Nezaplatili jste stovku? Dluh brzy naroste na 18 tisíc

Tereza Holanová Tereza Holanová
15. 9. 2011 20:15
Nová kalkulačka ukazuje, jak se prodraží i nepatrný dluh
Foto: Reuters

Praha - Dlužníci si nově mohou spočítat částku, kterou zaplatí, pokud neuhradí své závazky včas. Umožňuje to vymáhací kalkulačka, kterou organizace Člověk v tísni představila na stránkách RozhodneNe.cz.

Hlavním cílem je upozornit veřejnost, že i velmi malý dluh může narůst na několikatisícovou částku. Častou příčinou vysokých dluhů je totiž nedbalost dlužníků, kteří nesplatí původní částku.

Sumu, na kterou se lze dostat, dlužník zjistí tak, že do okna v kalkulačce zadá původní dlužnou částku. Ta může činit například pouze jednu korunu.

Kalkulačka následně vyčíslí náklady na celý vymáhací proces. Ty zahrnují poplatky za návrh na platební rozkaz, za nalézací řízení před soudem, předání soudního rozhodnutí exekutorovi a poplatek za vymáhání dlužné částky. Konečný dluh v případě počáteční koruny činí 18 141 korun.

Nejvyšší poplatek - 7800 korun - zaplatí dlužník exekutorovi, dalších 6120 korun dostane advokát.

Pokuty jsou nepřiměřené

Zástupci sdružení Člověk v tísni zároveň upozorňují na přehnané odměny těch, kdo mají vymáhání dluhů na starost.

"Systém aktivně motivuje advokáty k navyšování dlužníkových závazků, a to například tím, že jim umožňuje posílat jednotlivé návrhy odděleně, místo toho, aby je sloučili do jednoho," uvádí autor kalkulačky Daniel Hůle.

Podle něj je zajímavý i fakt, že na celém procesu u oné stokoruny vydělá stát na DPH přes 2800 korun, tedy zhruba šestinu z modelových 18 141 korun.

"Pokud bychom teoreticky přepočetli výdělek advokáta ve vztahu k reálně strávenému času, tak zjistíme, že hypotetická hodinová odměna se pohybuje v řádu několika desítek tisíc korun," upřesňuje Hůle.

Jeho kolega Martin Kovalčik dodává, že trest ve formě pokuty by měl sloužit k nápravě nesrovnalostí a zaplacení nákladů na vymáhání dluhu, nikoliv k finanční devastaci dlužníka.

Vymáhací kalkulačku najdete zde.Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Soudy o peníze, rozvody i obchodní rejstřík zdražují
Exekuce po česku: Pro pár stovek jí neprávem brali dům
Registr dlužníků: Zaplatíte za výpis, který je k ničemu
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy