energie

Scholz chce prohloubit energetické partnerství Berlína a Rijádu

Německý kancléř Olaf Scholz dnes po setkání se saúdskoarabským korunním princem Mohammadem bin Salmánem prohlásil, že chce prohloubit energetické partnerství mezi oběma zeměmi. Partnerství by podle něj mělo přesahovat rámec fosilních paliv a zahrnovat i vodík a obnovitelné zdroje energie. Německo, které bylo donedávna silně závislé na dodávkách plynu z Ruska, se od únorové invaze Ruska na Ukrajinu snaží diverzifikovat své dodávky energie. 

Zdroj: ČTK / Reuters

Ceny energií budou zastropované pro malé a střední firmy i plynové teplárny

Maximální ceny energií, které stanovila vláda, budou platné také pro malé a střední firmy. Automaticky bez jakýchkoliv žádostí tak budou mít zastropované ceny firmy do 250 zaměstnanců s ročním obratem do 50 milionů eur (asi 1,23 miliardy korun). Konkrétní skupiny odběratelů, kterých se cenový strop energií dotkne, určí vláda svým nařízením. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci poradního týmu premiéra Petra Fialy (ODS). Stanovení maximálních cen energií se bude týkat také plynových tepláren.

Vláda se shodla na zavedení maximální ceny za elektřinu a plyn pro domácnosti, živnostníky a malé a střední firmy. Strop na silovou elektřinu bez nákladů na distribuci byl stanoven na 6000 korun za megawatthodinu (MWh), což odpovídá zhruba 200 eur bez DPH (4900 korun) za MWh. Koncový zákazník by spolu s distribucí měl za elektřinu platit zhruba 7000 až 9000 korun za MWh. U plynu by strop měl být 3000 korun za MWh, což odpovídá zhruba 100 eurům za MWh bez DPH.

Zdroj: ČTK

České zastropování energií stanoví maximální ceny, opatření EU určí maximální výnosy výrobců

Opatření české vlády stanoví maximální ceny energií, představené unijní opatření určí maximální výnosy výrobců a zajistí finanční prostředky do státních rozpočtů na pomoc odběratelům zasaženým vysokými cenami energií. Rozdíl v národním a celoevropském řešení na Twitteru popsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

"Není strop jako strop. Český strop cen energií znamená úplně něco jiného než ten unijní," uvedl Síkela. Česká vláda se shodla na zavedení maximální ceny za elektřinu a plyn pro domácnosti a živnostníky. Strop na silovou elektřinu bez nákladů na distribuci byl stanoven na šest tisíc korun za megawatthodinu, což odpovídá zhruba 200 eur bez DPH (4900 Kč) za megawatthodinu. Koncový zákazník by spolu s distribucí měl za elektřinu platit zhruba sedm až devět tisíc korun za megawatthodinu. U plynu by strop měl být tři tisíce korun za megawatthodinu, což odpovídá zhruba 100 eur za megawatthodinu bez DPH.

Evropská komise navrhuje omezit příjmy výrobců elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů, kteří mají nebývalé zisky v souvislosti s rekordním růstem cen. Oznámila to ve středu předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž krizové opatření přinese členským zemím Evropské unie 140 miliard eur (přes 3,43 bilionu korun), které mohou využít na podporu spotřebitelů ohrožených drahými energiemi. Na pomoci se budou podílet i poplatky získané od producentů fosilních paliv, dodala.

Zdroj: ČTK

Senát podpořil vládní návrh na stanovení maximálních cen elektřiny a plynu

Senát podpořil vládní návrh, který má stanovit maximální cenu elektřiny a plynu. Upozornil na nutnost strategické a srozumitelné komunikace o energetické politice vlády. Vyzval v úterý kabinet mimo jiné k tomu, aby jednal na úrovni Evropské unie o snížení cen emisních povolenek nebo o předcházení panice na trhu s energiemi jednotným přístupem a řešením. Podpořil zjednodušení podmínek pro instalaci zařízení pro využití obnovitelných zdrojů a rozvoj komunitní energetiky.

"Senát podporuje návrh vlády na zastropování ceny elektřiny na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a plynu ve výši tří korun za kilowatthodinu pro maloodběratele," uvádí se v senátním usnesení, které podpořilo 50 z 54 přítomných členů horní komory. Senát chce návrh projednat urychleně příští úterý v případě, že jej tento pátek schválí Sněmovna rovněž ve zrychleném řízení.

Senát také upozornil vládu na nutnost strategické a srozumitelné komunikace směrem k občanům, institucím a podnikům o energetické politice vlády. Považuje za nezbytný odklon Česka od ruských energetických zdrojů, proti čemuž měl výhrady senátor KDU-ČSL Jiří Čunek, a zajištění energetické suverenity Česka.

Zdroj: ČTK

Stát chce prostřednictvím firmy Prisko nakupovat levnější energie, zažádal o licenci

Stát požádal o licenci na obchodování s elektřinou a plynem pro společnost Prisko, jejímž je vlastníkem. Úkolem firmy bude nakoupit za zvýhodněnou cenu proud pro veřejnou sféru, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) webu Hospodářských novin. Prisko ale nebude finálním státním obchodníkem, pouze vykryje čas potřebný na vytvoření nové firmy, uvedl ministr.

Stanjurův úřad se rozhodl využít Prisko jako obchodníka s energiemi proto, že je to rychlejší než vznik nové firmy či agentury, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. I ta si má pak zažádat o licenci pro obchodování s energiemi. Stát tak bude mít výhledově zřejmě dva obchodníky s energiemi, uvedl server.

Fiala: Chystáme národní řešení cen energií, které to evropské doplní nebo nahradí

Česká republika bude mít podle premiéra Petra Fialy (ODS) přichystané národní řešení vysokých cen energií, které doplní nebo nahradí evropské řešení. Záležet podle něj bude na tom, k jaké dohodě se dospěje na evropské úrovni. Fiala to dnes řekl v Hořicích na Jičínsku, kde vedl kampaň před obecními volbami.

V pátek se koná mimořádná evropská rada pro energetiku, kterou do Bruselu svolala Česká republika jako předsednická země EU. "V pátek uvidíme, k čemu se nám podaří dospět na evropské úrovni. Následovat bude potom představení národního řešení, které bude to evropské doplňovat nebo nahrazovat," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
Pokračovat