Český rozhlas

Lídr pražské kandidátky SPD Nerušil rezignoval na členství v Radě Českého rozhlasu

Lídr pražské kandidátky hnutí SPD Josef Nerušil rezignoval kvůli své kandidatuře v říjnových parlamentních volbách na členství v Radě Českého rozhlasu. Chce se plně věnovat předvolební kampani. Uvedl to ve čtvrteční tiskové zprávě.

Nerušil byl do devítičlenné rady zvolen 29. září loňského roku. Rezignovat se rozhodl přesto, že kandidatura podle něho není v rozporu s žádným zákonným ustanovením a dříve kandidovali i jiní členové rad České televize a Českého rozhlasu. "Zároveň věřím, že svým krokem napomůžu k definici úzu, podle kterého se budou v budoucnu řídit i ostatní členové mediálních rad," dodal.

Letos vedle Nerušila kandiduje do Poslanecké sněmovny i členka Rady České televize Hana Lipovská, která je lídrem kandidátky Volného bloku v Pardubickém kraji. Rezignovat na členství odmítla až do doby případného zvolení.

Zdroj: ČTK

Kritéria tendru na nového generálního ředitele Českého rozhlasu splnil jen stávající šéf René Zavoral. Další dva uchazeči podmínkám nevyhověli.

Formální kritéria výběrového řízení na nového generálního ředitele Českého rozhlasu (ČRo) splnil jen stávající šéf René Zavoral. Další dva uchazeči Karel Drgáč a Pavel Emanovský podmínkám tendru nevyhověli. Oznámila to v pondělí Rada ČRo, která nového generálního ředitele vybírá.

Rada vypsala tendr před měsícem a uchazeči mohli nabídky podávat do 16. srpna. O dalším postupu bude rada rozhodovat na svém středečním zasedání.

Generálního ředitele vybírají a jmenují radní na šest let. Současnému šéfovi Zavoralovi vyprší mandát příští rok v lednu. Výběr měl podle odhadu radních trvat zhruba dva měsíce. Při minulé volbě rada vybírala z 26 uchazečů.

Rada Českého rozhlasu má devět členů. Jejím prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontrolovat veřejnoprávní médium. Do působnosti rady náleží vedle jmenování a odvolání generálního ředitele například schvalování rozpočtu. ČRo letos hospodaří s vyrovnaným rozpočtem 2,3 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK

Senát chce prodloužit výhodnější daně pro Českou televizi a rozhlas, rozhodne sněmovna

Senát chce prodloužit širší nároky na odpočet daně z přidané hodnoty pro Českou televizi a Český rozhlas až do konce roku 2024. Jinak by tato možnost skončila se závěrem letošního roku a obě instituce by v příštím roce přišly celkem asi o 420 milionů korun. Prodloužení výjimky schválil ve čtvrtek Senát v novele zákona o DPH, která ruší osvobození od daně u drobných zásilek přicházejících ze zemí mimo EU. Předloha se tak vrací do sněmovny, která o návrhu senátorů rozhodne. Zatím není jasné, kdy se tak stane.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k návrhu senátorů zaujala neutrální stanovisko. Do novely se toto prodloužení pokusil vložit již sněmovní rozpočtový výbor, při závěrečném hlasování ve sněmovně však návrh neuspěl. Neprošel o jeden hlas.

Prodloužit výjimku pro ČT a ČRo navrhly hned tři senátní výbory a k tomu stálá komise pro sdělovací prostředky. "Bez jasných pravidel stanovených zákonem reálně hrozí opakování situace z doby před 1. 7. 2017, kdy Česká televize i Český rozhlas byly vystaveny zdlouhavým sporům s finanční správou, které trvají doposud," uvedla například komise pro sdělovací prostředky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat