Banky už půjčily na bydlení víc než za celý loňský rok

šal
30. 10. 2007 16:30
Banky lákají klienty na inovace u hypotečních úvěrů

Praha - Trh hypotečních úvěrů v Česku letos doslova praská ve švech. Všichni, kdo chtějí nový byt, se snaží kvůli očekávanému zvýšení sazby DPH od příštího roku uzavřít kupní smlouvu ještě letos. A to znamená příliv dalších zájemců o půjčky do hypotečních bank.

Letos opět rekord, ale větší, než se očekávalo

Že v letošním roce bude poskytnuto více hypotečních úvěrů a ve větším objemu než vloni, očekávali všichni. Že ale nárůst bude tak značný, se již tolik neočekávalo. Za loňský rok tuzemské hypoteční ústavy poskytly půjčky na bydlení v objemu více než 100 miliard korun. Stejný objem peněz (107 mld) rozpůjčovaly banky  i letos, ale stačilo jim na to jen necelých devět měsíců roku. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to znamená nárůst objemu hypoték ve výši 48 procent.

V posledním čtvrtletí letošního roku se zájem o hypotéky z důvodů zvýšení DPH v roce 2008 ještě zvýší. Čím větší zájem o hypotéky je ale letos, tím menší bude příští rok. Bankéři sice očekávají růst zájmu o tyto úvěry také v příštím roce, dynamika růstu bude podle všeho nižší, než je letos.

Banky se snaží z letošního "koláče klientů" ukousnout co nejvíce

Peněžní dům, který letos a v příštím roce u hypotečních úvěrů zaspí, bude konkurenci dohánět jen velmi obtížně. Plánované zdražení nových bytů o čtyři procenta působí na klienty jako memento, a tak si hypoteční bankéři na nedostatek práce nyní stěžovat nemohou.

Aby banky na své pobočky nalákaly co nejvíce úvěrochtivých lidí, musejí nabídnout něco navíc proti konkurentům. Na řadu přicházejí nejrůznější inovace, vylepšení hypoték, ale i slevy na poplatcích.

Dosud poslední bankou, která představila svoji inovovanou nabídku hypotečních úvěrů, je Komerční banka. Ta  začala klientům nabízet hypotéku "2 v 1", nově nabízí odklad splácení až na dobu jednoho roku a rovněž rozšířila řady bank, které po klientech nevyžadují vždy doložení  jejich příjmů.

"Hypotéka 2v1 klientům umožňuje použít až 20 procent výše hypotečního úvěru neúčelově na cokoli podle svých potřeb. Úvěr je možné poskytnout až do sta procent hodnoty zastavené nemovitosti s tím, že neúčelová část může dosáhnout maximálně 400 tisíc korun. Tyto prostředky může klient použít na cokoliv, například na vybavení bytu a co je hlavní výhoda, platí za ně stejný úrok jako u hypotéky," vysvětluje vedoucí marketingu pro retailové bankovnictví KB Monika Truchlíková.

Komerční banka se snaží nalákat klienty také na odklad splátek. "Začátek splácení mohou klienti nově odložit o celý rok, v průběhu splácení si mohou udělat "splátkové prázdniny" až na dobu tří měsíců," uvedl výkonný ředitel pro marketing Komerční banky Zdeněk Mojžíšek. Současně mohou klienti podle potřeby snižovat splácení a to až na polovinu původní výše splátky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy