Tučná léta na trhu práce končí. Podívejte se, v jakých oborech se už nebude přidávat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 1. 2020 12:20
Ekonomické prognózy byly loni váhavé, firmy proto začaly být obezřetnější. A to jak v oblasti plánovaných investic, tak i náborových aktivit. Boj o talenty na trhu práce se tak podle všeho začíná uklidňovat. Uvádí to letošní mzdový průzkum personálně-poradenské společnosti Hays. Zároveň prozrazuje, jaká odvětví budou na vrcholu a kde se situace zhorší.
Foto: iStock

Firmy už nevezmou každého, budou raději čekat

Za poslední tři roky firmy výrazně zvyšovaly mzdy, a to především na nižších pozicích, kde se o zaměstnance mezi společnostmi vedl boj. Nicméně už loni byla procenta růstu o něco nižší než v předchozích letech. Zaměstnavatelé tak začínali s přidáváním pomalu brzdit. Pro letošní rok mluví průzkum Hays v řadě oborů spíše o stagnaci mezd.

"Výrazné zpomalení růstu mezd až stagnaci lze pozorovat v oblasti financí, logistiky, cestovního ruchu, byznys center, právních služeb nebo administrativy. Mírnější růst mezd oproti předchozím rokům je patrný v oblasti stavebnictví, IT, výroby a strojírenství nebo v některých oblastech obchodu," říká Ladislav Kučera, ředitel společnosti Hays pro ČR.

  • Dostupných uchazečů je nadále nedostatek, na jednoho nezaměstnaného u nás připadá 1,7 volné pracovní pozice. V regionech s vysokou zaměstnaností, jako je Praha nebo Západočeský kraj, si jeden uchazeč může vybírat až z pěti pracovních nabídek.

V loňském roce firmy postupně přehodnocovaly své náborové programy. Začaly si pečlivěji vybírat budoucí zaměstnance s ohledem na jejich zkušenosti a náladu v týmu. Nyní už jsou ochotnější počkat si na ideálního uchazeče třeba i delší dobu, i když pozice zůstane dokonce i několik měsíců neobsazená.

"Tendence, která převažovala v letech 2017 a 2018, kdy společnosti nabíraly zkratkovitě každého, kdo jim přišel do ruky, jen aby pracovní místo naplnily, je nyní minulostí," říká Kučera.

Trh práce se bude v roce 2020 dál zklidňovat. "Volných míst bude patrně o něco méně, ale k dramatickému poklesu nejspíše nedojde. Tempo růstu mezd bude nadále zpomalovat a hlavními tématy letošního roku budou především retence zaměstnanců, tedy snaha o udržení stávajících lidí, dále posílení značky firem jako perspektivních zaměstnavatelů a optimalizace benefitů, vzhledem k nízké ochotě firem k dalšímu navyšování mezd," dodává Kučera.

Průzkum mezd společnosti Hays vznikl vyhodnocením více než sedmi tisíc pracovních nabídek registrovaných v roce 2019 a rozborem dat poskytnutých více než 22 tisíci potenciálními uchazeči o pracovní místa ve středním a vyšším managementu napříč obory. 

 

Právě se děje

Další zprávy