průzkum

Průzkum: Postoj mladých Čechů k Romům se zlepšil, rozdíly v přístupu k nim trvají

Mladí Češi Romům stále neměří stejným metrem jako Čechům, jejich postoj vůči nim se však proti minulosti zlepšil. Respondenti také méně věří mýtům o menšinám a jsou odmítavější vůči rasistickému humoru. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014. Zástupci Medianu, Agentury pro sociální začleňování a HateFree Culture dnes výsledky představili na tiskové konferenci v Praze.

Průzkum zjišťoval postoje zhruba dvou tisíc lidí. Hlavní cílovou skupinou byli lidé ve věku 15 - 30 let, výzkumníci sledovali také skupinu v rozmezí 21 - 36 let, která sloužila pro porovnání se staršími daty. Nynější výzkum zahrnoval více menšin.

Martina Veverková z agentury Median uvedla, že za nejproblematičtější lidé označili soužití s Romy a muslimy. V případě Romů vidí soužití jako problematické 86 procent respondentů, o pět procent méně než dříve. U muslimů je to 47 procent lidí, i tady je pokles pět procent proti roku 2014. Stejný počet lidí ve výzkumech označil jako problémové soužití s bezdomovci - jde o 59 procent respondentů. Nejpozitivněji naopak lidé hodnotí kontakty s důchodci, Židy a Vietnamci.

Zdroj: ČTK
Pokračovat