Tučná léta na trhu práce končí. Podívejte se, v jakých oborech se už nebude přidávat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 1. 2020 12:20
Ekonomické prognózy byly loni váhavé, firmy proto začaly být obezřetnější. A to jak v oblasti plánovaných investic, tak i náborových aktivit. Boj o talenty na trhu práce se tak podle všeho začíná uklidňovat. Uvádí to letošní mzdový průzkum personálně-poradenské společnosti Hays. Zároveň prozrazuje, jaká odvětví budou na vrcholu a kde se situace zhorší.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Cestovní ruch a hotelnictví

Tento obor je v Česku podle Kučery dlouhodobě výrazně podhodnocen, mzdy jsou velmi nízké. Platy se zvyšují jen v případě "nejvyšší nouze". "Častěji lze vídat strategii, kdy kvalita uchazeče jde do ústraní a podstatnou roli hrají jeho mzdové požadavky. Nelze se tedy divit tomu, že řada lidí zvláště u hranic s Německem a Rakouskem odchází za prací ven," říká Kučera.

Přitom cestovní ruch výrazně roste. Tradičně největší návštěvnost má Praha, na druhém místě je Brno. Nejvíce turistů míří z Německa, Slovenska a Polska, zvýšený zájem o pobyt v Česku projevují také návštěvníci ze Spojených států a Francie. Každoročně stoupá i počet Čechů, kteří cestují po republice. Tyto trendy se ovšem nikterak nepromítají do růstu mezd na pozicích v sektoru.

Průměrné mzdy v oboru loni/letos: 

  • Šéfkuchař: 50 000 - 150 000 / 50 000 - 150 000
  • Manažer restaurace: 30 000 - 150 000 / 30 000 - 150 000
  • Obchodní manažer: 35 000 - 80 000 / 35 000 - 80 000
  • Koordinátor marketingu: 28 000 - 40 000 / 28 000 - 40 000
 

Právě se děje

před 28 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy