domácnost

Dluhy českých domácností u bank v lednu stouply

Dluhy českých domácností u bank v lednu meziměsíčně stouply o 2,7 miliardy na 2,149 bilionu korun. Zadlužení firem se zvýšilo o 21 miliard na 1,265 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností vyšší zhruba o 88,9 miliardy korun a dluhy firem stouply o 64,6 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale dubnovou statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Zadlužení firem dlouhodobě kolísá a podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům stále nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V lednu jejich objem dosáhl 700 miliard korun, to je 56 procent celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru, uvedla ČNB.

Zdroj: ČTK

Půlka domácností nehlídá spotřebu energií, měsíčně ji sleduje pětina

Zhruba polovina domácností v Česku nehlídá svou spotřebu energií a čeká až na roční vyúčtování. Každý měsíc spotřebované množství sleduje pětina domácností, čtvrtletní přehled má každá osmá domácnost. Tři pětiny uvedly, že pokud by znali svou měsíční spotřebu nejen v kilowatthodinách, ale i v korunách, dokázaly by spotřebu upravit či omezit. Ukázal to průzkum agentury PAQ Research pro Institut prevence a řešení předlužení.  Informoval o tom zástupce institutu Filip Stowasser.

Výzkum podle něj navazuje na projekt "Česko 2022: Život k nezaplacení", na kterém spolupracují PAQ Research a Český rozhlas. Ten následuje po dlouhodobém výzkumu "Život během pandemie". V jednotlivých vlnách odpovídalo 1600 až 1800 lidí. Výsledky jsou reprezentativní.

V Česku je podle statistického úřadu asi 4,5 milionu domácností. Podle zjištění nynějšího výzkumu svou spotřebu sleduje měsíčně 19 procent domácností. Jednou za čtvrt roku roku ji kontroluje 12 procent domácností. Jsou to hlavně lidé, kteří bydlí ve vlastním. Celkem 51 procent domácností spotřebu nezjišťuje a čeká až na roční vyúčtování. Postupují tak hlavně lidé s příjmy nad mediánem mzdy, v nájmu, podnájmu či v družstevním bydlení.

Zdroj: ČTK

Dluhy českých domácností u bank v dubnu meziměsíčně klesly, rostly od února 2016

Dluhy českých domácností u bank v dubnu meziměsíčně klesly o 20,1 miliardy korun na 2,067 bilionu korun, od února 2016 přitom nepřetržitě stoupaly. Zadlužení nefinančních podniků se snížilo o zhruba čtyři miliardy na 1,23 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci dubna vyšší o téměř 162 miliard a dluhy firem stouply zhruba o 76 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Centrální banka zároveň upozornila, že hodnoty v bankovní statistice za duben byly ovlivněny pravomocným odebráním bankovní licence Sberbank CZ.

Dluhy českých domácností u bank rostly od února 2016. Nad bilion korun se poprvé dostaly v červnu 2010, úroveň 1,5 bilionu přesáhly v září 2017 a loni v říjnu se dostaly nad dva biliony. Víc než tři čtvrtiny dluhů domácností u bank připadají na úvěry na bydlení, které v dubnu podle centrální banky meziměsíčně klesly o 0,9 procenta na 1,612 bilionu.

Na rozdíl od domácností zadlužení firem kolísá. Loni se meziměsíčně snížilo v červnu a prosinci, v ostatních měsících rostlo. Letos v lednu zůstalo zadlužení firem téměř beze změny, v únoru stouplo a v březnu se snížilo. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V dubnu činily 665 miliard korun, což bylo 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Zdroj: ČTK

Vklady domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily

Vklady českých domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Proti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun. Za jeden měsíc se tak snížily téměř o procento, což je nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Během března se snížil objem úspor také mezi živnostníky, kteří měli na konci měsíce uloženo 166 miliard korun, o miliardu méně než koncem února. Jejich úspory se tak snížily pošesté za posledních sedm měsíců. Naopak objem firemních vkladů v bankách se zvýšil o deset miliard a dosahoval 1,33 bilionu korun.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo práce nezjednoduší vyřizování příspěvku na bydlení. Podle expertů právě administrativa žadatele odrazuje

Ministerstvo práce teď nepočítá se zjednodušením vyřizování příspěvků na bydlení, které mají lidem pomoci zvládnout zdražování energií. Administrativu považuje za nezbytnou k dosažení adresnosti podpory. Podle expertů na sociální problematiku dávku pobírá jen část domácností, které by na ni měly nárok. Jako jeden z důvodů vidí odborníci složitost vyřizování.

Kvůli prudkému růstu cen energií vláda prosadila novelu, která příspěvek pro letošek zvyšuje a rozšiřuje okruh jeho příjemců. Ministerstvo uvedlo, že by tak o peníze od státu mohlo žádat 100 tisíc až 200 tisíc lidí. Od začátku roku do 4. února úřady práce přijaly 17 tisíc žádostí.

Na příspěvek na bydlení mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, podnájemníci i lidé ve zkolaudovaných objektech k rekreaci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. 

Zdroj: ČTK

České domácnosti mají u bank dluh přes dva biliony korun, půjčují si hlavně na bydlení

Dluhy českých domácností u bank loni v prosinci stouply proti listopadu o 16,9 miliardy korun na 2,049 bilionu korun. Zadlužení nefinančních podniků naopak kleslo o 17 miliard na 1,202 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností ke konci loňského roku vyšší o 184 miliard a dluhy firem o téměř 67 miliard korun vyšší. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.

Dluhy českých domácností u bank se zvyšují od února 2016. Nad bilion korun se poprvé dostaly v červnu 2010, úroveň 1,5 bilionu převýšily v září 2017 a loni v říjnu přesáhly dva miliony. Tři čtvrtiny dluhů domácností u bank připadají na úvěry na bydlení. V posledním měsíci loňského roku vzrostly proti listopadu zhruba o procento na 1,598 bilionu korun. Spotřebitelské úvěry se meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta na 282 miliard korun.

Zadlužení firem, na rozdíl od zadlužení domácností, kolísá. Loni po většinu roku meziměsíčně rostlo, v červnu a prosinci kleslo.

Zdroj: ČTK

Úspory domácností letos stouply o šest procent

Úspory českých domácností vzrostly od začátku roku do konce července o 168 miliard korun, tedy o šest procent, na 2,99 bilionu korun. Objem jejich úvěrů stoupl o 93 miliard, o pět procent, na 1,9 bilionu korun. Zatímco úspory domácností rostly rychleji v prvních čtyřech měsících roku, objem úvěrů se naopak zvyšoval zejména od května do července, vyplývá z výpočtů společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Úspory firem vzrostly od začátku roku o 41 miliard (tři procenta), objem úvěrů se zvýšil o 21 miliard (dvě procenta). Nejrychleji rostly úspory živnostníků, kteří měli v červenci u bank uloženo o 16 miliard (deset procent) více než na začátku roku. Objem jejich úvěrů přitom stagnoval.

Zdroj: ČTK

Dluhy českých domácností u bank v červenci opět stouply

Dluhy českých domácností u bank v červenci meziměsíčně stouply o 16,8 miliardy Kč na 1,958 bilionu korun. Zadlužení firem v prvním prázdninovém měsíci vzrostlo téměř o osm miliard na 1,156 bilionu Kč. Proti loňskému červenci byly dluhy domácností vyšší o 149,3 miliardy Kč, dluhy firem byly o 0,1 miliardy nižší. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy domácností rostou vytrvale od února 2016. Bilion korun překonaly v květnu 2010, v září 2017 se jejich objem přehoupl přes 1,5 bilionu. V červenci měly domácnosti dluhy z úvěrů za bydlení za 1,519 bilionu korun, meziměsíčně tak stouply o 0,9 procenta. Spotřebitelské úvěry se podle ČNB proti červnu zvýšily o 0,8 procenta, dosáhly 272 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Dluhy českých domácností u bank stále rostou, v květnu se vyšplhaly na 1,922 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank stouply v květnu meziměsíčně o 16,7 miliardy korun na 1,922 bilionu korun, nefinančním podnikům se zvýšily zhruba o dvě miliardy na 1,156 bilionu korun. Proti loňskému květnu byly dluhy domácností vyšší o 138,3 miliardy korun, naopak dluhy firem byly o 21,9 miliardy nižší. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy domácností rostou vytrvale od února 2016. Bilion korun překonaly v květnu 2010, v září 2017 se jejich objem přehoupl přes 1,5 bilionu. Od hranice dvou bilionů je dělí přibližně 78 miliard, o takovou částku stouply dluhy domácností za uplynulých osm měsíců.

Lidé si berou půjčky především na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří více než tři čtvrtiny z celkového objemu dluhů domácností. V květnu měly domácnosti dluhy z úvěrů za bydlení za 1,49 bilionu korun, proti dubnu tak stouply o 0,9 procenta. Spotřebitelské úvěry se meziměsíčně zvýšily podle ČNB o 0,9 procenta na hodnotu 267 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat