Tučná léta na trhu práce končí. Podívejte se, v jakých oborech se už nebude přidávat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 1. 2020 12:20
Ekonomické prognózy byly loni váhavé, firmy proto začaly být obezřetnější. A to jak v oblasti plánovaných investic, tak i náborových aktivit. Boj o talenty na trhu práce se tak podle všeho začíná uklidňovat. Uvádí to letošní mzdový průzkum personálně-poradenské společnosti Hays. Zároveň prozrazuje, jaká odvětví budou na vrcholu a kde se situace zhorší.
Foto: iStock

Administrativa, personalistika a právo

V administrativě ubývá už několik měsíců volných míst. Také mzdy stagnují. Končí v minulosti atraktivní pozice, které firmy zakládaly v dobách hojnosti - například happiness managera (manažera štěstí) už téměř nenajdete ani v nabídkách, ani ve firmách. 

Úbytek atraktivních volných míst na trhu vnímají i uchazeči a přizpůsobují této situaci své požadavky. Oproti loňskému roku tak požadují v menší míře například možnost práce z domova, respektive přijímají nabídky, které tento benefit neobsahují.

"Také firmy zaměřující se na zákaznický servis mění své strategie. Některé společnosti svá zákaznická centra přesídlily mimo hlavní město, žádaná je například Ostrava nebo Hradec Králové. Tímto krokem se firmám daří lépe volná místa obsadit za nižší mzdy, které jsou v regionech akceptovatelné," říká Ladislav Kučera. 

Průměrné mzdy v oboru loni/letos:

  • Týmová asistentka: 28 000 - 45 000 / 28 000 - 45 000
  • Podpora HR oddělení: 25 000 - 35 000 / 28 000 - 35 000
  • HR generalista: 45 000 - 70 000 / 45 000 - 70 000
  • Právní asistentka: 30 000 - 40 000 / 27 000 - 45 000

Právní služby

U právníků situaci komplikuje odliv absolventů do státní sféry, kde hledají vyšší flexibilitu a nižší nároky ze strany zaměstnavatele, a to i přes určité finanční znevýhodnění, které jim toto rozhodnutí přináší.

"Nástupní plat na pozicích ve státní sféře může být srovnatelný se mzdou v soukromém sektoru, uchazeči mohou očekávat i kariérní posun, ovšem možnost finančně růst je zde omezená," upozorňuje Kučera, podle něhož ale finanční ohodnocení v tomto oboru spíše stagnuje. "Motivačním faktorem pro uchazeče bývá nabídka flexibilní pracovní doby, jazykových kurzů a možnost stáží v zahraničí," dodává Kučera.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy