Změna plánu: Lhůta na doměření daní se zatím nezvýší

Petr Kučera Petr Kučera
8. 9. 2010 6:30
Vládní záměr může skončit u Ústavního soudu, varují zástupci podnikatelů
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo financí stáhlo návrh, podle něhož se lhůta pro dodatečné vyměření daně měla od roku 2011 prodloužit z dosavadních tří na pět let. Reagovalo tak na připomínky od zástupců podnikatelů i odborů.

S prodloužením lhůty počítá programové prohlášení vlády. Zjednodušeně řečeno má poskytnout finančním úřadům více času na vyměření nebo doměření daně, pokud odhalí pokus o daňový únik.

Svazu průmyslu a dopravy mimo jiné varoval, že novinka by nemusela projít u Ústavního soudu. A podle Českomoravské konfederace odborových svazů by změna mohla vést až k šikaně drobných poplatníků, tedy zejména zaměstnanců.

Vyřešíme to později

Kritikům se mimo jiné nelíbilo, že návrh na prodloužení lhůty je součástí "technické" novely daňového řádu, která má jen napravit jeho legislativní nedostatky. Delší lhůta by se přitom promítla i do jiných předpisů, například o archivaci dokladů podle zákona o účetnictví, což ale návrh neřešil.

Ministerstvo nakonec uznalo, že jde o zásadní a koncepční změnu s dopady na jiné zákony. "Budeme ji proto řešit až v další etapě daňové reformy, a to v souvislosti se zavedením takzvaného jednotného inkasního místa, kdy má dojít k synchronizaci obdobných lhůt týkajících se odvodů na sociální a zdravotní pojištění," vysvětluje ministerstvo v materiálu, který poslalo do vlády.

Pozor na Ústavní soud

Podle Svazu průmyslu a dopravy může prodloužení lhůty narazit u Ústavního soudu. Ten předloni rozhodl, že finanční úřady si dosavadní zákon vykládaly špatně, když místo tříleté lhůty uplatňovaly fakticky čtyřletou.

Ústavnímu soudu se tehdy nelíbilo, že čtyřletá lhůta prodlužuje nejistotu daňových poplatníků a otevírá cestu k dlouhotrvající nečinnosti finančních úřadů. Existenci případných dluhů vůči státu by měly úřady oznamovat občanům či firmám bez zbytečného odkladu, zdůraznil Ústavní soud.

Právníci Svazu průmyslu a dopravy očekávají, že pokud byla pro Ústavní soud nepřijatelná čtyřletá lhůta, tím spíše by odmítl - v případě stížnosti - i pětiletou.

Více papírování pro firmy

Ministerstvo financí argumentuje, že Česká republika by se prodloužením lhůty měla dostat do obdobného režimu, jaký je obvyklý i v okolních státech.

Podle Hospodářské komory však už nyní existuje možnost prodloužit tříletou lhůtu celkem až na deset let. Stačí například, když finanční úřad do tří let zahájí daňovou kontrolu, a tříletá lhůta začne běžet znovu. Prodloužit lze dokonce i desetiletý limit, a to v případě spáchání trestného činu v oblasti daní (pravomocného rozhodnutí soudu).

Podnikatelům se nelíbí ani fakt, že by kvůli prodloužení lhůtě museli déle archivovat příslušné doklady. Vadí jim také, že návrh neobsahuje analýzu finančních dopadů na podnikatelské prostředí (RIA), přestože by podle programového prohlášení vlády měla být povinná.

"Na jedné straně má dojít ke zjednodušení daňového systému, a tedy ke zjednodušení práce úřadů i firem, a na druhé straně chce stát prodlužovat tuto lhůtu. To nemá jiné opodstatnění, než že stát nedokáže v dosavadní zákonné lhůtě svá práva i povinnosti uplatnit," přidává další připomínku Mezinárodní obchodní komora.

Podnikatelským svazům navíc v návrhu chybělo jasné určení, že změna nebude zpětně účinná, tedy zda by se vztahovala jen na nově vzniklé daňové povinnosti.

Nešikanujte drobné poplatníky

Podle Českomoravské konfederace odborových svazů by prodloužení lhůty umožnilo "šikanu drobných poplatníků". Například v případě, že by zaměstnanec teprve po čtyřech letech dostal od finančního úřadu výzvu k doplnění nebo upřesnění dokladů o studiu dítěte, na něhož uplatnil daňovou slevu.

Odboráři proto navrhují prodloužení lhůty jen u daně z přidané hodnoty, kde dochází k rozsáhlým daňovým podvodům.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nová povinnost pro firmy: měsíční hlášení o daních
Plaťte daně dřív, než je spočítáte. Ta absurdita skončí
Placení DPH u faktur se změní, ručit má i odběratel

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce nebyly využity účelně, oznámil Nejvyšší kontrolní úřad

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy