Pozor na půjčku od predátorů. Pomůže vám žebříček

Petr Kučera Petr Kučera
2. 12. 2011 6:00
Kdo poskytuje relativně bezpečné úvěry a na koho si dát pozor
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kteří poskytovatelé úvěrů jsou solidní a na jaké si raději dát pozor? Zájemcům má pomoci nový projekt Navigátor bezpečného úvěru, který připravila Univerzita Karlova a společnost EEIP s garancí profesora Michala Mejstříka.

Základní orientaci nabízí žebříček rozdělující poskytovatele úvěrů na dvě skupiny - Bezpečné věřitele a Predátory.

Zatímco první skupina nabízí dlužníkům férové a transparentní podmínky úvěru, u druhé skupiny je to podstatně horší.

Čím vyšší je hodnota Navigátoru (nejvyšší deset, nejnižší nula), tím je věřitel solidnější a pro dlužníka tedy méně rizikový.

Studie porovnala 50 spotřebitelských úvěrů od 34 různých poskytovatelů, přičemž z těch nebezpečných zatím vybrala jen zlomek.

Studie přitom hodnotila nejen cenu produktu, tedy ukazatel RPSN a hodnotu, o kolik zájemce "přeplatí" samotnou výši půjčky.

Zaměřila se také na poskytování informací o úvěru podle zákona, možnost odmítnutí rozhodčí doložky, výši úroků z prodlení nebo na náklady při předčasném splacení.

Dalším kritériem byl stupeň veřejné kontroly nad poskytovatelem úvěru. Podle očekávání skončily nejlépe banky spadající pod dohled České národní banky. Další skupinu tvoří solidnější nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, u zbytku poskytovatelů je stupeň kontroly nízký.

Nejlépe ze studie vyšly Česká spořitelna a Oberbank. Lepšího výsledku než některé banky dosáhla nebankovní společnost Cetelem. Nicméně vysoko nad hranicí pěti bodů, oddělující Bezpečné věřitele od Predátorů, skončily i společnosti Home Credit, Cofidis, Profi Credit a Provident Financial.

Predátorů jsou tisíce...

Mezi predátory patří zpravidla anonymní firmy, jejichž regulace je v tuzemském legislativním prostředí složitá.

Autoři studie zdůrazňují, že v této kategorii porovnávali jen vzorek z firem a jednotlivců, které vytipovali na internetu nebo je zařadili na doporučení spotřebitelských organizací.

"Podle expertních odhadů jich na českém trhu působí tisíce, možná desetitisíce," podotýká Petr Teplý, hlavní manažer projektu a odborný asistent na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v Praze.

Rizikovost takzvaných predátorů spočívá zejména v netransparentnosti (nedostatečné nebo neobjektivní poskytování informací před podpisem smlouvy), vysokých cenách, přemrštěných pokutách při nesplácení a dalších zajišťovacích mechanismech (podpis bianco směnky, zajištění nízkého úvěru nesrovnatelně hodnotnější nemovitostí apod.).

... ale někteří zájemci nemají na výběr

"Skutečností však je, že některým rizikovým dlužníkům Bezpeční věřitelé nepůjčí, a tudíž jejich jedinou možností zůstává půjčit si u Predátorů," uznává Mejstřík.

Autoři projektu chtějí do džungle spotřebitelských půjček přinést nástroj, který lidem umožní rychle a jednoduše zjistit, kde si opravdu nepůjčovat. Slibují, že budou žebříček pravidelně aktualizovat.

Projekt navazuje na doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV) ohledně zlepšování finanční gramotnosti jako prevence nebezpečného zadlužování se. Právě Mejstřík patří mezi členy této poradenské skupiny.

 

Právě se děje

Další zprávy