Praha - Energetická skupina ČEZ zlevní s okamžitou platností cenu silové elektřiny o desetinu těm domácnostem a malým firmám, které se upíšou, že budou elektřinu od ČEZu odebírat po dobu následujících dvou let.
Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše není nový produkt nazvaný Garant klasickou fixací cen. "Pokud půjdou ceny silové elektřiny na trzích nahoru, zůstanou našim zákazníkům ceny stejné. Pokud bude elektřina zlevňovat, zlevníme i my," slibuje Beneš. Fixovaná je tak pouze horní hranice ceny, čímž ČEZ říká, že neočekává v příštích měsících růst cen.
To ostatně potvrdil i ředitel divize obchod a strategie skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Zákazníkům vzkázal, že elektřina od ČEZu příští rok nezdraží ani těm zákazníkům, kteří mají jiné tarify.
Ceny pro rok 2015 neukázali
Běžná domácnost, která využívá elektřinu k napájení spotřebičů, ušetří s novým produktem Garant podle Beneše 350 korun ročně. Zákazníci, kteří žijí v rodinném domě a elektřinu využívají i k topení, za rok uspoří 2300 korun. Úspora se vztahuje k aktuálním cenám od ČEZu.
Cena silové elektřiny, kterou ČEZ v novém produktu zlevňuje, tvoří necelou polovinu koncové ceny za elektřinu, když druhou část ceny určuje regulátor.
Přestože ČEZ původně sliboval, že dnes představí i nové ceny elektřiny na rok 2015, nezveřejnil je. Zda tedy sníží cenu pro všechny zákazníky (a o kolik), se zřejmě dozvíme až na přelomu listopadu a prosince, kdy mají firmy podle nařízení Energetického regulačního úřadu zveřejnit ceny pro následující rok.
Zatím může energetická společnost podle Pavla Cyraniho zákazníkům slíbit, že se cena silové elektřiny od ČEZu příští rok nezvýší. "Zákazníkům můžeme garantovat, že silovou elektřinu pro příští rok nezdražíme," potvrzuje Cyrani.
Změnu cen elektřiny oznámil ČEZ naposledy v září loňského roku. Díky poklesu cen silové elektřiny na komoditních burzách si tehdy mohl dovolit snížit cenu u nejběžnějšího tarifu Comfort o 15 procent.
Expert: elektřina dál zlevňuje
V další zlevňování silové elektřiny věří vedle ČEZu i oboroví experti. Například Jan Schindler z webu tzb-info upozorňuje na fakt, že ceny kontraktů na pražské energetické burze pro rok 2015 činí 34,14 eura za megawatthodinu, pro rok 2016 jde o 33,05 eura za megawatthodinu, pro rok 2017 dokonce 31,80 eura.
Cyrani ale připomíná, že je potřeba brát ještě v potaz kurz koruny vůči euru. Zlevnění tak nemusí být nakonec tak výrazné.
Konečný účet za elektřinu může výrazně ovlivnit i Energetický regulační úřad změnami regulované složky, která tvoří asi 55 procent celkové ceny. Nová pravidla zveřejní úřad na konci roku 2014. Až pak energetické společnosti zveřejní kompletní ceníky pro příští rok.
Ceny elektřiny mohou v blízké budoucnosti ovlivnit také nová pravidla konstrukce konečných cen elektřiny v roce 2016, o nichž se zatím jedná. Jde o zavedení takzvaných kapacitních plateb (plateb energetickým firmám za udržování nerentabilních elektráren).