobný přehled podle aktuálního stavu.
Fio banka - jednoduše bez poplatků
Zcela bezplatný nebo velmi levný účet nabízí Fio banka. Jako jediná poskytuje tuto výhodu nejen drobným klientům, ale i podnikatelům a firmám.
Fio banka má jednoduché podmínky: Zdarma je nejen vedení účtu a internetového bankovnictví, ale také všechny platby v rámci České republiky včetně trvalých příkazů a inkas.
Bezplatné je také vydání a vedení platební karty Maestro. Za případnou "lepší" kartu si ale klient připlatí, například Visa Electron stojí 20 korun měsíčně a Visa Classic 25 korun měsíčně.
Výběr z vlastních bankomatů je zdarma, platí se až od případného jedenáctého výběru v měsíci. Těchto bankomatů je ale zatím v celé republice jen kolem šedesáti, většinou v největších městech. Alternativou jsou výběry z partnerské sítě ČSOB a Poštovní spořitelny za šest korun.
Oproti jiným bankám nabízí Fio také bezplatné platby na Slovensko a ze Slovenska. Výrazně pod průměrem trhu jsou ceny za platby do řady evropských bank.
Zájemci navíc mohou využít i síť téměř šedesáti poboček. Hotovost lze na nich vkládat i vybírat (nad 1000 korun) bez poplatku.
Fio získala bankovní licenci teprve vloni, ale na českém trhu úspěšně působila už od 90. let jako družstevní záložna. Účet zdarma nabízí už přes pět let a její kvality oceňují vedle klientů i odborníci, například v projektu OVB Vstřícná banka nebo Zlatá koruna.
mBank - zadarmo, ale s podmínkami
Asi nejznámější účet bez poplatků nabízí od listopadu 2007 mBank, součást polské BRE Bank ze skupiny Commerzbank. Získala v Česku už přes 350 tisíc klientů.
mBank sice v loňském roce zavedla některá omezení pro bezplatné využívání účtu, většina běžných uživatelů se do nich ale bez problémů vejde, zvolí-li právě mBank jako svůj hlavní finanční ústav. Musí se však připravit na trochu komplikovaná pravidla, hlavně hlídání limitů.
V každém případě je u mBank zdarma vedení účtu, všechny příchozí platby, všechny trvalé příkazy či inkasa.
Zdarma jsou také všechny odchozí platby na jiný účet vedený u mBank. Do ostatních tuzemských bank lze zdarma odeslat maximálně deset plateb v měsíci, za každou další už zaplatíte tři koruny.
Omezení platí také pro výběr z bankomatů. Standardní poplatek činí devět korun za každý z prvních tří výběrů v měsíci. Pokud ale používáte platební kartu mBank a zaplatíte alespoň 2000 korun měsíčně, máte první výběr zdarma. Při obratu alespoň 3000 korun jsou zdarma dva výběry a při obratu alespoň 4000 korun pak všechny tři.
Výhodou mBank je také fakt, že nulové poplatky za výběr z bankomatu se (při splnění zmíněných podmínek) vztahují na všechny tuzemské bankomaty.
Nováček Zuno Bank
V polovině července vstoupila na český trh Zuno Bank ze skupiny Raiffeisen Bank International. Je čistě internetovou bankou, jedinou "pobočku" má v centru Prahy.
U základní varianty běžného účtu neplatí klienti žádný měsíční paušál ani poplatky za většinu základních služeb. Konkrétně jde o všechny tuzemské příchozí i odchozí platby včetně trvalých příkazů a inkas, debetní kartu Visa Classic a vedení spořicího účtu s momentálně nejvyšším úročením.
Každý výběr z "vlastního" bankomatu (Raiffeisenbank) ale přijde na 18 korun, ze sítě ostatních bank na 38 korun. Za poplatek lze dokoupit i další služby.
Nadstandardní varianta Plus pak přijde na 68 korun měsíčně, zato v sobě obsahuje i bezplatné výběry z bankomatů Raiffeisenbank (alespoň 1000 korun). Součástí jsou také SMS informace o pohybech na účtu a platbách kartou nebo služba Autopilot, automaticky převádějící peníze mezi spořicím a běžným účtem.
I nadstandardní variantu ale lze mít zcela zdarma. Musíte však měsíčně utratit kartou za nákupy alespoň 5000 korun, nebo mít v bance uloženo nejméně 200 tisíc korun.
Wüstenrot - zatím nepraktický
Další bankou, která nabízí zdarma nejen vedení účtu, ale i samotné platby, je od začátku letošního roku Wüstenrot.
Účet lze ovládat pouze po internetu a jeho možnosti jsou zatím omezené. Nelze zadávat trvalé příkazy nebo inkasa, neumožňuje ani zahraniční platby.
Klienti k účtu nedostanou žádnou platební kartu, a to ani za příplatek. To mimo jiné v praxi znamená, že si nemohou vybírat peníze v bankomatu. Hotovost si přitom nevyzvednou ani jinak, protože banka nemá klasické pobočky.
Záložna WPB Capital
S bezplatným vedením běžného účtu a tuzemskými bezhotovostními platbami (včetně trvalých příkazů a inkas) letos přišla i záložna WPB Capital.
Záložna však zatím nevydává platební karty. Peníze si tedy lze buď převádět na jiný účet, nebo vybrat hotově v pražské centrále, která je současně jedinou "pobočkou". Větší výběry hotovosti - už od 50 tisíc - je navíc nutné hlásit alespoň den předem.
Vklady v družstevních záložnách, takzvaných kampeličkách, jsou přitom pojištěny stejně jako v bankách, tedy až do výše 100 tisíc eur (přes 2,4 milionu korun).
Jedinou výraznější komplikací je vstupní členský příspěvek, který ale bývá pouze symbolický a například u WPB Capital činí - při online založení účtu - jednu korunu.
Unibon - nejlevněji pro konzervativní klienty
Zvláštním případem je družstevní záložna Unibon. Zřízení a vedení účtu je sice zdarma, ale platí se paušál 50 korun měsíčně za samotné vedení internetového bankovnictví. Jednotlivé odchozí i příchozí tuzemské platby jsou pak opět zdarma.
Zato konzervativní klienti zde najdou bezkonkurenční nabídku. Za vklady i výběry hotovosti na pobočce totiž neplatí, zatímco většina bank účtuje poplatky v řádech desítek korun. Unibon má ale zatím jen dvě pobočky v Ostravě a po jedné v Praze, Brně a Opavě.
Čtěte také
- Volksbank zdraží levné konto z Kauflandu na šestinásobek
- Která banka je nejvstřícnější? Známe nové hodnocení
- Nová internetová banka láká na levný účet a vyšší úroky
- Naši banku budete mít rádi, slibuje Kellnerova Air Bank
- Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon
- Další nová banka slibuje férovější a jednodušší služby
- ČNB: Banky nesmí komplikovat rušení účtu kvůli příkazům
- Banky už nesmí vybírat poplatek za platbu v hotovosti
Za příplatek nabízí Unibon také platební karty - například Visa Electron přijde na 20 korun a Visa Classic na 45 korun měsíčně. Nejlevnější výběr z bankomatu (poměrně rozsáhlé sítě ČSOB) přijde na šest korun.
Zdarma, ale jen pro někoho
Až do konce letošního března byl jedničkou na trhu - i když značně utajenou - Osobní účet zadarmo od Poštovní spořitelny.
Od července se nově jmenuje Era online účet, přičemž podstatné omezení přišlo už od dubna: Nulový paušál totiž zůstal jen pro klienty, jejichž průměrný zůstatek v předchozím měsíci činil alespoň 15 tisíc korun. V opačném případě přijde vedení účtu na 50 korun měsíčně, což jej pořád řadí k nejlevnějším.
Vedle vedení jsou zdarma i platby v rámci České republiky, výběry z bankomatů Poštovní spořitelny a ČSOB včetně vydání a vedení Maxkarty. Uživatelé si připlatí jen za méně časté služby, zejména za vklad a výběr hotovosti na přepážce.
Ne vždycky a ne úplně
Pro všechny další "účty zdarma" platí, že i moderní (internetové) uživatele přijdou řádově na desítky korun měsíčně. Bezplatné je totiž pouze jejich zřízení a vedení, nikoliv už ale samotné platby.
Do této skupiny patří zejména IQ konto zdarma od LBBW a běžný účet v Evropsko-ruské bance. Prodraží je hlavně poplatky za odchozí platby a výběry z bankomatů, v druhém případě i dvacetikoruna za každé založení či změnu trvalého příkazu nebo inkasa, stejně jako paušál za platební kartu.
Mezi nejlevnější na trhu patří také Konto 5 za 50, tedy druhý produkt od LBBW. Měsíční paušál je sice 50 korun, ale obsahuje většinu základních služeb.
Větší omezení mají "účty zdarma" od UniCredit Bank a Raiffeisenbank. Nejen že klient platí za jednotlivé transakce, ale při nesplnění podmínek také měsíční paušál za samotné vedení účtu.
Vedení Expresního konto od UniCredit Bank je - kromě prvních tří měsíců - bezplatné jen při měsíčním příjmu na účet alespoň ve výši 10 tisíc korun nebo průměrném zůstatku alespoň 50 tisíc korun. První podmínku snadno splní ten, kdo si na konto posílá výplatu. V opačném případě činí paušál 50 korun.
Při splnění uvedených podmínek jsou zdarma i dva výběry z bankomatu, elektronická debetní karta, online banking, kontokorent, vklady hotovosti a zřízení či změny trvalého příkazu nebo inkasa. Platí se však za většinu příchozích a odchozích plateb.
Podobné, ale vyšší limity "obratu" na účtu je nutné splnit u eKonta od Raiffeisenbank. Po zpřísnění podmínek se paušál neplatí jen při měsíčním příjmu na účet alespoň 25 tisíc korun nebo zůstatku od půl milionu. I v takovém případě ale klient vždy zaplatí přinejmenším za odchozí platby.
Řada dalších bank pak neúčtuje měsíční paušál bonitnějším klientům. Například u České spořitelny je základem minimální příjem na účet 100 tisíc korun měsíčně (nebo zůstatek alespoň půl milionu), u Citibank 500 tisíc. Výhodnější nebo nulové poplatky nabízejí některé banky také studentům.
Levné záložny, ale bez karet
Výrazně méně než ve většině bank zaplatí za běžný účet také členové družstevní záložny Akcenta. Ze základních služeb totiž vybírá poplatky jen za odchozí platby do jiných tuzemských finančních ústavů - přijde na dvě koruny.
Záložna Creditas pak účtuje 10 korun měsíčně za vedení internetového bankovnictví a čtyři koruny za odchozí platby do jiných tuzemských finančních ústavů. Nastavení inkasa nebo změna trvalého příkazu však přijdou na 10 korun.
Obě záložny však nenabízejí platební karty (Akcenta je po necelém roce zrušila, Creditas je naopak letos chystá zavést), což komplikuje výběr hotovosti.
Čtěte také: ČNB: Banky nesmí komplikovat rušení účtu kvůli příkazům Volksbank zdraží levné konto z Kauflandu na šestinásobek Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon |