Praha - Češi jsou stále náročnější na kvalitu bydlení. Zatímco v minulosti velká část populace žila v unifikovaných panelákových bytech, dnes jsou představy lidí o kvalitním bydlení úplně odlišné. S postupem času lidé více preferují větší byty, stále ale kvalita bydlení v Česku notně pokulhává za evropským průměrem. A to je na tom Česko ze zemí bývalého východního bloku ještě nejlépe.
Výsledky vyplývají z průzkumu GE Money, který provedla v zemích střední Evropy a Rusku. Průzkum ukazuje na některé zajímavé skutečnosti. Kupříkladu vyplynulo, že Češi nejčastěji žijí v bytě o velikosti 50 až 75 m², a to se třemi dalšími osobami. Bez zajímavosti není ani to, že Češi jsou národem podnájemníků. Bydlení v nájmu je v rámci střední Evropy nejvíce rozšířené právě v České republice, kde tímto způsobem žije každý čtvrtý dospělý.
Malý byt jen jako startovací
Zatímco v devadesátých letech kupovali lidé v Česku především malé byty, dnes je situace jiná. Pokud si lidé pořídí malý byt o rozloze pod 50 čtverečních metrů, tak jen jako startovací bydlení. S rostoucím věkem roste touha i schopnost lidí si pořídit větší a komfortnější bydlení.
Naproti tomu bydlení na malém počtu metrů obytné plochy je doménou Ruska, kde téměř polovina dospělých bydlí v bytech o rozloze do 50 čtverečních metrů. Češi jsou na tom sice lépe, ale za evropským průměrem přece jen zaostávají.
"Byt větší než sto metrů má v Česku jen asi čtvrtina obyvatel," říká Michal Tuček, produktový manažer hypoték GE Money Bank. "Velikost bydlení v České republice zatím nedosahuje rozměrů typických v západoevropských státech, kde se bydlí v průměru na 80 m². S touto skutečností koresponduje také průměrný počet pokojů v domácnosti. Zatímco evropský průměr činí 3,6 pokoje, u nás je to pouze 2,7 pokoje," dodává Michal Tuček.
Podnájem? Není problém
Průzkum bydlení také zkoumal, jak populace ve zkoumaných zemích žije v podnájmu. V tomto ohledu Češi jasně vítězí. Bydlení v podnájmu je nejrozšířenější v České republice, kde takto žije každý čtvrtý dospělý. V Rusku a Rumunsku je to jen jeden z pěti, v Maďarsku pouze každý desátý a v Polsku dokonce asi jen sedm procent dospělé populace.
Kde chtějí Češi bydlet
Odlišnosti mezi národy panují také v tom, jaké je vysněné bydlení. Zatímco například polovina Čechů by chtěla bydlet nejčastěji na okraji města, Rumuni preferují bydlení na venkově a Poláci v centru města. U Rusů je jasně viditelná touha stěhovat se na okraj nebo do centra města.
Češi ale nezůstávají jen u snění. Dvě třetiny lidí mají v plánu během tří let si svůj standard bydlení zlepšit koupí nového nebo rekonstrukcí stávajícího bydlení. Naproti tomu například v Maďarsku a Rumunsku je to jen 40 procent populace. V průměru chtějí Češi do bydlení investovat asi 780 tisíc korun a měsíčně splácet až 5500 korun.