Nezaplatili jste stovku? Dluh brzy naroste na 18 tisíc

Tereza Holanová Tereza Holanová
15. 9. 2011 20:15
Nová kalkulačka ukazuje, jak se prodraží i nepatrný dluh
Foto: Reuters

Praha - Dlužníci si nově mohou spočítat částku, kterou zaplatí, pokud neuhradí své závazky včas. Umožňuje to vymáhací kalkulačka, kterou organizace Člověk v tísni představila na stránkách RozhodneNe.cz.

Hlavním cílem je upozornit veřejnost, že i velmi malý dluh může narůst na několikatisícovou částku. Častou příčinou vysokých dluhů je totiž nedbalost dlužníků, kteří nesplatí původní částku.

Sumu, na kterou se lze dostat, dlužník zjistí tak, že do okna v kalkulačce zadá původní dlužnou částku. Ta může činit například pouze jednu korunu.

Kalkulačka následně vyčíslí náklady na celý vymáhací proces. Ty zahrnují poplatky za návrh na platební rozkaz, za nalézací řízení před soudem, předání soudního rozhodnutí exekutorovi a poplatek za vymáhání dlužné částky. Konečný dluh v případě počáteční koruny činí 18 141 korun.

Nejvyšší poplatek - 7800 korun - zaplatí dlužník exekutorovi, dalších 6120 korun dostane advokát.

Pokuty jsou nepřiměřené

Zástupci sdružení Člověk v tísni zároveň upozorňují na přehnané odměny těch, kdo mají vymáhání dluhů na starost.

"Systém aktivně motivuje advokáty k navyšování dlužníkových závazků, a to například tím, že jim umožňuje posílat jednotlivé návrhy odděleně, místo toho, aby je sloučili do jednoho," uvádí autor kalkulačky Daniel Hůle.

Podle něj je zajímavý i fakt, že na celém procesu u oné stokoruny vydělá stát na DPH přes 2800 korun, tedy zhruba šestinu z modelových 18 141 korun.

"Pokud bychom teoreticky přepočetli výdělek advokáta ve vztahu k reálně strávenému času, tak zjistíme, že hypotetická hodinová odměna se pohybuje v řádu několika desítek tisíc korun," upřesňuje Hůle.

Jeho kolega Martin Kovalčik dodává, že trest ve formě pokuty by měl sloužit k nápravě nesrovnalostí a zaplacení nákladů na vymáhání dluhu, nikoliv k finanční devastaci dlužníka.

Vymáhací kalkulačku najdete zde.Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Soudy o peníze, rozvody i obchodní rejstřík zdražují
Exekuce po česku: Pro pár stovek jí neprávem brali dům
Registr dlužníků: Zaplatíte za výpis, který je k ničemu
 

Právě se děje

před 18 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 43 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 54 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy