Nejlevnější hypotéky jsou pryč, sazby míří vysoko

sti
24. 10. 2007 16:44
Úrokové sazby jsou na maximu z dob před čtyřmi lety
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Levné hypotéky jsou minulostí. Dnes jsou již úroky na úrovni, kde se naposledy pohybovaly před čtyřmi lety. Češi tak za vlastní bydlení připlatí stovky korun měsíčně.

Jen čtyři měsíce totiž stačily podle Fincentrum Hypoindexu k tomu, aby se úrokové sazby hypoték dostaly na tak vysokou úroveň. Aktuální hodnota Hypoindexu je rekordních 5,10 procenta.

Proti počátku letošního roku je tedy průměrná úroková sazba vyšší o 0,73 procentního bodu. V porovnání s minimem z března je rozdíl celých 0,90 procentního bodu.

"Pokud si někdo vzal úvěr s dvacetiletou dobou splatnosti ve výši 1,75 milionu korun v březnu, pak při tehdejší průměrné úrokové sazbě 4,2 procenta nyní splácí 10 790 korun měsíčně. Při aktuální úrokové sazbě 5,10 procenta je splátka o 856 korun vyšší," vysvětluje současné zdražení hypoték Jana Jarošová, analytička Fincentra.

Raketový růst sazeb

Hypoteční banky zvyšováním sazeb reagují na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou. ČNB zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu letos poprvé v červnu.

 To samé pak zopakovala i v červenci a v srpnu, v září byly sazby ponechány beze změny. Aktuální repo sazba je nyní 3,25 procenta. To je výše, kde se pohybovala naposledy před pěti lety.

Dluhy jsou větší, ale hypoték méně

Průměrná výše hypoték i přes zvýšení sazeb narůstá. Noví klienti v posledních měsících tak průměrnou výši hypotéky vytáhli již přes hranici 1,7 milionu korun. V září byla i přes rekordní úrokové sazby druhá nejvyšší v historii.

"Důvodů pro zvýšení průměrné výše hypotéky je několik," říká Jana Jarošová. "Mezi nejdůležitější patří neustálý růst cen nemovitostí. Navíc během posledního roku vzrostly ceny nemovitostí velmi výrazně, v mnoha městech o dvacet až třicet procent, v některých oblastech s levnými nemovitostmi i o více než čtyřicet procent," dodává.

Od února poprvé celkový objem poskytnutých hypoték podle Hypoindexu nepřesáhl 10 miliard korun. Pokud jde o počty nových hypotečních úvěrů, všechny banky zaznamenaly oproti srpnu menší či větší propad.

"V letošním roce zaznamenáváme rekordní nárůst zájmu o hypotéky, poskytujeme dvakrát více úvěrů než v loňském roce," říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. "Podle odhadu našich analytiků by tempo růstu úrokových sazeb nyní mělo mírně zvolnit a v následujících měsících by mělo dojít jen k mírnému  nárůstu sazeb. Předpokládáme, že vývoj úrokových sazeb by neměl výrazněji ovlivnit zájem o hypoteční úvěry", dodal pro deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy