Tučná léta na trhu práce končí. Podívejte se, v jakých oborech se už nebude přidávat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 1. 2020 12:20
Ekonomické prognózy byly loni váhavé, firmy proto začaly být obezřetnější. A to jak v oblasti plánovaných investic, tak i náborových aktivit. Boj o talenty na trhu práce se tak podle všeho začíná uklidňovat. Uvádí to letošní mzdový průzkum personálně-poradenské společnosti Hays. Zároveň prozrazuje, jaká odvětví budou na vrcholu a kde se situace zhorší.
Foto: iStock

Administrativa, personalistika a právo

V administrativě ubývá už několik měsíců volných míst. Také mzdy stagnují. Končí v minulosti atraktivní pozice, které firmy zakládaly v dobách hojnosti - například happiness managera (manažera štěstí) už téměř nenajdete ani v nabídkách, ani ve firmách. 

Úbytek atraktivních volných míst na trhu vnímají i uchazeči a přizpůsobují této situaci své požadavky. Oproti loňskému roku tak požadují v menší míře například možnost práce z domova, respektive přijímají nabídky, které tento benefit neobsahují.

"Také firmy zaměřující se na zákaznický servis mění své strategie. Některé společnosti svá zákaznická centra přesídlily mimo hlavní město, žádaná je například Ostrava nebo Hradec Králové. Tímto krokem se firmám daří lépe volná místa obsadit za nižší mzdy, které jsou v regionech akceptovatelné," říká Ladislav Kučera. 

Průměrné mzdy v oboru loni/letos:

  • Týmová asistentka: 28 000 - 45 000 / 28 000 - 45 000
  • Podpora HR oddělení: 25 000 - 35 000 / 28 000 - 35 000
  • HR generalista: 45 000 - 70 000 / 45 000 - 70 000
  • Právní asistentka: 30 000 - 40 000 / 27 000 - 45 000

Právní služby

U právníků situaci komplikuje odliv absolventů do státní sféry, kde hledají vyšší flexibilitu a nižší nároky ze strany zaměstnavatele, a to i přes určité finanční znevýhodnění, které jim toto rozhodnutí přináší.

"Nástupní plat na pozicích ve státní sféře může být srovnatelný se mzdou v soukromém sektoru, uchazeči mohou očekávat i kariérní posun, ovšem možnost finančně růst je zde omezená," upozorňuje Kučera, podle něhož ale finanční ohodnocení v tomto oboru spíše stagnuje. "Motivačním faktorem pro uchazeče bývá nabídka flexibilní pracovní doby, jazykových kurzů a možnost stáží v zahraničí," dodává Kučera.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy