Praha - Úlevu pro živnostníky a další podnikající fyzické osoby (OSVČ) chystá ministerstvo průmyslu a obchodu. Díky zvažované změně by většina drobných podnikatelů ušetřila za koncesionářské poplatky řádově tisíce korun ročně.
Záměr se podle očekávání setká s odporem obou veřejnoprávních médií. Jen Česká televize by podle vlastních odhadů přišla nejméně o 50 milionů korun ročně, v horším případě ale o více než čtvrt miliardy korun.
Návrh je součástí plánu ministra Martina Kocourka (ODS) zrušit ročně alespoň třicet právních předpisů, které přílišnou byrokracií nebo nadbytečnými požadavky omezují malé a střední podnikatele. Příprava konkrétních novel je teprve na začátku, k poslancům se dostanou až během prvního pololetí roku 2011.
Jednou a dost
Podnikatelé dosud musí hradit koncesionářský poplatek za každý přijímač používaný v podnikání nebo v souvislosti a s ním. Vedle klasických televizí a rádií přímo v provozovně, kanceláři nebo "firemním" autě jde třeba také o počítače nebo mobily schopné přijímat televizní či rozhlasové vysílání.
Ministerstvo chce prosadit, aby OSVČ nově platily jen za jednu televizi a jedno rádio nezávisle na jejich skutečném počtu - tedy podle stejného pravidla, jaké nyní platí pro domácnosti.
U právnických osob by se nic nezměnilo, nadále by platily za každý přijímač.
![Čtěte také](http://cdn.xsd.cz/resize/6a52287a5d053522be4ed7faf4c7bd4f_resize=576,432_.jpg?hash=32b91ee9d7a8d824f726fbd87becfc00)
Zneužijí to, bojí se televize
"Ve zvažované úlevě je schovaná past, která by nás mohla přijít velmi draho. Navrhovatelé o její existenci neví, nebo si jí nedostatečně připouštějí," varuje mluvčí České televize Ladislav Šticha.
Pokud změna projde, přijde prý Česká televize minimálně o zhruba 50 milionů korun ročně. "Podle expertních odhadů platí koncesionářské poplatky 30 tisíc podnikajících fyzických osob, v průměru mají dvě televize, tedy 60 tisíc. Vypadne-li polovina těchto příjmů, činí to zhruba 50 milionů korun," upřesňuje mluvčí.
Podle České televize však výpadek může ve skutečnosti dosáhnout až o 275 milionů korun ročně. "Obáváme se totiž, že většina právnických osob - například společností s ručením omezeným - převede televize do nájmu nějaké OSVČ," říká Šticha. "Za tuto částku přitom natočíme desítky dramatických děl," dodává.
Koncesionářské poplatky nyní České televizi platí přes 47 tisíc podnikatelů a organizací, celkem vlastní 221 tisíc přijímačů. K více než čtvrtmilionovému výpadku by tedy došlo jen tehdy, pokud zmíněnou "fintu" využijí prakticky všechny právnické osoby a počet placených přijímačů tak klesne jen na 50 tisíc.
Zatímco televizi má v provozovně nebo kanceláři jen část podnikatelů, rádia jsou mnohem rozšířenější. Českému rozhlasu platí koncesionářské poplatky přes 125 tisíc podnikatelů a organizací, celkem vlastní přes 580 tisíc přijímačů. Na druhou stranu je rozhlasový poplatek výrazně levnější než televizní.
Platí se i za nefunkční přístroje
Měsíční výše koncesionářského poplatku činí 135 korun u České televize a 45 korun u Českého rozhlasu.
Platí se za jakékoliv zařízení "technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního či rozhlasového vysílání" bez ohledu na způsob příjmu. Podle zákona se proto musí platit i za MP3 přehrávač či discman (pokud umožňují poslech rozhlasového vysílání) nebo za autorádio či například televizní kartu v počítači. Výjimkou je takzvaný stream, tedy příjem televizního nebo rozhlasového vysílání po internetu bez použití televizní karty.
Hlavně drobní podnikatelé často kritizují povinnost platit i za takový přijímač, který si upraví k jinému účelu. Poplatky musí hradit i tehdy, jestliže používají obrazovky výhradně k videoprojekcím či dokonce jen ke sledování vnitřního kamerového okruhu (průmyslové televize).
Přísnost České televize poznala už řada živnostníků. Soudní spor například letos prohrála majitelka kavárny v Plzni, která v ní měla vystavený starý nefunkční televizor jako dekoraci. V domě přitom není televizní anténa ani satelitní přijímač. Podobný spor prohrála i provozovatelka bufetu v Hodoníně.
Čtěte také: Živnostníci, těšte se. Ubyde papírů a zlevní televize Změna plánu: Lhůta na doměření daní se zatím nezvýší Většina firem porušuje zákon. Přispějí státní pokladně? |
Za neplacení koncesionářských poplatků hrozí sankce, zákonem zvaná "přirážka". U televizních poplatků činí 10 000 korun, u rozhlasových 5000 korun. Podnikatelé ji platí za každý nepřihlášený přijímač samostatně. Kromě toho samozřejmě musí uhradit i dlužné poplatky a také případné náklady na soud.
Zrušení poplatků vloni neprošlo
Úplné zrušení koncesionářských poplatků pro domácnosti i podnikatele vloni navrhli senátor Richard Svoboda a dnešní europoslanec Edvard Kožušník (oba ODS).
Místo dosavadní "daně", jejíž samotný výběr stojí televizi a rozhlas čtvrt až půl miliardy korun ročně a administrativně zatěžuje i samotné poplatníky, by veřejnoprávní média dostávala peníze přímo ze státního rozpočtu, tedy z daní.
"Česká televize a Český rozhlas nejsou finanční úřad, aby vybíraly daně a posílaly na neplatiče exekutory," vysvětloval Svoboda.
Návrh však nakonec neprošel ani v Senátu - hlasovala pro něj jen ODS a jeden senátor TOP 09. Do Poslanecké sněmovny se tak vůbec nedostal.